Moikka. Kävin jokusen kerran 90-luvun alkupuolella Turengissa divarissa, muistaakseni kävelymatkan päässä rautatieasemalta. Tavaraa oli lattiasta kattoon, ei pelkästään kirjoja, vaan myös äänilevyjä ja lehtiä. En muista divarin nimeä. Vieläkö mahtaa olla olemassa? Semmoinen leppoisa mies sitä piti.
divari Turengissa?
20
2181
Vastaukset
- eiposetiivinen
Tapsan Divari. Ei ole enää olemassa. Tapsa on on hieno mies ja ennenkaikkea taiteilija, joskus Janakkalan Positiivisin mies, mutta siihen ei paljon vaadita, kun on vaan kyläpelle ja kaikkien kaveri.
- kkoivisto
Verot ja muut maksut jäi hoitamatta että niin mukava
- kkoivisto
Verot jäi maksamatta
- moih
Okei
- tuttuheppu
Viimeksi kun Tapsan näin, touhuili kirppisjuttuja. Edelleen yhtä mukava heppu. Ei mikään kyläpelle kuten joku tuossa kirjoitteli.Tapsa on ihan ok äijä ja osa Janakkalalaista yrittäjähenkeä aikoinaan.
- onkin
Nimenomaan!
- Divarijyrä
Eihän kirjoittaja suoranaisesti väittänyt, että Tapsa olisi kyläpelle vaan ettei positiivisimman titteliin Janakkalassa välttämättä muuta tarvita. Tapsalla oli vielä muutamia vuosia sitten vissiin hämeenlinnan suurkirpparilla lp-levyjä yläkerrassa isot kasat. ( joku mainitsi, että olisi Tapsan ) Niitä levykokoelmia kehuttiin aikoinaan radiomafiassa asti.
- okkkkkkk
....
- those_was_the_days
https://www.youtube.com/watch?v=rXbj-VeZhgo
Tommonen pätkä löyty netistä. Joku leffaklippi, mutta kuiteskin ihan saa kuvan ajasta. - nm1
Ok.
- AsunIhanMuualla
Kiitoksia vastanneille :) terv. aloittaja. Sama paikka lienee kyseessä. Lähimaillakaan ei taida olla divaria nykyisin? Onkohan Riksussakaan?
- kirjatjalevyt
Hämeenlinnassa on ainakin neljä divaria.
Ehkä sinulle sopii parhaiten keskustassa oleva Poppa Joe. - Anonyymi
Tapio Gardiemeister rip
- Anonyymi
Nykyisellä Forssan tai paremminkin Koijärven hurjalla Pietilän Samillakin oli Turengissa divari.
- Anonyymi
Kuha-juttuja
- Anonyymi
Juu
- Anonyymi
Lopetti homman kun tajus missä on. Ei janakkalassa osata lukea kuin kuvakirjoja.
- Anonyymi
Tapsa oli Mallinkaisten poikia
- Anonyymi
Ei tarvita enää divareita, kun pornolehtiäkään ei tarvita ja pornoa löytyy netistä ihan ilmaiseksi.
- Anonyymi
Kyllä näin on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18313718
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454960Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1563734Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402863Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201811Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721707Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525