Onko kenelläkään kokemusta näistä kansanopistoista? Onko opetus tasokasta ja millainen pääsykoevalmennus on? Olisin erityisesti kiinnostunut oikeustieteellisen linjasta.
HEO vai Työväen Akatemia?
2
834
Vastaukset
- Entinenoppilas
Olin Työväen akatemialla ja opiskelin oikeustieteen kursseja. Kurssit oli kivoja, mutta avoimen yliopiston kursseja oli vähän kurssimaksuun nähden. Paljon oli koulun omia kursseja, mitkä jotkin vähän pintaraapaisuja. Vuosimaksu oli vähän hintava, kun siihen ei kuulunut edes lounas. Opintotukea saa, mutta osan joutuu maksamaan itse. Osa kurssilaisista oli itsekeskeisiä ja halusivat päästä open suosikeiksi. Loppujen lopuksi sanoisin, että kannattaa kokeilla, jos muuten välivuosi menisi hukkaan.
- liikkari
HEOsta kokemusta liikunta-ja terveystieteen linjasta joka on ainakin kovin suosittu. Opetus on todella hyvää ja opettajat tuntuvat panostavan opetukseen. Ainakin meidän linjalla avoimia opintoja oli niin paljon että hyvä kun ehto suorittamaan. HEOlla ainakin lukuvuosi hintaan kuuluu myös lounas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain35212218Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-18411239Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2806573Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555357Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2053860- 1763643
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin642723Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1772463Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva522230Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151922