Joka päivä myydään keskimäärin 160 asunto-osaketta ja 40 omakotitaloa. Joku sanoi, että kauppa on seis? Viime vuonna myytiin vajaat 60.000 asunto-osaketta ja 13.000 omakotitaloa.
Kauppa käy
13
<50
Vastaukset
- aivan_mahtavaa
Noinko monta unelmaa särkyy joka vuosi.
- 11-15
valtava määrä uusia kuplaidiootteja :D
ei se ole tyhmä joka pyytää vaan joka maksaa :D - Loputon_orjuus
11-15 kirjoitti:
valtava määrä uusia kuplaidiootteja :D
ei se ole tyhmä joka pyytää vaan joka maksaa :DTätähän minä olen yrittänyt vuokralaisille sanoa, mutta niillä ei horisontti yllä pitemmälle kuin seuraavaan kuukauteen. Maksavat kiltisti toisen lainaa vuodesta toiseen saamatta koskaan mitään omakseen.
- 19-8
Loputon_orjuus kirjoitti:
Tätähän minä olen yrittänyt vuokralaisille sanoa, mutta niillä ei horisontti yllä pitemmälle kuin seuraavaan kuukauteen. Maksavat kiltisti toisen lainaa vuodesta toiseen saamatta koskaan mitään omakseen.
useat on vaan niin paljon viisaampia kuin sinä eikä ryhdy pankin kuplavelkaorjiksi. sua ei ole elämänkorttien valinnassa onnistanut ihan yhtä hyvin. sulle on osunut laumasielukortit, eli sellaisen, jota on joukossa helppo höynäyttää luulemaan olevansa oikeassa :D
- köyhä.ja.tyhmä
19-8 kirjoitti:
useat on vaan niin paljon viisaampia kuin sinä eikä ryhdy pankin kuplavelkaorjiksi. sua ei ole elämänkorttien valinnassa onnistanut ihan yhtä hyvin. sulle on osunut laumasielukortit, eli sellaisen, jota on joukossa helppo höynäyttää luulemaan olevansa oikeassa :D
Et ole vielä kertonut kuplatonta omaisuutesi määrää köyhä. Mitään ei taida olla jäänyt taskun pohjalle maksaessasi korkeaa vuokraa.
- aikamoista_taas
köyhä.ja.tyhmä kirjoitti:
Et ole vielä kertonut kuplatonta omaisuutesi määrää köyhä. Mitään ei taida olla jäänyt taskun pohjalle maksaessasi korkeaa vuokraa.
Ei se ole mikään vuokra. Se on ihan suoraan läskin lainan lyhentämistä korkojen maksua. Lisäksi vielä sievoinen voitto läskille siitä hyvästä, että järjestää lurkille luukun.
Jonkun toisen lainaa maksava sanoo näin: " sulle on osunut laumasielukortit, eli sellaisen, jota on joukossa helppo höynäyttää luulemaan olevansa oikeassa"
Täähän on ihan hillitön palsta :D Pesantit kuvittelee olevansa herroja fiksumpia :D
Niin se vaan joukkodeniali toimii lurkkipiireissä :) - deniaali.naali
aikamoista_taas kirjoitti:
Ei se ole mikään vuokra. Se on ihan suoraan läskin lainan lyhentämistä korkojen maksua. Lisäksi vielä sievoinen voitto läskille siitä hyvästä, että järjestää lurkille luukun.
Jonkun toisen lainaa maksava sanoo näin: " sulle on osunut laumasielukortit, eli sellaisen, jota on joukossa helppo höynäyttää luulemaan olevansa oikeassa"
Täähän on ihan hillitön palsta :D Pesantit kuvittelee olevansa herroja fiksumpia :D
Niin se vaan joukkodeniali toimii lurkkipiireissä :)Näin on. Tällä palstalla köyhät vuokraslurkit on olevinaan varakkaita. Kun ei muu auta, satuilevat asuvansa kartanossa pienellä vuokralla. Vuokraslurkin elämä on kyllä aika kuppaista.
- kauppa-todella-käy
Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton KVKL:n mukaan käytettyjen rivitaloasuntojen kauppa on kasvanut tammi-kesäkuussa noin 6,7 prosenttia.
Myös vanhat omakotitalot ovat kiinnostaneet alkuvuonna selvästi edellisvuotta enemmän ja niiden kaupan arvioidaan lisääntyneen noin 5,7 prosenttia. Vanhoissa kerrostaloasunnoissa KVKL arvioi kasvun jääneen vajaaseen 2,5 prosenttiin.
