Koneella on Windows 8.1 ensimmäisellä levyllä ja asensin toiselle kiintolevylle testiksi Fedoran. Sen käyttäminen oli pelkkää jumittelua, joten päätin poistaa sen osiot Windowsin Disk Managementilla.
Nyt kuitenkin aina konetta bootatessa se boottaa 2. levylle, jossa MBR:ssä Fedoran tiedot. Miten tuon saisi 2. levyltä poistettua?
En saa vaihdettua ASUS:in UEFI BIOS setupissa käynnistysjärjestystä, koska aina kun siirrän Windows Boot Loaderin ykköseksi tai Fedoran kakkoseksi, kone jumahtaa käyttökelvottomaksi ja pitää resetoida.
Miten poistan Grubin 2. levyltä?
7
126
Vastaukset
- sitäpäsitä
Kun on tyhmä pää kärsii koko tietokone.
- OiskoApuja
Joo, joo, mutta osaatko vastata kysymykseen?
- OiskoApuja
Noilta sivuilta löytyvät ohjeet pätee siihen, jos Windows ja Linux ovat saman levyn bootloaderissa ja ne oli jo tiedossa. Nyt oli eri levyillä ja se tässä oli ongelmana. Onnistuin poistamaan linuxin jämät diskpartilla ja kone toimii taas.
- Onapuja
Yleensä valitaan BIOS:ta kumpi levy starttaa ensin.Laita se vindous levy ekaksi eläkä leiki kun et osaa.
- Fedora22
"asensin toiselle kiintolevylle testiksi Fedoran. Sen käyttäminen oli pelkkää jumittelua,.."
Minulla lienee aivan eri Fedora-jakelu (versio 22) koneillani. Ei minkäänlaista jumittelua, ja toimii monenmoisissa kone konekokoonpanoilla (x86_64 tai i686. Muistimäärät 512Mt lähtien) kuten useimmat muutkin Linux-jakelut ilman ongelmia.
Ettei vain olisi rautavikaa - vikaa - vikaa, elikä "optimoitu" laitteisto vain MS Windows-käyttöön. Windowsin asennuslevyllä. Ohjeet varmaan saa Windows 8 palstalla miten se sillä tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791