Hinnat taivaissa

agshgh

http://summa.talentum.fi/article/tt/uusimmat/1-25-euron-bensalitra-on-enaa-muisto-vain-hyoty-raakaoljyn-hinnanlaskusta-valuu-valistavetajille/145571

"Alkuvuoden superhalvat bensatarjoukset ovat enää muisto vain. Kun parhaimmillaan tammikuussa bensalitran sai Suomessa 1,25 euron hinnalla, nyt edullisimmat tarjoukset ovat polttoaine.net -palvelun mukaan yli 15 senttiä kalliimpia. Edullisimmatkin bensatarjoukset ovat nyt yli 1,40 euroa litralta.

Osaselitys hintojen nousukierteelle on raakaöljyn hintakehitys. Erikoista kuitenkin on, että raakaöljyn hinta on pienen nousupyräyksen jälkeen kääntynyt uudestaan laskuun. Kuka vetää välistä?

Polttoaineista etenkin bensan maailmanmarkkinahinta on kallistunut. Selitys on jalostajien kasvaneet marginaalit. Välistä vetävät siis toisin sanoen jalostusyhtiöt, kuten Suomessa Neste Oil.

Bensan jalostusmarginaalit ovat tänä keväänä loikanneet selvästi kovempaan nousuun kuin viime keväänä. Bensan hintojen suhteellinen kallistuminen kesää kohti on sinänsä jokakeväinen ilmiö, joka johtuu lähestyvästä Amerikan autoilusesongista. Dieselin hintojen vuodenkierto on päinvastainen, koska myös lämmitysöljynä käytettävät keskitisleet kallistuvat talveksi.

Nyt bensan ja dieselin pumppuhintojen ero Suomessakin on jälleen noussut keskimäärin noin 11 senttiin ja hintaero lisääntyy jatkossa. Dieselautoilu on suhteellisesti kannattavampaa kesällä kuin talvella. Halvimmillaan diesellitran saa alle 1,25 euron, eli parhaissa tarjouksissa eroa on taas jopa 16 senttiä.

Lähde: Talouselämä"

Kyllä ainakin itsellä alkoi nyt boikotti erästä nesteytys öljyä vastaan ja autoilun vähentäminen. Siihen asti ainakin, kun marginaalit ja hinnat normalisoituu. Kukin tehköön valintansa.

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        343
        2799
      2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

        2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
        Maailman menoa
        65
        2266
      3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        78
        1939
      4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        65
        1581
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        140
        1522
      6. Minkä ikäinen

        on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
        Ikävä
        69
        1119
      7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        102
        1019
      8. Raiskaukset loppumaan?

        Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
        Sinkut
        255
        936
      9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

        Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
        Euroviisut
        7
        918
      10. 39
        800
      Aihe