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/rivitaloasuntojen kaupassa liki 7 prosentin kasvu/a1067579 - Kyssäri
Kannattaako siis myydä,mitä mieltä ollaan?Saako siis hyvän hinnan, vai alennuksellako menee?
Kysymyksessä siis kerrostalokaksio keskusta-alueella ihan kasvukeskuksissa.- Hinta_riippuu
Myin alkukesästä kaksion pienen mutta elinvoimaisen kaupungin keskustasta. Mitään vaikeuksia ostajan löytämisessä ei ollut eikä tarvinnut liikoja tinkiäkään. Nämä ovat helppoja tapauksia, sillä tuossa luokassa kysyntää on aina, mutta yritäpä myydä laitakaupungin ok-taloa kolminkertaisella hinnalla.
Myyminen noin ylipäänsä kannattaa, jos on tiedossa paremmin tuottava kohde rahoille. Minulla oli enkä halunnut ryhtyä yhden asunnon vuokraisännäksi. Siinä on liikaa riskiä, mutta mielelläni omistaisin kyllä tuhannesosan yhtiöstä, jolla on tuhat kunnollista vuokra-asuntoa. Enkä tarkoita jotakin Oravan kaltaista kuplaa, jollaisia piensijoittajalle tarjoillaan. - Taasnäitä
" mielelläni omistaisin kyllä tuhannesosan yhtiöstä, jolla on tuhat kunnollista vuokrausta "
No toi nyt on just mitä minä pyrin välttämään kaikin tavoin. Tuo nimittäin tarkoittaa sitä, että annat rahasi jollekin toiselle ja uskot ja toivot ettei se toinen pistä rahojasi omaan taskuunsa ja lähde vetämään.
Minä pyrin sijoittamaan rahani siten, että minulla on joka hetki 100 prosenttinen kontrolli niihin. Minulla on vuokra-asuntoja, ja aina kokonainen taloyhtiö omalla tontilla. - Hinta_riippuu
Taasnäitä kirjoitti:
" mielelläni omistaisin kyllä tuhannesosan yhtiöstä, jolla on tuhat kunnollista vuokrausta "
No toi nyt on just mitä minä pyrin välttämään kaikin tavoin. Tuo nimittäin tarkoittaa sitä, että annat rahasi jollekin toiselle ja uskot ja toivot ettei se toinen pistä rahojasi omaan taskuunsa ja lähde vetämään.
Minä pyrin sijoittamaan rahani siten, että minulla on joka hetki 100 prosenttinen kontrolli niihin. Minulla on vuokra-asuntoja, ja aina kokonainen taloyhtiö omalla tontilla.Eivät pörssiyhtiöt niin vain pistä rahoja taskuun ja lähde vetämään. Ne toimivat, tekevät voittoa ja jakavat osinkoa. Paitsi tietysti se Orava, joka tienaa hieman toisin.
Yhden vuokra-asunnon omistajalla on sellainen ongelma, että kontrolli ei ole läheskään sataprosenttinen. Ennemmin tai myöhemmin tulee huono vuokralainen, joka tekee vahinkoa enemmän kuin hermo kestää. Liian paljon menetettävää yhdessä kohteessa siis ja lainsäädäntö täysin vuokralaisen puolella.
On eri asia, jos pääomaa on niin paljon, että pystyy yksinkin tasoittamaan riskit keskiarvotasolle. Mutta aika harvalla tavallisella kansalaisella on varaa hankkia niin monta sijoitusasuntoa.
- Pelleily_seis
Kauppahan tosian käy. Palstan "asiantuntijat" ovat väittänet muuta jo vuosia, jopa vuosikymmeniä, mutta länkytyksen asteelle ovat kommentit ja avautumiset jääneet. Pahinta asiassa on, ettei nämä pellet ymmärrä edes lopettaa, vaan avautuvat päivittäin nolaten itsensä toistuvasti. Kateusko lienee vienyt itsekunnioituksen, vai mistä on kyse?
Ollaan muuten yhden kaverin kanssa etsiskelty OK-taloa hänelle ja ruuhkaa on näytöillä ollut. Hän kun on kyllästynyt asumaan rivitalossa kuunnellessaan naapurien möykkäämistä ollen valmis jopa muuttamaan vaikka yksin OK-taloon, jos muija ei lähde mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996154
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126991- 48784