Homehtuuko maali vai lahoaako seinä? Maalasime 18v sitten autotallimme Tikkurilan Värisilmä valk. 1 öljymaalilla. Homepilkkuja nyt seinissä ja tietysti vuosien kuluessa tullutta pölyä. Pesimme harjalla ja mäntysuovalla seinät sekä huuhtelimme. Uudelleen maalaukseen suositeltiin Tikkurilan homeenpoistopesua ja maaliksi Panu talomaalia = kaksoisakrylaattimaali?. Onko hyviä tai huonoja kokemuksia?
Vastaukset 3
- remppamies1
Ei homepilkut pahimpia ole, vaan jos maalin alta homehtuu/pehmenee puu, voi testata poistamalla vähän vanhaa maalia sopivasta kohtaa, noita neuvoja yhtä monta kuin on maalin valmistajaakin, omijaan jokainen myy ja kehuu parhaiksi ?
- pate67
meillä kylällä kaikki homeessa. edustaja kävi tikkurilasta ja korvasi samalla maalilla. ei laitettu enää. paljon työtä kun huonot maalit ja selittää vaan että kuuluu asiaan. kauppias sano että parempi vaihtaa teknoksen maaleihin.
- nor-maali
Kauppias tietysti mainostaa sitä mitä myy. Tuskin tehtaan nimi vaikuttaa paljonkaan lopputulokseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l286978Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni57779- 67681
- 59665
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et39628- 53590
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33536- 42531
- 48487
- 40485