Olen aikeissa ostaa Telewell TW-EA500 adsl-modeemin. Voiko tällä modeemilla liittää esim kolme konetta yhteen ja muodostaa lähiverkon ilman että dataa tarvitsee kierrättää internetin kautta.
Telewell TW-500 ja lähiverkko
Tumppi
2649
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos joku kykenee siirtään tän parempaan paikkaan esim tohon "verkot"...
Jos liittymäänai tulee avin yksi IP niin tarttee boksiin päivittää NAT ja lisäksi nat lisää turvallisuutta.
Ja kun laitat jokaseen koneeseen saman työryhän niin voit laittaa ruksit tiedostoihin/kansioihin jotka haluat jakaa (valitse ominaisuudet ja siitä jakaminen)
Sitten verkkoympäristössä näkyy koneen nimi ja un klikkaat sitä näet kaikki koneen jaetut tiedostot ja voit tehdä niinstä pikakuvakkeen vaikka työpöydälle.
Jos yhdessä koneessa on tulostin ja jaat sen niin muut koneet näkee sen airina Automatic Image Reverse eli asennusta ei tartte