Eturauhastulehdus ja ejakulaatiovaikeudet

knuutson273

Hei,

Olen 18-vuotias yksinelävä nuori mies. Eturauhaseni on todettu kroonisesti tulehtuneeksi. Joudun sen vuoksi käyttämään Tramalia kipulääkkeenä. Tilanne on aiheuttanut minulle jo useita kuukausia kestäneitä pahoja ejakulaatiovaikeuksia. Saan siemensyöksyn nykyisin vain hyvin harvoin ja silloinkin sen saavuttaminen voi kestää useamman tunnin eli paljon kauemmin kuin olisi tarkoitus. Itsetyydytys on myös hyvin kivuliasta. Minulle on myös sanottu että päivittäinen siemensyöksy edistäisi eturauhasen paranemista. Olen nyt hakeutumassa seksuaaliterapiaan. Ovatko muut törmänneet vastaaviin ongelmiin?

15

1940

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omakokemus

      Aika samaa oli itselläni, mutta myös erektio oli huono, onko sullakin?
      Miten sulla tuli tulehdus ja kauannoot kärsinyt siitä?

    • Potensissa ei ole mitään vikaa. Olin sairaalassa erästä toimenpidettä varten ja sen jälkeen minut jouduttiin katetroimaan se ei onnistunut vaikka sitä moneen kertaan yritettiin. Se sitten ärsytti eturauhasta niin että se myöhemmin tulehtui ja on nyt kroonistunut. Miten sitten pääsit eroon tuosta?

    • ölkdaölskd

      Ei helvetti.... Tramalia?!?!?!?! Pillerit mäkeen ja hoidat tulehdustilaa aktiivisella runkkauksella, kuumilla kylvyillä ja vaikka eturauhasen hieronnalla. Nuo pillerit on sellaista myrkkyä, että ne saa pään lisäksi sekaisin koko kropan!!!!!!

    • Tiedän vain tulehtuneesta rinnasta ja juuri sitä pitää lypsää jatkuvasti että saa tukoksen pois tiehyistä että virtaisi taas.

    • rofllll

      Mulla autto istua ammees pahimman ohi, kuuma vesi on paras ja sit lypsää pussit tyhjiks. Vittumainen tauti sain ensi oireet 21v olin yhden yön märissä boxereissa kylmässä putkassa. Annoin muuten anteeks posliineille että laitto mut sinne putkaa pelkissä märissä boxereissa einkä saanu vaatteit. Anteeks anto autto vähä, mut joo sun tapauskessa ei vissii tää oo kauheest kyseessä....

    • eturauhastulehdus on kiusallinen vaiva, itsekin sen sairastanut, mutta onneksi ei vielä kroonistunut. Lämpimässä kylvyssä istuminen helpotti alkuun hyvinkin, mutta itse vaiva jouduttiin antibiooteilla (amoxin) hoitamaan. Kiveksetkin turposi kuin tennispallot ikään ja kävely oli todella hankalaa kun kaikki hankaus sattui kiveksiin. Erektioon ja ejakulaatioon en ole jurrikaan muutoksia huomannut. Olettaisin että tuo epäonnistunut kateterointi on jotenkin ärsyttänyt virtsaputkea ja eturauhasta ja sen vuoksi tulehdus sinne iskenyt. Vaivaako eturauhanen muuten sua vielä vai onko vaiva pysynyt poissa?

    • Niceguy80
    • etu.rauhanen
    • Eturauhasen hierontaa on pidetty kauan auttavana hoitomuotona. Sen käyttö jäi siihen kun tuli antibiootit hoitomuotona. Antibiootteja suosittiin helppouden vuoksi ja toki poisti myös aktiivisen tulehduksen samalla. Mutta valitettavasti antibioottikuureja joutuu syömään jatkuvasti kun tuo ikävä vaiva kroonistuu ja pikkuhiljaa niiden teho vähenee.
      Oman kokemuksen perusteella suosittelen aktiivisen tulehduksen hoitamista antibiootein ja kun vaiva alkaa helpottaa voisi uusiutumisen ennaltaehkäisevänä keinona kokeilla tuota eturauhasen hierontaa. Jos asia on sulle outo tai epäselvä niin kysy rohkeasti neuvoa. Älä jää ongelman kanssa yksin koska siihen löytyy kyllä apua

    • Kiitos viestistä. Edelleen sama vika ja pienikin antibioottiannoksen laskuyritys pahentaa heti oireita.

    • Koska vaiva edelleen jatkuu niin olisko halukas kokeilemaan tuota eturauhasen hierontaa? Kerron mielelläni kyllä sulle lisää tuosta käsittelystä jos oot kiinnostunut os. [email protected]

    • henri1

      oletko yrittänyt selvittää mikä tulehduttaa eturauhasesi ?. Syitä voi olla monia. Tärkein syy on alkoholi, suht pienetkin määrät voivat tulehduttaa ja turvottaa rauhasen. Silloin pitäisi joko vähentää alkoholin määrää ja käyttökertoja tai jopa lopettaa juominen kokonaan. Myös jotku ruoka-aineet voivat olla ärsyttäviä, mm juusto ja suklaa. Lisää voi löytä googlaamalla.
      Valmisruuissa on usein trans rasvoja, myös niillä voi olla vaikutusta tähänkin ongelmaan. Kuten ruokapakkausten ftalaateilla ( googlaa ) ja bisfenolilla.

      • omakokemus

        Onko sulla omaa kokemusta että jokin ruokaaine ei sulle sovi?
        Mitkä sulla on aiheuttanut oireita?


    • e.jakulaatio

      Tuosta tramalista sen verran, että se on varsin hyvä lääke ennenaikaiseen siemensyöksyyn. Maksaa murto-osan Priligyn hinnasta. Ja on vähintäänkin yhtä tehokas. Eikä ole vaarallinen, jos silloin tällöin nappaa pari 50 mg:n tabua.

    • Mulla on myynnissä edelleen E-Baysta tilaamani kirja "A headache in the Pelvis", jos joku täällä on kiinnostunut. Siitä voi olla apua eturauhasvaivoihinkin. Kirjoittajat (Wise / Anderson) ovat erikoistuneet lantion alueen kipujen tutkimukseen ja hoitoon. Kirja löytyy sivulta Tori.fi, Pirkanmaan osastolta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      631
      2713
    2. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2140
    3. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      420
      2113
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      79
      1799
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1739
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      67
      1560
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1322
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1207
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      23
      1130
    10. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      58
      1048
    Aihe