Oltaisiin sikon kanssa lähdössä ensimmäistä kertaa maaliskuussa 2016 Japaniin, Tokioon viikoksi. Kaipailisimme vinkkejä kaikesta mahdollisesta japanin matkalle.
Tarkoituksena olisi pyöriä viikko Tokion alueella ja ehkä naapurikaupungeissa. Ja siis kyseessä on kaksi opiskelijaa, joten nähtävyydet, majoitus ja ruoka saisi olla aika halpaa, muttei kuitenkaan laadultaan huonoa.
Kapselihotellia ei oikein haluttaisi, jos joku muu edullinen majoituspaikka löytyisi.
Ensisijaisen tärkätä olisi tietää:
Matkabudjetti (johon lasketaan majoitus, päivittäiset kustannukset (kuten tuliaiset) ja ruokakustannukset, nähtävyydet)
Onko Japan rail pass ja metrokortti kannattava hankinta näin lyhyelle ajalle?
Hyvä ja kohtalaisen halpa majoitus.
Mitä kivoja nähtävyyksiä Tokiossa ja sen ympäristössä on?
Hyviä ruokapaikkoja joissa opiskelijabudjetilla pärjää?
Minulla on passi joka menee vanhaksi 3.6.2016, kelpaako se vai täytyykö hommata uusi passi ennen matkaa?
Kaikki muutkin vinkit mitä ikinä tulee mieleen, otetaan innolla vastaan.
Yritin etsiä tietoa vanhemmista ketjuista, mutta suurin osa oli useamman vuoden takaa, tai niissä oli sitten tarkoituksena palloilla ympäri Japania, useammassa kaupungissa.
Vinkkejä japanin lomalle?
7
1239
Vastaukset
- Nipponmanju
"Matkabudjetti (johon lasketaan majoitus, päivittäiset kustannukset (kuten tuliaiset) ja ruokakustannukset, nähtävyydet)"
60€ päivässä selviää omien kokemuksien mukaan hyvin, 40-50€ riittää, mutta alkaa jo vaatimaan kapselihotelleja.
"Onko Japan rail pass ja metrokortti kannattava hankinta näin lyhyelle ajalle?"
Metrokortti kyllä, JR Pass jos matkaat kauemmaksi, esim. pelkkä Tokio - Kioto - Tokio maksaa 201€, viikon JR passi 211€
"Hyvä ja kohtalaisen halpa majoitus."
Oma suosikkini on http://first-cabin.jp/
"Mitä kivoja nähtävyyksiä Tokiossa ja sen ympäristössä on?"
Liikaa listattavaksi.
"Hyviä ruokapaikkoja joissa opiskelijabudjetilla pärjää?"
Suurin osa ketjuravintoloista, joissa ruoka tilataan automaatista ja annetaan suoraan kokille. Useimmat nuudelipaikat myös, ostarien foodcourtit jne.
"Minulla on passi joka menee vanhaksi 3.6.2016, kelpaako se vai täytyykö hommata uusi passi ennen matkaa?"
Uusi passi, sillä passin on oltava voimassa 6kk matkalle lähdön jälkeen.
"Kaikki muutkin vinkit mitä ikinä tulee mieleen, otetaan innolla vastaan."
Lueskele http://www.japan-guide.com/ kaikkea mahdollista, opettele sanomaan ainakin sumimasen.
Katso tämä video https://www.youtube.com/watch?v=M8-vje-bq9c- Vähintää100egeepäivä
Tokio on kallis kaupunki. kengän nauhojako söit kun 40-40 € /vrk riitti?
- Nipponmanju
Vähintää100egeepäivä kirjoitti:
Tokio on kallis kaupunki. kengän nauhojako söit kun 40-40 € /vrk riitti?
yhdys sana.
Olen käynyt Japanissa kolme kertaa. Toki, Tokio on kallis kaupunki, mutta asumiskulut ja matkustelu on aivan eri asia. 40€ on itselle ollut täysin realistinen luku. Japan-Guiden foorumeilla porukka väittää pärjäävän 30 dollarilla, mikä on myös mahdollista - riippuu täysin omista aktiviteeteista, missä syö, nukkuu, miten liikkuu paikasta toiseen. Taksit ja hotellit on vitun kalliita, eli ne ovat iso EI tällä budjetilla.
Itse olen mennyt lähinnä kapselihotelleihin. Tsukijin, Akihabaran ja Asakusan alueelta 20€ yö, kauempaa Tokiosta halvemmalla. Jos haluaa säästää vielä enemmän, sänky keskivertohostellin dormroomista irtoaa 10-15€ per pää.
Metroihin menee useimmiten yhteen matkaan se 1.5€ suunta, parilla eurolla voi vetää nuudeleita tahi hommata jostain vaikka halvan bento lunchboxin. Tapoja on monia, 100€ päivä on enemmänkin aurinkopakettimatkaajan budjetti, ei opiskelijan tai reppureissaajan, eikä siinäkään mitään pahaa ole. - Marimokkori
HinnoistaYM kirjoitti:
http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Japan&city=Tokyo&displayCurrency=EUR
Tämähän olikin mielenkiitoinen sivusto. Alla linkki jossa Tokion ja Helsingin hinnat vierekkäin.
http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Finland&country2=Japan&city1=Helsinki&city2=Tokyo
- peepingtommi
Juuri mietin samoja asioita kun aloittanut :) Täällä vasta on suunnitteilla vihdoin ja viimein lähteä Tokioon.
- inuarashi
Ennen matkaa kannattaa tutustua japanin kulttuuriin vaikka kirjojen kautta tai kattomalla youtube videoita !
Kirjoista suosittelen ainakin Umami, japanilainen ruokakulttuuri -kirjaa (pölkki, valkama)
Ja kannattaa opetella käyttään syömäpuikkoja :-D
Majoitusta varten suosittelen kattomaan airbnb.comin tarjonnan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie807042Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816323Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532512Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant662206Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 141512
- 1981240