Katselin tulevaa lukujärjestystä ja se on täynnä hyppytunteja. Wilman sivuilta pystyin täyttämään muutaman hypärin ainetunneilla mutta niitä on vieläkin viisi.
Onko mahdollista, että hyppytunteja olisi muka noin paljon? Esim. aamulla liikuntaa ja sitten seuraava tunti vasta 12.45.
Menen kirjoittajalukioon joten ehkä niiden "hyppytuntien" aikana on kirjoittajakoulutusta mutta miksi ne eivät sitten näkyisi lukujärjestyksessä?
Paljon hypäreitä
6
563
Vastaukset
- ploplop
On ihan normaalia, että lukiossa on hypärejä. Niiden määrä riippuu siitä, kuinka hyvin saat lukujärjestyksesi tehtyä. Minulla on joskus ollut opetusta 8-10 ja 14-16, välissä siis 4h hypäri. Hypäreille on usein helppo keksiä viihdykettä: läksyjä, kokeisiin lukua, kotona käyntiä tai kaverien kanssa juttelua. Hypäreitä voi siis viikossa olla hyvinkin 5h, vaikka enemmänkin. Hypärit kuuluvat lukioon, yritä kestää se.
- Tyhmä1
Juu, okei. :) Aattelin vain, että vähän tyhmästi periaatteessa tehty jos esim. keskellä päivää on ranskaa vaikka eihän sitä opiskele moni. Ois vaikka päivän loppuun/alkuun laittanut. Mutta joo, muutan 500 metrin päähän koulusta ettei hypärit ole mulle ongelma. :) Ihmettelinpä vain.
- ploplop
Tyhmä1 kirjoitti:
Juu, okei. :) Aattelin vain, että vähän tyhmästi periaatteessa tehty jos esim. keskellä päivää on ranskaa vaikka eihän sitä opiskele moni. Ois vaikka päivän loppuun/alkuun laittanut. Mutta joo, muutan 500 metrin päähän koulusta ettei hypärit ole mulle ongelma. :) Ihmettelinpä vain.
Oppituntien paikkoja on vaikea päättää. Ranskan opettajalle ei välttämättä käy opettaminen aamusta/päivän viimeisenä, tai hänellä on tuolloin muutakin opetettavaa. Kurssitarjottimesta voit usein valita jotain muuta hypäreiden paikalle, tai sitten vain käyttää hyppytunnin hyödyksesi. Itse käytin pitkinä päivinä hypäreillä koiran ulkona yms.
- ohijo
Tyhmä1 kirjoitti:
Juu, okei. :) Aattelin vain, että vähän tyhmästi periaatteessa tehty jos esim. keskellä päivää on ranskaa vaikka eihän sitä opiskele moni. Ois vaikka päivän loppuun/alkuun laittanut. Mutta joo, muutan 500 metrin päähän koulusta ettei hypärit ole mulle ongelma. :) Ihmettelinpä vain.
Mutta jos se ranska olisi aamulla kahdeksalta, sitä opiskelisi vielä harvempi. Myös opettajalle saattaa sopia parhaiten keskellä päivää. Opettaja on kai aika tärkeä kuitenkin.
Siis lukiossa on hieman erilaiset lukujärjestykset kaikilla kurssivalintojen mukaan. Itse on yritettävä tehdä ajankäytön kannalta mahdollisimman tehokas lukujärjestys. Aina se ei vaan onnistu millään, koska kaikki opetus ei mahdu olemaan ti, ke ja to klo 10-14.
Totut kyllä pian lukioelämään. - Tyhmä1
Jees, mulle on oikeestaan hyvä että on hypäreitä niin pääsen kotiin lemmikin seuraksi, sen ei tarvitse olla yksin. Ammattikoulus ne oli vähän perseestä kun kotiin olikin sitten matkaa kymmeniä kilsoja.
Tässä oli myös taka-ajatuksena se, että pystynkö valitsemaan jo nyt joitan kursseja hypäreiden tilalle ensimmäisen vuoden ekalle jaksolle.
- Anonyymi
Onko hypäri?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1342320Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n652247Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi541915EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt711618Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971461- 971455
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1161329Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311200Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 711067