Eturauhastulehdus ja ejakulaatiovaikeudet

knuutson273

Hei,

Olen 18-vuotias yksinelävä nuori mies. Eturauhaseni on todettu kroonisesti tulehtuneeksi. Joudun sen vuoksi käyttämään Tramalia kipulääkkeenä. Tilanne on aiheuttanut minulle jo useita kuukausia kestäneitä pahoja ejakulaatiovaikeuksia. Saan siemensyöksyn nykyisin vain hyvin harvoin ja silloinkin sen saavuttaminen voi kestää useamman tunnin eli paljon kauemmin kuin olisi tarkoitus. Itsetyydytys on myös hyvin kivuliasta. Minulle on myös sanottu että päivittäinen siemensyöksy edistäisi eturauhasen paranemista. Olen nyt hakeutumassa seksuaaliterapiaan. Ovatko muut törmänneet vastaaviin ongelmiin?

15

2061

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omakokemus

      Aika samaa oli itselläni, mutta myös erektio oli huono, onko sullakin?
      Miten sulla tuli tulehdus ja kauannoot kärsinyt siitä?

    • Potensissa ei ole mitään vikaa. Olin sairaalassa erästä toimenpidettä varten ja sen jälkeen minut jouduttiin katetroimaan se ei onnistunut vaikka sitä moneen kertaan yritettiin. Se sitten ärsytti eturauhasta niin että se myöhemmin tulehtui ja on nyt kroonistunut. Miten sitten pääsit eroon tuosta?

    • ölkdaölskd

      Ei helvetti.... Tramalia?!?!?!?! Pillerit mäkeen ja hoidat tulehdustilaa aktiivisella runkkauksella, kuumilla kylvyillä ja vaikka eturauhasen hieronnalla. Nuo pillerit on sellaista myrkkyä, että ne saa pään lisäksi sekaisin koko kropan!!!!!!

    • Tiedän vain tulehtuneesta rinnasta ja juuri sitä pitää lypsää jatkuvasti että saa tukoksen pois tiehyistä että virtaisi taas.

    • rofllll

      Mulla autto istua ammees pahimman ohi, kuuma vesi on paras ja sit lypsää pussit tyhjiks. Vittumainen tauti sain ensi oireet 21v olin yhden yön märissä boxereissa kylmässä putkassa. Annoin muuten anteeks posliineille että laitto mut sinne putkaa pelkissä märissä boxereissa einkä saanu vaatteit. Anteeks anto autto vähä, mut joo sun tapauskessa ei vissii tää oo kauheest kyseessä....

    • eturauhastulehdus on kiusallinen vaiva, itsekin sen sairastanut, mutta onneksi ei vielä kroonistunut. Lämpimässä kylvyssä istuminen helpotti alkuun hyvinkin, mutta itse vaiva jouduttiin antibiooteilla (amoxin) hoitamaan. Kiveksetkin turposi kuin tennispallot ikään ja kävely oli todella hankalaa kun kaikki hankaus sattui kiveksiin. Erektioon ja ejakulaatioon en ole jurrikaan muutoksia huomannut. Olettaisin että tuo epäonnistunut kateterointi on jotenkin ärsyttänyt virtsaputkea ja eturauhasta ja sen vuoksi tulehdus sinne iskenyt. Vaivaako eturauhanen muuten sua vielä vai onko vaiva pysynyt poissa?

    • Niceguy80
    • etu.rauhanen
    • Eturauhasen hierontaa on pidetty kauan auttavana hoitomuotona. Sen käyttö jäi siihen kun tuli antibiootit hoitomuotona. Antibiootteja suosittiin helppouden vuoksi ja toki poisti myös aktiivisen tulehduksen samalla. Mutta valitettavasti antibioottikuureja joutuu syömään jatkuvasti kun tuo ikävä vaiva kroonistuu ja pikkuhiljaa niiden teho vähenee.
      Oman kokemuksen perusteella suosittelen aktiivisen tulehduksen hoitamista antibiootein ja kun vaiva alkaa helpottaa voisi uusiutumisen ennaltaehkäisevänä keinona kokeilla tuota eturauhasen hierontaa. Jos asia on sulle outo tai epäselvä niin kysy rohkeasti neuvoa. Älä jää ongelman kanssa yksin koska siihen löytyy kyllä apua

    • Kiitos viestistä. Edelleen sama vika ja pienikin antibioottiannoksen laskuyritys pahentaa heti oireita.

    • Koska vaiva edelleen jatkuu niin olisko halukas kokeilemaan tuota eturauhasen hierontaa? Kerron mielelläni kyllä sulle lisää tuosta käsittelystä jos oot kiinnostunut os. [email protected]

    • henri1

      oletko yrittänyt selvittää mikä tulehduttaa eturauhasesi ?. Syitä voi olla monia. Tärkein syy on alkoholi, suht pienetkin määrät voivat tulehduttaa ja turvottaa rauhasen. Silloin pitäisi joko vähentää alkoholin määrää ja käyttökertoja tai jopa lopettaa juominen kokonaan. Myös jotku ruoka-aineet voivat olla ärsyttäviä, mm juusto ja suklaa. Lisää voi löytä googlaamalla.
      Valmisruuissa on usein trans rasvoja, myös niillä voi olla vaikutusta tähänkin ongelmaan. Kuten ruokapakkausten ftalaateilla ( googlaa ) ja bisfenolilla.

      • omakokemus

        Onko sulla omaa kokemusta että jokin ruokaaine ei sulle sovi?
        Mitkä sulla on aiheuttanut oireita?


    • e.jakulaatio

      Tuosta tramalista sen verran, että se on varsin hyvä lääke ennenaikaiseen siemensyöksyyn. Maksaa murto-osan Priligyn hinnasta. Ja on vähintäänkin yhtä tehokas. Eikä ole vaarallinen, jos silloin tällöin nappaa pari 50 mg:n tabua.

    • Mulla on myynnissä edelleen E-Baysta tilaamani kirja "A headache in the Pelvis", jos joku täällä on kiinnostunut. Siitä voi olla apua eturauhasvaivoihinkin. Kirjoittajat (Wise / Anderson) ovat erikoistuneet lantion alueen kipujen tutkimukseen ja hoitoon. Kirja löytyy sivulta Tori.fi, Pirkanmaan osastolta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      112
      4488
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3707
    3. 202
      3001
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      75
      2867
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2747
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      84
      1411
    7. 60
      1256
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1082
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1006
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1003
    Aihe