Eli täällä jo kertaalleen kyselin i5 ja i7 välillä mutta nyt sitten i7 vai Xeon? Pelailen pääasiassa minecraftia ja kuvaan sitä OBS -nimisellä ohjelmalla. Sitten editoin n.8min pätkiä FullHD resolla (leikkailen, lisäilen tekstiä ja musiikkia) ja teen keskiraskasta kuvien editointia, budjetti prossulle on 350e (voi mennä kympin yli jos on perustelu). Eli i7 vai Xeon?
i7 vai Xeon?
5
<50
Vastaukset
- tuuh_pyyh
Xeonit ovat (suurimmaksi osaksi) kuin i7 ilman integroitua näyttistä. Kuluttajaemolevyjen tuki Xeoneille saattaa olla puuteellinen, joten niiden suhteen pitää olla tarkempana. Mitä Xeonia katselit?
- fdsafdsa
Tuolla saa jo i7-4790K:n joten se sitten. Jos budjetti olisi sellainen, että prosessoriin saa mennä noin 250 niin sitten Xeon. Samalla kellotaajuudella Xeon ja i7 ovat yhtä nopeat.
Teknisesti Xeon ja i7 ovat käytännössä samanlaiset, mutta vain harvassa Xeonissa on integroitu näytönohjain. Xeoneissa sen sijaan on tuki ECC-muistille (kunhan emolevykin tukee).
Tuossa tarkemmin: http://ark.intel.com/compare/75055,80807- 4790Vai4790k
Entäs sitten kun en kellota, niin kannattaako ottaa 4790k vai 4790?
- M-Kar
Niissä taisi olla myös enemmän välimuistia.
Minecraftille riittäisi kyllä 4 core HT i7, mutta raskaammille peleille tarvisi olla 6 core HT. - AsusDeluxe
4790Vai4790k kirjoitti:
Entäs sitten kun en kellota, niin kannattaako ottaa 4790k vai 4790?
Vähän riippuu. K-malli on hieman nopeampi ilman ylikellotustakin, mutta ero on kyllä aika marginaalinen. Riippuu vähän millä hinnalla saat, mutta tuskin saat mitään käytännön vastinetta muutaman kympin lisäinvestoinnille, jollet kerta kellota.
Jälleenmyyntiarvo kerroinlukottomalla on tietenkin hieman parempi.
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4790K-vs-Intel-Core-i7-4790
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762217Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381786Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi131547Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371289Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631277Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191102Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621033- 61994
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja106708