Juntit buffetissa

parempi_mieli

Tuli käytyä laivalla pitkästä aikaa buffetissa ja taisi jäädä viimeiseksi kerraksi. Meno on kun jossain eläintarhassa. Ihmisellä ei näytä olevan minkäänlaisia käytöstapoja. Jonossa etuillaan ja käyttäydyään törkeästi. Lautanen tungetaan niin täyteen ruokaa että on jo vaikeuksia saada kannettua lautanen pöytään asti. Samalle lautaselle laitetaan ruokaa mädistä jäätelöön, hyi että. Eikö ihmisille ole opetettu minkäänlaisia ruokailutapoja. Ravintolaan tullaan yleisesti nauttimaan siitä ruuasta ja hyvästä seurasta. Joillekkin se näyttää olevan sitä, että mätetään suuhun niin paljon buffetin lihapullia ettei mahduta enää edes buffetin ovesta ulos. Seuraavana päivänä sitten valitetaan kipeätä vatsaa ja paskotaan buffetin lihapullat pitkin B-luokan hytin vessan seiniä. Samalla tuli huomattua, että vain harva haki uuden lautasen ruokaa haettaessa. Siis mitä ihmettä, on se varmaan kivaa, kun samalta lautaselta syödään kaikki alkuruuasta jälkiruokaan.

Ihmisillä tahtoo olla myös hirveä kiire buffetista pois. Miksi näin? Itse nautin ruokailusta rauhassa ja olen ollut aina viimeisten joukossa poistumassa ruokailusta. Ruokailuni on viimeistään sillon pilalla kun poistun buffetista ja näen ihmisiä vielä pöydissä, mutta tällä kertaa en ruokailemessa vaan suoraan sanottuna juopottelemassa. Hanat menevät ilmeisesti kiinni jo jonkin aikaa ennen ruokailun päättymistä niin tämä rahvas on keskinyt näköjään uuden tavan kiertää tätä "sääntöä". Haetaan kymmeniä olutlaseja pöytään ja juodaan niistä sitten mahdollisimman monta ennen ruokailun päättymistä. On varmaan kiva juoda lämmintä olutta joka on seisonut kymmeniä minuutteja pöydässä.

Hävetkää ja kasvakaa aikuiseksi.

5

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enpä ole kyllä minä moista havainnut ikinä buffetissa, paitsi abiristeilyillä osa kyllä joi melkoisesti buffetissa. Mikäköhän lie junttilauma ollut liikkeellä.

    • Usein matkustaneena en ole moista havainnut. Eikä toisten juomatavat suuresti häiritse, kun eivät tule lähelle häiriköimään. Olitko kiukkuiseksi asennoitunut?

    • junttisuomi_reissaa

      ihan normi toimintaa viikkarin buffassa ja aina yhtä vastenmielisen näköistä, mutta kait se kuuluu suomalaiseen tyyliin

    • mamyblue

      Minäkään en ole havainnut buffetissa mitään sikailua. Johtuu ehkä siitä, että olen laivalla yleensä viikolla lapsiperheiden loma-aikaan, enkä silloin, kun laiva on täynnä bilettäjiä. Ai niin, me käymme buffetissa aina päivällä. Iltalähdöillä syömme á la carte ravintolassa. Toisten lautasille en kurkistele ikinä.

    • köyhätkäybuffassa

      Miksi olet mennyt buffaan.Hanki oma laiva niin ei ole juntteja häiritsemässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2466
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2096
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1759
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1577
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1507
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      124
      1059
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      985
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe