apuaa? ???

helphelp.p

Moi! Oon 15v poika joka on käynny metsöstyskortin yli vuosi sitten mutta kuinkas on pitikö rinnakkaislupa olla huoltajan aseeseen vai saako se olla esimerkiksi ukki puolen haulikkoon?

4

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiavuton

      Kuule, kyllä sun ikästen pitäs osata vähän kooklettaa vai oletko saanut aina äiteeltä kaiken valmiina pöytään?

      *********************

      Rinnakkaislupa

      Ampuma-aseeseen tai aseen osaan, johon on annettu hallussapitolupa, voidaan hallussapitoluvanhaltijan suostumuksella antaa luonnolliselle henkilölle rinnakkainen oikeus hallussapitoon (rinnakkaislupa).

      Huoltajien suostumuksella lupa haulikkoon, kivääriin, pienoiskivääriin tai yhdistelmäaseeseen voidaan kuitenkin antaa metsästyslainsäädännön mukaan sallittua eläinten ampumista taikka ampumaurheilua ja -harrastusta varten myös 15 vuotta vaan ei 18 vuotta täyttäneelle henkilölle, joka muuten täyttää luvan saajaa koskevat edellytykset.

      Huoltajan suostumus -lomake

      Rinnakkaislupa voidaan erityisen painavasta syystä antaa ampumaurheilua ja -harrastusta varten 18 vuotta vaan ei 20 täyttäneelle henkilölle pistooliin, pienoispistooliin, revolveriin ja pienoisrevolveriin.

      Rinnakkaislupa annetaan 10 vuodeksi, kuitenkin enintään hallussapitoluvan voimassaoloajaksi, jollei sitä ole erityisestä syystä annettava lyhyemmäksi ajaksi. Pistooliin, pienoispistooliin, revolveriin sekä pienoisrevolveriin lupa annetaan kuitenkin enintään viideksi vuodeksi.

    • uusavuton

      Juu kiitti oishan sitä toki voinu googlettaa mut aattelin kysästä vaan. :)

      • mohu

        Terve tuloa mukaan metsästäjien joukkoon ja kysyvä ei tieltä eksy sanoi äitee aikoinaan mulle ja aloitin metsästyksen myös 15 vuotiaana ja mukana olin jo vesilinnustuksessa 11 vuotiaana.


      • Metsällemiehenmieli

        Ja metsästäjät (ne oikeat) eivät ole sisäänlämpiävää sakkia kyllä ne neuvovat ja opastavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1551
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      971
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe