HakkiPilke OH 27 - Sisäkuvaa

Klapikoneella työskennellessä otettua videota käynnissä olevan klapikoneen sisältä.
( HakkiPilke OH 27 )

https://www.youtube.com/watch?v=0Xsui9HZM8s
121664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Aika kälyistä hommaa näyttää olevan tuollaisella laitteella, tämähän todettiin jo talvella aiemmassa videossa. Halkaisu yhdellä sylinterillä ja klapi heti alussa jo poikitain. Ei hyvää päivää!

Äänestä
  • Sattui pienet puut tuohon kohtaan ja menevät juurikin kuvatessa poikittain...

    Äänestä

Ei ainakaan edistä tämän koneen myyntiä, on senverran lapsellista ajankulua.

Äänestä
  • Jos klapeja on pakko tehdä, niin giljotiini on paras pienemmille puille (alle 20cm) ja isommat saa hydraulihalkojalla sen verran halki tai "teurastuslaitoksen" hyväksymällä ruuvilla, että niistä tulee halkoja.

    Äänestä

  • Mitä järkee olla kahta konetta, vaikka ne ehkä jostain halvalla saisi? Uusien Giljotiinikoneiden hinnatkaan ei juuri hirveää etua tee verrattuna yhdistelmäkoneisiin, varsinkaan jos siihen vielä hydraulihalkojan ostaa lisäksi. Ja sitä puu silpun määrää, klapitkin niin rumia, puunkin täytyy olla melko tuoretta, eikä mene kuin kahteen osaan. 15-20 cm puita joutuu sitten jälkeen päin halkomaan kirveellä pienemmiksi ellei halua lämmittää pökkelöillä.

    Itsellä tosin myös Giljotiinikone, kun tulee katkottua paljon sahapintaa ja purkutavaraa (nauloja ja hiekkaa) Hyvä peli siitä ettei juuri tarvitse varoa mitä sisään työntää, eikä ole kummoinen huoltaa.

    Äänestä

  • Isommilla toimii kyllä hyvin, isompia oisin kuvannut mutta kamera putosi traktorin katolta ja hajosi jossain vaiheessa... : (

    Äänestä

  • Patu_pilke kirjoitti:

    Mitä järkee olla kahta konetta, vaikka ne ehkä jostain halvalla saisi? Uusien Giljotiinikoneiden hinnatkaan ei juuri hirveää etua tee verrattuna yhdistelmäkoneisiin, varsinkaan jos siihen vielä hydraulihalkojan ostaa lisäksi. Ja sitä puu silpun määrää, klapitkin niin rumia, puunkin täytyy olla melko tuoretta, eikä mene kuin kahteen osaan. 15-20 cm puita joutuu sitten jälkeen päin halkomaan kirveellä pienemmiksi ellei halua lämmittää pökkelöillä.

    Itsellä tosin myös Giljotiinikone, kun tulee katkottua paljon sahapintaa ja purkutavaraa (nauloja ja hiekkaa) Hyvä peli siitä ettei juuri tarvitse varoa mitä sisään työntää, eikä ole kummoinen huoltaa.

    No, minulla on ollut tuo giljotiini viimeiset 25v. ja kaikki on tullut poltettua, mitä sillä on puita silputtu vuosien varrella. Maksoi aikoinaan 13500mk ja on toiminut nämä vuodet kuin junan vessa. Sahapintaa on pätkitty melkoinen määrä, siihen mielestäni hyvä kone.
    Isompia puita varten on ollut alkuun sellainen halkoruuvi, mutta mukavuuden halu kasvoi vuosien varrella ja ostin hyrdaulihalkojan, jolla olen halkonyt jopa halkaisijaltaan 80cm koivupöllejä (ei tosin vallan järkevää hommaa..) ja isoja haapapöllejä.
    Uskoisin, että tällä kalustolla mennään vielä seuraavat 25v.

    Äänestä

  • Giljotiinia mietin kun se on vähän halvempi kuin tämä mutta on välillä isompia joita ei sillä saisi tehtyä, tuolla menee 27 cm asti kaikki.

    Äänestä

Eikös noita rankoja voi aisata.

Äänestä
  • Ei muuta kuin hakkeeksi.
    Kaikki klapihommat ovat turhaa.

    Äänestä

  • Noita ohuita oli aika vähän vaikka niitä tuossa olikin, keskipaksuus lähempänä 20 ei kyllä viitsinyt ruveta aisaamaan ohuita vaikkei tuo ihan "taloudellisinta" klapikoneen käyttöa olekaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MetsaMan kirjoitti:

Klapikoneella työskennellessä otettua videota käynnissä olevan klapikoneen sisältä.
( HakkiPilke OH 27 )

https://www.youtube.com/watch?v=0Xsui9HZM8s

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu