Mikä estää laittamasta antennia katon alle kattotuolin sisälle.
TV antenni katon alle
12
1770
Vastaukset
- Kuva-Erkki
...ei mikään estä antennin laittamista ko. paikkaan. Eri asia on sitten TV-kuvan näkyvyys.
- EiMikäänEstä
Mikä estää sinua kusemasta sohvallesi? Ei mikään mutta onko se järkevää?
- perin.hyvä.paikka
Meillä antenni on sijoitettu sokkelin alle, ei huoju eikä heilu.
- SalaTV
Kysy lestadiolaisilta. He harrastivat ainakin aikanaan TV-antennin piilotusta.
Meillä oli TV:n alkuajoista, 1960-luvun puolivälistä asti reilut 20 v. TV-antenni vintissä sitätiloissa, jolla näki silloiset 2 kanavaa hyvin. Koska kyseessä oli VHF-antenni, hankaluuksia alkoi tulla vasta siinä vaiheessa, kun tuli ensimmäinen UHF-alueella lähettävä asema, Kolmoskanava v. 1987.
- Paljonkysymyksiä
Mahtaa olla paksut kattotuolit jos antenni saat niiden sisäälle? Ja muutenkin miksi mastot ovat pystysuorassa kun olisi helpompi asentaa ne makamaan maanpälle?
- sisäantenni
Ei mikään estä. Mulla on ONE FOR ALL SV9350 tv-antenni asunnossa sisällä kirjahyllyn päällä. Lienee tuo ulos laittaminen perua niiltä ajoilta kun piti näyttää naapurille.
- Eionnistunut
Meillä pohdin samaa ja kokeilin asennusta hirsitalon vintille. Näkyvyys nolla joten piti könytä haravan kanssa takas katolle. Kokeile ihmeessä miten sun talossa käy.
- kuvanmuokkaus
Toimiko antenni kattotuolin alla vai ei.
- turhuuksien_turhuudet
Ullakkotila on ideaalinen paikka antennille ja toimii vallan hyvin jos lähetysasema on talon päädyn suunnassa.
Mut miten saisi näiden vaikka aamu neljän aikaan tehdyt turhat aloitukset loppumaan...- TouhuTimppa
Anteeksi jos herätin.
- NickNailer
Olen sen kerran tehnyt tapauksessa, jossa lähetystorni oli liian lähellä. Laitoin antennin peltikaton ja sen alla olen PU-eristeen alle kattotuolien väliin.
Asennuksella saatiin lisättyä vaimennusta juri sopivasti. Toimi kymmenisen vuotta. Sen jälkeen kattoa paneloitiin ja eristettiin. Tuli liikaa vaimennusta. Kävin asentamassa katolle uuden antennin. Vanha jäi kattorakenteen sisään.
On toiminut ja voi toimia. Haasteita toki on: uudet alumiinipintaiset eristeet ja muut rakenteet muuttavat vastaanotto-olosuhteita oleellisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524407S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1124236Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu434130Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko693978- 853404
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673289IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523261Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171602- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291150