Ylipormestari Raimo Ilaskivi tulistumisesta

TULISTUKAAMME

Ylipormestari Raimo Ilaskivenkin kirjoitus kannattaa lukea. Tässä sen alku:

" Mukava meppimme Sirpa Pietikäinen näyttää suorastaan tulistuneen - ihan otsikoihin pääsyä myöten. Ja miksi? Hallitus on leikkaamassa kehitysavustamme peräti 40 prosenttia. Paljonhan se tietenkin on, mutta miksi tulistua juuri tästä?

Eiväthän kehitysavun käyttöä koskeneet selvitykset niin kovin siloista kuvaa avun käytöstä ja saavutuksista anna, huippuna hallitsijoitten meidän euroillamme hankkimat loistoautot ja kultaiset kylpyammeiden vesihanat.

Miksi ei yksikään poliitikko ole tulistunut esimerkiksi siitä, että oman maamme eläkeläisiltä leikataan vuosittain taitetun indeksi avulla mittava osuus eläkekorotuksista? Miksi ei tulistu siksi, että eläkeläisille asetetaan 6 prosenttiyksikön pysyvä raippavero kun työssä oleville sama vero on määräaikainen ja "vain" 2 prosenttiyksikön suuruinen? Enkä ole havainnut tulistumisia senkään vuoksi, että hallituksen toimenpideohjelmassa on mittava sairas- ja lääkekulujen leikkaus, joka kovimpana kohdistuu nimenomaan omiin, alhaisten tulo- ja eläketason eläkeläisiin? Siksikö, että poliittisen kentän priorisoinnissa, toimenpiteiden asettamisessa tärkeysjärjestykseen, on sekä ihmettelemistä että toivomisen varaa?"

0

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        65
        2242
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        218
        2119
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        117
        1428
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1190
      5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        16
        1183
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        104
        1051
      7. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        949
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        84
        930
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        899
      10. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        875
      Aihe