TOAS solu.

Muumi4

Jätin 9. päivä hakemuksen valiten kaikki mahdolliset solut. Tarjous tuli jo yllättäen tänään, muttei täydellisen mieleisestä asunnosta, varsin kaukana yliopistolta (7,5km). Voisikohan olla mahdollista olla ottamatta tätä vastaan ja päästä lähemmäksi keskustaa ennen syyskuuta, jolloin opinnot alkaisivat?

2

71

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otavvaa

      Voit tietysti jättää ottamatta tuon solun, mutta joudut luultavasti jonon hännille. Seuraavan kerran asuntoa tarjotaan sitten marraskuussa. Matka on tosin pitkä kävelymatkaksi, mutta pyöräilet sen helposti ja ehkä julkinen liikenne toimii myös.

      Kun ruuhka asuntojonoissa hellittää loppuvuodesta, hae sitten muuta asuntoa, jos tuo on hyvin hankala.

    • Keväänyo

      Minäkin sanoisin, että ota asunto vastaan. Opiskelut alkavat ikävästi jos ei ole kattoa pään päällä.

      Minä olen menossa opiskelemaan Ouluun ja sain soluasunnon Psoasilta. Psoas jakaa syksyllä asuntoja vain uusille hakijoille, mutta muutoin ns. sisäiset hakijat jonottavat samassa jonossa uusien hakijoiden kanssa, eli Psoasilla jo asuva voi hakea sisäisesti mieleisempää asuntoa kaikessa rauhassa. Ehkä Toasilla on vastaava käytäntö, kannattaa soittaa ja kysyä.

      Sitäpaitsi voi olla, että et edes halua muuttaa. Kyllähän kauempanakin voi viihtyä ja varmasti kaikki opiskelija-asunnot on rakennettu hyvien kulkuyhteyksien varrelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6174
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      99
      3072
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2135
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      88
      1053
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1006
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe