Alotan syksyllä käymään avoimessa (kauppatieteet/aalto) muutamia kursseja, joista näen itselleni hyödyksi ensi vuoden hakua varten. Kurssitarjonnassa ongelmaksi muodostuu vain se, että moni luennoista on eri kursseilla päälekkäin. Onko luennoilla läsnäolopakkoa?
Avoimen yliopiston kurssit
fdscxx
7528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
samaa oon miettiny, kaikilla kursseilla ei kai oo, mut en oo varma missä suhteessa ja mitkä kurssit noudattaa tätä. mut verkkokurssit tai vaan tentit jos ottaa niin ei mene päällekkäin
Luennoilla ei yleensä ole läsnäolopakkoa. Jotenkin ne luennon tiedot olisi kuitenkin hyvä hankkia, jos aikoo menestyä. Opettajalla ei ole velvollisuutta huolehtia poissaolijoiden oppimisesta.
Avoimessa yliopistossa oma vastuu oppimisesta korostuu tavanomaista yliopistoakin enemmän.
Joskus ihmettelee, miksi sinne avoimeen yliopistoon mennään, jos opetukseen osallistuminen ei kiinnosta tai ei sovi.
Luennot kiinnostavat eniten. Myös erilaiset harjoitustehtävät ja malli-caset. Menee yksi luentokerta viikossa päälekkäin. Onneksi toisen kurssin kirjan olen lukenut kannesta kanteen moneen otteeseen jo keväällä ja näin pystyn jättämään sen tunteja välillä väliin. Otin kurssin muutenkin vain kertaamista varten jotta asiat pysyvät päässä hyvin.
Onpas avoimen yliopiston kurssit muuten kallistuneet. Ennen maksoi 10e/opintopiste, nyt 15e/opintopiste.
Riippuu vähän - Jyväskylässä esimerkiksi perusopintokokonaisuus on edelleenkin 10 e/noppa, mutta jos suorittaa vain opintojakson, se maksaa nyt sen 15 euroa/noppa. Kannattaa tsekata ja vertailla vähän.
Mutta tosiaan, Avoimen kurssit kallistuivat nyt kuukausi sitten...
No joo, silti halpoja verrattuna valmennuskursseihin. 90e/kurssi, saat nettiin kalvot,harjoitustehtäviä pinon, luentoja ja vielä tentin.
Kallista ei ole. Mutta lujaa motivaatiota vaatii noilla eväillä puurtaa.