Ostin aikoinani Olympuksen C-2100 UZ:n ja tekisi mieli vaihtaa se Canon PowerShoti S1 IS:ään.
Vertailin vain dpreviewssä enkä loppujen lopuksi löytänyt niistä
eroja juuri muuta kuin pikselimäärässä. Onko kellään
kokemuksia moisesta vaihdosta noin vertailun kannalta ? Maksaako vaivaa.
Mitä olette saaneet käytetyistä 2100:sta ?
Vertailin vain dpreviewssä enkä loppujen lopuksi löytänyt niistä
eroja juuri muuta kuin pikselimäärässä. Onko kellään
kokemuksia moisesta vaihdosta noin vertailun kannalta ? Maksaako vaivaa.
Mitä olette saaneet käytetyistä 2100:sta ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos 2100uz toimii moitteetta on sen vaihto toiseen kompaktiin zoom puikulaan turhaa, terävyyttä tietysti tulee lisää ja kohina hieman laskee mutta nykyisesi laatu on ihan ok. vanhasta saat noin 100euroa jos hyvin käy, riippuen lisävarusteista. kannatan vaihtoa käytettyihin digijärkkäreihin, jos niitä jostain edullisesti löytyy.
edellisen vastaajan kanssa. Jos vanha toimii hyvin, niin miksi vaihtaa?
Itselläni on myös reilun 4 vuotta vanha Olympuksen C-2100 UZ, ja omiin tarpeisiini se riittää edelleenkin aivan mainiosti. Suurin puute nykyaikaisempiin malleihin nähden on minusta laukaisuviive, joka esimerkiksi lintujen lentokuvissa tekee hommasta paljon haastavamman.
Mutta eikö harrastuksen tarkoituskin toisaalta ole tarjota haasteita ;-)
Kiitos vastauksista. Erot olivat todella pieniä
ottaen huomioon että, UZ on tullut markkinoille jo aikaa sitten. Taitaa olla hyvä kamera.
Pidetäänpä vielä vuosi tahi pari ja jos jälleenmyyntiarvo on tuota luokkaa niin jätetään
jokatapauksessa perheen kakkoskameraksi.
Vuodenvaihteet
Se on meillä ollut kovassa käytössä (7 kuvaajaa). Itse olen retuuttanut sitä ahkerasti pitkin metsiä, eikä siinä koskaan ole ollut mitään vikaa. Olihan se tosin aikoinaan melko kallis ja nykyisin samalla rahalla saa jo halvan järkkäärin.
Jos kiinnostaa, niin UZ:lla näpisimiä kuviani voi vilkaista http://personal.inet.fi/koti/pekka.raukko/luontokuvia.html