http://summa.talentum.fi/article/tt/uusimmat/1-25-euron-bensalitra-on-enaa-muisto-vain-hyoty-raakaoljyn-hinnanlaskusta-valuu-valistavetajille/145571
"Alkuvuoden superhalvat bensatarjoukset ovat enää muisto vain. Kun parhaimmillaan tammikuussa bensalitran sai Suomessa 1,25 euron hinnalla, nyt edullisimmat tarjoukset ovat polttoaine.net -palvelun mukaan yli 15 senttiä kalliimpia. Edullisimmatkin bensatarjoukset ovat nyt yli 1,40 euroa litralta.
Osaselitys hintojen nousukierteelle on raakaöljyn hintakehitys. Erikoista kuitenkin on, että raakaöljyn hinta on pienen nousupyräyksen jälkeen kääntynyt uudestaan laskuun. Kuka vetää välistä?
Polttoaineista etenkin bensan maailmanmarkkinahinta on kallistunut. Selitys on jalostajien kasvaneet marginaalit. Välistä vetävät siis toisin sanoen jalostusyhtiöt, kuten Suomessa Neste Oil.
Bensan jalostusmarginaalit ovat tänä keväänä loikanneet selvästi kovempaan nousuun kuin viime keväänä. Bensan hintojen suhteellinen kallistuminen kesää kohti on sinänsä jokakeväinen ilmiö, joka johtuu lähestyvästä Amerikan autoilusesongista. Dieselin hintojen vuodenkierto on päinvastainen, koska myös lämmitysöljynä käytettävät keskitisleet kallistuvat talveksi.
Nyt bensan ja dieselin pumppuhintojen ero Suomessakin on jälleen noussut keskimäärin noin 11 senttiin ja hintaero lisääntyy jatkossa. Dieselautoilu on suhteellisesti kannattavampaa kesällä kuin talvella. Halvimmillaan diesellitran saa alle 1,25 euron, eli parhaissa tarjouksissa eroa on taas jopa 16 senttiä.
Lähde: Talouselämä"
Kyllä ainakin itsellä alkoi nyt boikotti erästä nesteytys öljyä vastaan ja autoilun vähentäminen. Siihen asti ainakin, kun marginaalit ja hinnat normalisoituu. Kukin tehköön valintansa.
Hinnat taivaissa
agshgh
0
146
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21806Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha531749- 75674
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561