Määräaikainen aähkösopimus ja olen muuttamassa. Yleensähän sopimus katkeaa eikä siirry uuteen osoitteeseen mut kävin lukemassa Helenin sivulta
MÄÄRÄAIKAISEN SOPIMUKSEN JATKUMINEN MUUTON YHTEYDESSÄ
Sähkösopimuksesi on solmittu kahdeksi vuodeksi määräaikaisilla hinnoilla. Muuttaessasi jatkamme uudessa osoitteessa sähkösopimustasi näillä hinnoilla sopimuskauden loppuun asti.
Saat uuden tarjouksen noin kuukautta ennen nykyisen sopimuskauden päättymistä.
Joudunko pitää saman sopimuksen loppuun asti vaikka muutan?
Määräaikainen sähkösopimus
1
195
Vastaukset
- lailaki
Epävarmoissa tilanteissa kannattaa kyllä kääntyä kuluttaa- tai energiaviraston puoleen ja varmistaa käytännön oikeudenmukaisuus. Juridinen puoli näyttäisi olevan epäselvä, ja tällaiset tilanteet katsotaan lähes aina heikomman osapuolen eli kuluttajan hyväksi. Helen tulee noudattaa Suomen lainsäädäntöä, asetuksia sekä direktiivejä. He myös ilmoittavat noudattavansa Energiaviraston sähkönmyyntiehtoja 2014, jossa kohdassa 10. Myyntisopimuksen päättyminen mainitaan seuraavaa:
10.1. Liittymissopimuksen päättyessä päättyvät myös liittymissopimuksen mukaista
sähkönkäyttöpaikkaa koskevat myyntisopimukset.
10.2. Määräaikainen myyntisopimus päättyy määräajan umpeuduttua tai purkamisen johdosta, jollei kohdista 10.2.1-10.2.5 muuta johdu:
Tämä antaisi ymmärtää, että muuttaessa sopimuksen voi purkaa. http://energia.fi/sites/default/files/sahkonmyyntiehdot_sme_2014.pdf sekä http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2013/20130588
Perusperiaate lainsäädännön kannalta on se, että yrityksen omilla yksilöllisillä sopimusehdoilla ei voida sopia kuluttajan kannalta heikoimmista ehdoista, mitä lainsäädännössä, asetuksissa tai direktiiveissä on velvoitettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 181776
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs551767- 821423
- 1761408
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3081370- 211339
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti981005Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä62974Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34965- 349864