Miten Ave saadaan puhaltamaan lämmintä ilmaa?

Voi_paska

Ostin käytetyn Avensiksen, vm. 2006. Siis kakkosversio ilmastoinnilla. Miten ilmastointilaite saadaan puhaltamaan kylmällä ilmalla lämmintä sisälle? A/C-napin eli Automatic/Climating-napin kytkeminen pois päältä ei vaikuta yhtään mitään. Lämpötilan säätäminen esim. 21 asteeseen ei vaikuta mitään olkoon A/C päällä tai pois, kylmää pukkaa silti.

11

4111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juoni1gd

      Se ei puhalla lämmintä kun vasta sitten kun sisällä on alle 15 lämmintä, ellet ole säätänyt sitä lämpimämmälle

    • 213213

      A/C (Air Conditioner) on vain jäähdytyksen virtakytkin.

    • Viluiselle

      Säädä lämpötila maksimiin...
      Auton sisällä on usein lämpöisempää kuin ulkona, eli tuo säätää auton sisälämpötilan mukaan ei ulkolämpötilan.
      Itsellä säätö 22-23C kesät talvet ja kyllä se jäähdyttää yleensä aina kesäpäivisin, vaikka ulkona olisi 18C.

    • eiSeVaikeaaOle

      ohjekirja!!!!

    • ihanUusiKuski

      Se puhaltaa sellaista lämpötilaa jota tarvitaan, että saataisiin auton sisälämpötila säädettyyn arvoonsa, eli joskus kylmää ja joskus lämmintä tai siltä väliltä.
      Oletko ajellut joskus kevätauringossa kun ulkolämpötila on 10, niin kuinka lämmintä on auton sisällä jos sitä ei viilennetä? Voin vastata, ihan liian lämmin.

    • azxawq

      Laita lämmityslaite päälle/käyntiin. Puhallus 3-4 asentoon. Jäähdytys OFF asentoon.

    • Anonyymi

      sama vika ei puhalla lämmintä vaikka laittaa hi asentoon en tidä mistä johtuu.voi kun joku tietäs........

    • Anonyymi

      Lämmön säätö moottori rikki kummallakin puolen oma moottori Mulla ei puhaltanut kuljettajan
      puolelle lämmintä ollenkaan

    • Anonyymi

      Ostokiimassa kannattaisi tutkia auton toiminnot, etenkin ikivanhojen Tojojen. Toyotan viat jätetään korjaamatta, kun se MAKSAA.

    • Anonyymi

      Tuos samaa vikaa mutta apukuskin puolella, bensakone..

    • Anonyymi

      Vesipumpussa vika jos ei lämpene kunnolla. Kokemusta on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2368
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2262
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      14
      1767
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1572
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      52
      1542
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      915
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      837
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      787
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      758
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      713
    Aihe