Kohta 32v pariskunta

Harmittaakovasti

Olemme yrittäneet lasta nyt 7kk ja alkaa toivo loppua. Moni tietysti sanoo että lyhyt aika, mutta ei siltä tunnu. Olemme perusterveitä,emme tupakoi. Tuntuu kohtuuttomalta odottaa tässä iässä että vuosi pitää olla yritystä ennenkuin pääsee tutkimuksiin... Toisaalta en haluais edes mennä, pelkään että tuomio on se pahin: lapsettomuus. Haukun itseäni miksi olin niin naiivi ja kuvittelin ettei ole kiire ja en minä mitää lapsia halua... Nyt kun haluaakin niin pelkään että on myöhäistä.

8

102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samavene

      Olen melko samassa tilanteessa mutta vuoden sinua vanhempi ja yk 6 alkamassa. Mies pari vuotta mua vanhempi. Aukiolotutkimukseen aika ensi viikolla, miehen siittiöt erittäin hyvät analyysin mukaan. Ei kannata aikailla tutkimuksiin menoa. Yksityiselle mentiin. Päätin, etten enää tuhlaa aikaa ja ns. selvitän tilanteen nyt heti. Harmittaa että lykkäsin asiaa näin pitkään mutta minkäs sille enää voi, kelloa ei saa käännettyä taaksepäin.

    • HyväTulee

      Ei hätää! Asioilla on tapana järjestyä. Rohkeasti vaan tutkimuksiin katsomaan, onhan munanjohtimet auki ja siemenneste kunnossa. Lapsettomuushoidot on kaikille tarkoitettuja palveluja, joista tekin maksatte veroissanne. Lääkäri osaa antaa vinkkejä ovulaation havaitsemisesta tai tarvittaessa lääkekuurin, jolla tuetaan munarakkuloiden kypsymistä. Jos ei perinteisellä tunnu tulevan raskaaksi, voidaan avustaa hoidoin. Jos omat solut eivät riitä, voidaan käyttää lahjasoluja. Jos ei hoidot auta, voi adoptoida tai toimia sijaisvanhempana. Vielä on monta oljenkortta jäljellä, eli turha vielä surra! Ei muuta kuin soittoa paikalliselle terkkarille ja hakemaan lähetettä lapsettomuustutkimuksiin :)

      • riialiina_

        Lapsettomuustutkimuksiin pääsee valitettavasti vasta vuoden yrittämisen jälkeen. Jos kaikki menisivät noin aikaisin, sinne olisi todella pitkät jonot. Omalla kohdalla 31 vuotiaana raskaus alkoi 9 kk:n yrittämisen jälkeen. Puolen vuoden jälkeen tutkittiin siittiöt yksityisellä (sen joutuu julkisellakin kuitenkin maksamaan itse!). Ja kävin gynellä ultrattavana juuri ennen ovulaatiota (näkyi, että kaikki ok ja munarakkula kehittyy kohdun limakalvo oikean paksuinen). Ovulaatiotestit tein ja pari verikoetta varmistin. Hankin sellaista liukkaria, joka ei estä siittiöiden liikettä (paria myydään esim. kotitesti.fi verkkokaupassa), söin foolihappoa ja elin terveellisesti. Jos kierto toimii, ovis tulee (oletko testannut??) ja siittiöt kunnossa, ei teillä ole kiirettä. Ja jos ei ole ollut vakavia gynekologisia tulehduksia tai miehellä sikotautia tms. joka voisi aiheuttaa lapsettomuuden.


    • SeitsemänKkOnLyhytAika

      Siihen on hyvät syyt, että pitää vähintään vuosi yrittää ennen yhteiskunnan ilmaisia tutkimuksia. Voitte mennä yksityiselle milloin hyvänsä, vaikka ehkä se ei ole kovin järkevää ennen kuin se vuosi yritetty.

      Ei elämä ole sellaista, että kaiken minkä haluaa saa juuri suunniteltuun aikaan ja välittömästi. Lapsia ei varsinkaan. Jos vielä 32-vuotiaana ei ole sitä oppinut, niin sehän on sitten korkea aika opetella.

