Likakaivojen täyttyminen

tiinu84

En tiedä onko oikea osasto mutta siis asumme -88 rakennetussa talossa(pienessä) nyt 6.vuotta, pihassa paskakaivo josta lähtee nesteet toiseen kaivoon ja sieltä menee putki pellolle.
Tähän asti kaivoa tyhjennetty n.1krt/vuosi, joskus jos ollut kertoja että vaatinut 2krt/vuosi mutta nyt alkanut täyttymään aivan liian nopeaa vaikka mitään muutoksia ei ole tapahtunut.
Eli nyt tyhjennetty helmikuun alussa kun huomattiin että suihkun viemäri ei vetänyt ja paskakaivo olikin suht täynnä ja sama juttu ennen juhannusta ja nyt mennyt vajaa kuukausi ja taas viemäristä tulee vedet ylös ja molemmat kaivot näyttää aika täysiltä?!
Mikään kulutus ei ole kasvanut! Voiko sateinen sää aiheuttaa tämän? Vai missä vika?
Kysyin tyhjentäjältä miten homma toimii kun ihmettelimme että paskakaivon puoli täyttyy vedestä melkein heti kun se tyhjennetty, tyhjentävä sanoi että näin kuuluu tapahtua että neste siirtyy sitten sinne toiseen kaivoon sitä mukaan kun tulee tuhdimpaa tavaraa itse paskakaivoon?!
Auttakaa pian, näillä tyhjennys hinnoilla ei kyllä ole varaa tyhjennellä kaivoa koko aikaa.

3

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remppamies1

      Tukossa on putket jostain, pellolle menevä jos se toinenkin kaivo täysi, käy katsomassa/seuraat paskan kulkua pellolle asti, löydät syyn missä tökkii.

    • imeytysuusiksi

      Se pellolle menevä putki tai siellä oleva imeytys ei toimi ja vesi ei mene siten mihinkään. Imeytyskenttä menee vuosien aikana helposti tukkoon. Kaivuria vaan peliin ja imytystä korjaamaan.

    • Arhippa2

      Taitaa olla turha pohtia tuota vaivaa,kun laki edellyttää ensi kevääseen mennessä liittymistä kunnallisen vesiverkkoon,tai pienpuhdistamon tms.asentamista.Ainakin,jos asutte taajamassa,niin tuo edellinen vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4650
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      229
      1900
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1470
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1095
    6. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1037
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe