Vinkkejä japanin lomalle?

Meloetta

Oltaisiin sikon kanssa lähdössä ensimmäistä kertaa maaliskuussa 2016 Japaniin, Tokioon viikoksi. Kaipailisimme vinkkejä kaikesta mahdollisesta japanin matkalle.
Tarkoituksena olisi pyöriä viikko Tokion alueella ja ehkä naapurikaupungeissa. Ja siis kyseessä on kaksi opiskelijaa, joten nähtävyydet, majoitus ja ruoka saisi olla aika halpaa, muttei kuitenkaan laadultaan huonoa.
Kapselihotellia ei oikein haluttaisi, jos joku muu edullinen majoituspaikka löytyisi.


Ensisijaisen tärkätä olisi tietää:
Matkabudjetti (johon lasketaan majoitus, päivittäiset kustannukset (kuten tuliaiset) ja ruokakustannukset, nähtävyydet)
Onko Japan rail pass ja metrokortti kannattava hankinta näin lyhyelle ajalle?
Hyvä ja kohtalaisen halpa majoitus.
Mitä kivoja nähtävyyksiä Tokiossa ja sen ympäristössä on?
Hyviä ruokapaikkoja joissa opiskelijabudjetilla pärjää?
Minulla on passi joka menee vanhaksi 3.6.2016, kelpaako se vai täytyykö hommata uusi passi ennen matkaa?

Kaikki muutkin vinkit mitä ikinä tulee mieleen, otetaan innolla vastaan.

Yritin etsiä tietoa vanhemmista ketjuista, mutta suurin osa oli useamman vuoden takaa, tai niissä oli sitten tarkoituksena palloilla ympäri Japania, useammassa kaupungissa.

7

1298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nipponmanju

      "Matkabudjetti (johon lasketaan majoitus, päivittäiset kustannukset (kuten tuliaiset) ja ruokakustannukset, nähtävyydet)"

      60€ päivässä selviää omien kokemuksien mukaan hyvin, 40-50€ riittää, mutta alkaa jo vaatimaan kapselihotelleja.

      "Onko Japan rail pass ja metrokortti kannattava hankinta näin lyhyelle ajalle?"

      Metrokortti kyllä, JR Pass jos matkaat kauemmaksi, esim. pelkkä Tokio - Kioto - Tokio maksaa 201€, viikon JR passi 211€

      "Hyvä ja kohtalaisen halpa majoitus."

      Oma suosikkini on http://first-cabin.jp/

      "Mitä kivoja nähtävyyksiä Tokiossa ja sen ympäristössä on?"

      Liikaa listattavaksi.

      "Hyviä ruokapaikkoja joissa opiskelijabudjetilla pärjää?"

      Suurin osa ketjuravintoloista, joissa ruoka tilataan automaatista ja annetaan suoraan kokille. Useimmat nuudelipaikat myös, ostarien foodcourtit jne.

      "Minulla on passi joka menee vanhaksi 3.6.2016, kelpaako se vai täytyykö hommata uusi passi ennen matkaa?"

      Uusi passi, sillä passin on oltava voimassa 6kk matkalle lähdön jälkeen.

      "Kaikki muutkin vinkit mitä ikinä tulee mieleen, otetaan innolla vastaan."

      Lueskele http://www.japan-guide.com/ kaikkea mahdollista, opettele sanomaan ainakin sumimasen.

      Katso tämä video https://www.youtube.com/watch?v=M8-vje-bq9c

      • Vähintää100egeepäivä

        Tokio on kallis kaupunki. kengän nauhojako söit kun 40-40 € /vrk riitti?


      • Nipponmanju
        Vähintää100egeepäivä kirjoitti:

        Tokio on kallis kaupunki. kengän nauhojako söit kun 40-40 € /vrk riitti?

        yhdys sana.

        Olen käynyt Japanissa kolme kertaa. Toki, Tokio on kallis kaupunki, mutta asumiskulut ja matkustelu on aivan eri asia. 40€ on itselle ollut täysin realistinen luku. Japan-Guiden foorumeilla porukka väittää pärjäävän 30 dollarilla, mikä on myös mahdollista - riippuu täysin omista aktiviteeteista, missä syö, nukkuu, miten liikkuu paikasta toiseen. Taksit ja hotellit on vitun kalliita, eli ne ovat iso EI tällä budjetilla.

        Itse olen mennyt lähinnä kapselihotelleihin. Tsukijin, Akihabaran ja Asakusan alueelta 20€ yö, kauempaa Tokiosta halvemmalla. Jos haluaa säästää vielä enemmän, sänky keskivertohostellin dormroomista irtoaa 10-15€ per pää.

        Metroihin menee useimmiten yhteen matkaan se 1.5€ suunta, parilla eurolla voi vetää nuudeleita tahi hommata jostain vaikka halvan bento lunchboxin. Tapoja on monia, 100€ päivä on enemmänkin aurinkopakettimatkaajan budjetti, ei opiskelijan tai reppureissaajan, eikä siinäkään mitään pahaa ole.


      • Marimokkori

    • peepingtommi

      Juuri mietin samoja asioita kun aloittanut :) Täällä vasta on suunnitteilla vihdoin ja viimein lähteä Tokioon.

    • inuarashi

      Ennen matkaa kannattaa tutustua japanin kulttuuriin vaikka kirjojen kautta tai kattomalla youtube videoita !
      Kirjoista suosittelen ainakin Umami, japanilainen ruokakulttuuri -kirjaa (pölkki, valkama)
      Ja kannattaa opetella käyttään syömäpuikkoja :-D
      Majoitusta varten suosittelen kattomaan airbnb.comin tarjonnan !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      136
      3766
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2454
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2088
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      17
      1038
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      905
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      866
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      855
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      780
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      762
    Aihe