Puhelinmyyjä myi DNA Rajaton 4G liittymän hintaan 24,80€ kuukaudessa (12kk määräaikainen)
Postissa tuli lasku 34,50€
Asiakaspalveluun soiton jälkeen ensimmäinen lasku oli oikealla summalla 10€ hyvityksen kanssa.
Seuraavan kuun laskussa hintaa on taas nostettu ja määräaikaisuutta pidennetty kuukaudella.
Määräaikainen 4G liittymä siis myytiin isoäidilleni halvimpana mahdollisena vaihtoehtona 2G puhelimeen. Aiempi määräaikainen oli 19,80€ ja nyt dna tarjosi hinnan 24,80€.
Asiakaspalvelusta asiaa tarkistaessa kävi ilmi, että DNA Rajaton 3G liittymän normaalihinta on 29,50€/kk. Tämä poikkeaa täysin kaikista hintatiedoista DNA:n nettisivuilla. Sivujen mukaan normaalihinta on 24,90€. Mahtaako tälläinen hintatietojen pimitys edes olla laillista?
Asiakaspalvelusta kävi ilmi, että vanha asiakas ei voi muutaa DNA Rajaton 3G liittymää DNA Rajaton 3G Perus liittymäksi vaan on pakko tyytyä DNA:n hatusta vetämiin korkeampiin hintoihin tai määräaikaiseen tarjoukseen. Sisällöltään liittymät ovat kuitenkin aivan vastaavat.
Harkitsen asian viemistä eteenpäin kuluttajaviranomaisille, mutta kaipaan kommentteja laillisuuteen liittyen yms.
DNA laskuttaa toistuvasti väärin
2
189
Vastaukset
- KANTA_ASIAKAS
DNA:n toiminta on täysin kuluttajansuojalain vastaista. Olen tehnyt yrityksen toiminnasta kantelun Kuluttaja-asiamiehelle. DNA ei pidä sitä, minkä lupaa jopa kirjallisesti. Taannoin minulle soitti joku vaasalainen murtaen suomea puhua tyyppi. Sanoi antavansa minulle 3 kk:n TV-katseluajan ilmaiseksi, koska olin ollut vuodesta 1998 lähtien DNA:n asiakas. Röyhkeä tyyppi: sama tarjous kenelle tahansa asiakkaalle. NÄIN DNA kiittää ns. kanta-asiakkaitaa ja pitää meitä narrina. PERKELE! Nyt loppu DNA:n palvóminen. Katkaisen kaikki kaapelit, joissa on vähänkin DNA:n toimintaan liittyvää.
- siffety
Kauppa on kahden välinen sopimus. Ainahan sitä toista syytetään. Jos tämä isoäiti ei osaa hoitaa liittymäasioitaan niin ainahan joku läheinen auttaa. Liittymän valinnassa pitää ottaa huomioon,että määräaika usein tarkoittaa tarjoushinnan kestoa. Kun puhutaan 2G liittymistä miksi siinä pitää olla datasiirto-ominaisuus? Onko tilausvahvistus tallessa. Kun puhelinmyyjää epäilee on dokumentit tärkeitä. Dna myös nauhoittaa puhelut! Siitä on hyvä jatkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-529220Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036548Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1246273Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1494817- 1674636
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.933233- 1692351
- 652218
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1592166- 571997