    • Lundia

      Hei!
      Kannattaa luottaa myös vaistoon, jos tuntuu ettei kaikki ole kohdallaan. Yksityisellä perustestit eivät ole aivan järjettömän hintaisia, joiden jälkeen saatte mielenrauhan jatkaa yritystä, jos kaikki on ok.
      Olen sitä mieltä, että kannattaa lähteä ajoissa liikkeelle eikä jahkailla, kuten meille kävi. 8 vuotta ihmeteltiin, pelättiin ja kun ei oikein tiedetty millaisia mahdollisuuksia on tarjolla ja mistä rahat kalliisiin hoitoihin jos jotain vikaa löytyy. Useimpia pareja pystytään auttamaan, mutta onnistumiseenkin saa varata aikaa. Hoitojaksot voivat venyä olit sitten julkisella tai yksityisellä. Kaikki lomat ja juhlapyhät tuovat viivytyksiä ainakin julkisella. Itse otin kesälomaa, että pystyin käymään hoidoissa, koska en halunnut asiasta töissä tehdä numeroa. (Matkaa hoitopaikkaan oli yli 100km yhteen suuntaan. Oli välillä vaikeaa järjestää aikatauluja lääkärin, miehen ja minun kanssa ) Ehdin käymään kaksi ICSI-hoitoa, josta toisesta olen nyt raskaana alkumetreillä.
      Meillä meni hoitorumbaan vain vuosi, ja se on lyhyt aika. Se on silti ollut elämäni stressaavin ja kovin ajanjakso. Parisuhdekoulukin se on. Sanoisin, että henkisesti kovempi juttu kuin fyysisesti. En kokenut piikityksiä ja toimenpiteitä pelottavina, ainoastaan toivon ja epätoivon kanssa kamppailu oli raskainta ja se, että lähipiiri ei koskaa ymmärrä mitä lapsettomuushoitoja käyvä käy läpi.. Toki myös kalliit hoidot joihin meni yhteensä n. 8000 euroa, vetivät talouden ja hermon tiukoille. ( nämä hinnat ovat yksityisklinikan hintoja, joihin kuuluu kaikki matkoista labrakokeisiin, lääkkeisiin yms. Usean klinikan sivuilla on hinnat nähtävissä, mutta ennen kuin pääsee hoitoihin, pitää olla syy selvillä miten hoidetaan. Vaihtoehtoja on paljon ja Suomessa osaaminen on huippua!
      Vahva tahto onnistua tärkeän asian puolesta saa ihmisen jaksamaan tai ainakin antamaan mahdollisuuden onnistua, ettei tarvitse vanhempana jossitella.

      • Kulissit-perseestä

        Oliko kovakin sosiaalinen paine?


    • Älä-hätäile

      Lapseton ehkä olisit vaikka olisit aloittanut 15 vuotiaana. Tai jos et sitä, niin muuten vain sinulla menisi päin persettä, niin kuin usein siinä tilanteessa.

      Nuori olet ja ehdit vielä. Pari vuotta yritätte ja sitten tutkimuksiin.

    • Lukekaa-

      Uuden tutkimustiedon mukaan nainen on hedelmällisimmillään 30 - 35 vuotiaana. Turhaa pilata omaa ja muiden elämää hankkimalla lapsia liian nuorena.

      http://m.vauva.fi/mobiilikeskustelut/index.html#!/ketju/3906552/naisen_hedelmallisyys_ei_romahda_35_vuotiaana

      http://m.voice.fi/koti/yle-naiset-ovat-hedelmallisimmillaan-kolmekymppisina/8/51885

      Elämä on muuta kuin lisääntymistä varten ja asiassa on otettava huomioon muitakin seikkoja kuin se, että milloin tulee helpoiten raskaaksi. Fakta on se, että aivot ovat valmiit järkipäätöksiin vasta 25 vuotiaana. Näin ollen lapsentekokaveri pitää ottaa 25 vuotiaana ja olla hänen kanssaan 10 vuotta eli parisuhde- ja ikäkriisien yli. Sinne se menee 35 vuoden ikään väkisinkin vastuullisilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1389
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      66
      1185
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      212
      1180
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      201
      1171
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      993
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      906
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      881
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      788
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe