Olen käynyt nyt kolmesti samalla hierojalla ja nyt on tulossa neljäs kerta. Ongelmana on, että jännitän hyvin voimakkaasti kosketusta ja etenkin tiettyjen alueiden (kyljet ja käsivarsi vanhan trauman takia) ja nämä alueet hieroja myös hieroo. Kyseessä on siis trigger pisteitä käsittelevä hieroja, joten hoito on välillä hyvinkin kivuliasta. Viime kerta etenkin oli todella kivulias, mutta olin niin jännittynyt etten kyennyt asiasta sanomaan. Tämän tuloksena nyt jännitän vielä enemmän sinne menemistä. Olisikohan mitään keinoa saada tätä jännitystä helpottamaan niin, että kykenisin rentouttamaan lihakseni ja kommunikoimaan hierojan kanssa?
Jännittäminen hieronnan aikana
8
383
Vastaukset
- mieevaaan
Sinun kannattaa ennen hieronnan aloitusta kertoa asiasta hierojallesi, niin se varmaan jo asiaa helpottaa
- jännittäjä
Mietin vain kehtaako siinä oikein enää sanoa, että jännittää kun kuitenkin käynyt jo niin monesti...
- Koulutettuhieroja
Hei, todellakin kannattaa sanoa! Jos kyseessä on ammattitaitoinen tekijä, niin pitäisi kyllä huomata muutoinkin, että asiakas jännittää kovasti.
Et tule saamaan hoidosta kyllä juuri minkäänlaista hyötyä, jos jännität todella paljon hoidon aikana tai jopa jo ennen sitä. Liiallinen kipu ei muutoinkaan kuulu suoranaisesti hierontaan, muutoin kuin sellaisena makeana tuntemuksena. Normaalisti kipua aistiessaan lihakset jännittyvät puolustusrefleksinä pyrkiessään suojaamaan kehoa, joten rentoutumaan siinä ei ainakaan pääse.
Onko jokin erityinen syy, miksi juuri haluat pelkkää trigger-pistekäsittelyä? Tuohon voisi aluksi tehdä ihan perushieronnan ja kuten itse teen, niin siinä samalla käydä noita triggereitä läpi. Keinoja ja tekniikoita on monia, joten kannattaa kokeilla muitakin hoitomuotoja/tekniikoita.
En ole tutustunut tuohon varsinaiseen trigger-pistehoitoon, siis pelkkänä hoitomuotona, sillä en näe mitään syytä, miksi yrittäisin pelkästään niitä sieltä kaivella.
Ihminen on kuitenkin kokonaisuus, joten itse pyrin tekemään homman hieman kokonaisvaltaisemmin tutkien, palpiden, kokeillen. Mutta kuten sanottu, koska en tilanteestasi tiedä, niin vaikea ottaa sen enempää kantaa.
Terveisin
Toni Ilola
Koulutettu hieroja, sosionomi AMK
www.studioeudokia.fi - jännittäjä
Ammattitaitoinen ja hyvin pidetty hieroja tosiaankin on kyseessä. Tilanne on siis vähän kokonaisvaltaisemmin minulla se, että olen kärsinyt tietyn tyylisestä sosiaalisten tilanteiden pelosta jo kauan. Eniten se on vaikuttanut juuri siihen, että jopa pelkää vieraiden ihmisten kosketusta, enkä myöskään uskalla useinkaan suutani aukaista. Myös tämän takia hierojan vaihto ei oikein houkuta kun kuitenkin nyt tiedän kyseisen hierojan toimintatyylin pystyn hieman ennakoimaan.
Ja kyseinen hieroja siis ikään kuin lämmittelee lihaksen, jonka jälkeen etsii mahdollisen triggerpisteen, käsittelee sen ja ilmeisesti palauttaa tai rentouttaa lihasta sitten taas hieroen. Näin olen sen siinä pöydällä ollessani käsittänyt. Ja kipu kyllä oli viimeksi todella kova eikä mitenkään makia vaan tosiaan kova.
Itsestä tuntuu tosiaan hieman typerälle mennä enää tässä vaiheessa sanomaan että jännitän... pitäisi kyllä, mutta puhuminen tilanteessa on muutenkin vaikeaa. - jännittäjä
Niin ja siis tuo miksi haluan juuri tätä käsittelyä, niin jotenkin kun aina hetkeksi hieroja pysähtyy vain painamaan yhtä kohtaa antaa se minulle tilaisuuden edes vähän hengähtää kun ei tarvitse jännittää mitä tekee yms.
- Koulutettuhieroja
Iltoja, ei hieronnan pitäisi olla kokoaikaista jännittämistä tai "pelkäämistä" sen suhteen, että mitä hieroja tekee seuraavaksi. Ymmärrän toki, että se voi joillekin asiakkaille tilanteena olla tuon tyyppinenkin kokemus.
Triggerpiste-hieronnassa kyllä painellaan niitä pisteitä, mutta esimerkiksi shiatsun tai akupainannan tekniikoilla voidaan toteuttaa ihan samantyyppistä hierontaa, ilman sitä turhan kipeää tuntemusta. Kuten jo mainitsin, niin hierontatekniikoita on erilaisia ja niitä hoitokokonaisuuksia pystytään mukauttamaan aina asiakkaan tarpeiden mukaan.
Aivan liian usein asiakas ei vain halua heti tuoda esiin, usein kohteliaisuuttaan, tai edes välttämättä tiedä, miten sitä hierontaa kannattaisi muuttaa tai mistä tekniikoista pitää itse eniten.
Keskustele asiasta ihan reilusti hierojasi kanssa, niin hän osaa ottaa asian paremmin huomioon. Ei me hierojatkaan nyt sentään ajatustenlukijoita olla, vaikka hyvä tatsi hommaan tai vuosien kokemus taustalla olisikin. Sä oot kuitenkin se maksava asiakas, joten varmasti saat rahoillesi paremman katteenkin, kun avaat suusi ensi kerralla. :)
Terveisin
Toni Ilola
Koulutettu hieroja, sosionomi AMK
www.studioeudokia.fi - LievitäKipuasiEnnakolta
Ota kipulääkeannos ennenn toimitusta.
- TurrutaKipua
Ota kipulääkeannos hieman ennen käsittelyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293912Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181628Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241349Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144973Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101949Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79875- 86791