En ole löytänyt mistään sellaista maalausohjetta missä opetetaan tekemään valkoinen raita katon ylä osaan ?
Tarkoitan sellaista valkoista raitaa mikä on uusissa asunnoissa maalarien jäljiltä.
Raita tulee kohtaan jossa seinä ja katto yhtyvät. Valkoinen raita tehdään katon reunaan noin 10 milliä leveänä.
Mutta kuinka se tehdään ?
Valkoinen raita kattoon ?
3
316
Vastaukset
- remppamies1
Jaa, minä olen sen tehnyt seinän YLÄOSAAN, katto maalataan "yli" ja seinä rajataan/rajaimella "ali" niin silloin on yleisemmin käytetty maalaustapa käytössä.
Kaikkia voi suunitella/tehdä noin kaikki ammattilaiset tekee. - jappa
Käytä maalarinteippiä.
- raitaajaraitaa
Katto maalataan "yli" eli seinien pintaan ja seinien yläosa yläosa saadaan siistiksi rajaajalla (löytyy rauta- ja maalikaupoista), jossa on pienet pyörät ja sieniosa maalia varten, jolloin seinän maali jää noin vajaan sentin päähän katosta ja loppu osa seinästä maalataan normaalisti telalla.
Jos kyseessä taas on vain katon maalaus niin rajaa katon ja seinän raja maalarinteipillä haluamaksesi ja suojaa seinä muutoinkin, sillä kattoa maalatessa tuppaa aina roiskumaan.
Oikea järjestys huoneen maalauksessa on - ensin katto, sitten seinät ja viimeiseksi lattia ja lattia kannattaa suojata hyvin, sillä molemmat edelliset kyllä aiheuttavat roiskeita sen pinnalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271914
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561266Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?531145Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44852Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798