Chromen keskittäminen.

Tokko_tietoa_on

Crome-selain aukeaa näytön sivulle vain osittain näkyvänä, joten olisin kiitollinen vihjeistä kuinka sen saisi aukeamaan normaaliin tapaan. Ajanmittaan käy hermoille kun jatkuvasti sen joutuu suurentamaan ja vetämään keskelle näyttöä.

8

6024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vikaselaimessa

      Ei sitä saa silleen eikä tarvitsekaan saada.

    • fdsafdsa

      Mikä on "normaali tapa"?

      Pitäisi toimia niin, että muutat sen sellaiseksi kuin haluat ja sitten suljet selaimen. Sitten sen pitäisi aueta samaan paikkaan ja samankokoiseksi, kuin sen jätit.

    • winuser2000

      Itse en ymmärrä mistä on kyse. Mutta jos nyt ymmärrän niinkuin ymmärän, niin kyse on ikkunanhallinnasta. siis ikkuna on joskus pienennetty ja sit ku se on suljettu, niin se aukeaa seuraavalla kerralla pienenä jossain ruudun keskellä tai jommassa kummassa reunassa.
      MUTTA: Paina Windows-lippua ja nuolinäppäimiä, niin ikkunan paikka ja koko muuttuu. Windows-lippu ja nuoli vasen, niin ikkuna asettuu vasemmalle koko sivun korkeuteen puolen sivun kokoisena, Windows-lippu ja nuoli oikealle, niin ikkuna asettuu koko ruudun korkeuteen puolen ikkunan kokoiseksi oikeaan laitaan. Ja kun painat Windows-lippu näppäintä ja nuoli ylös, niin sivu aukeaa koko ruudun kokoiseksi. Ja sitten kun painat windows-lippua näppäntä ja nuoli alas, niin sivu asettuu ruudun keskelle 2/3 kokoiseksi, toisen kerran sama peräkkäin, niin se menee alas tehtäväpalkkiin josta se pitää sit aukaista kaksoiklikkaamalla.

      Tämä siis W7 kokeilusta.

      • ellin-velli

        Alapalkista aukeaa yhdellä klikillä.

        Hyvin siirtyilee ja koko muuttuu kun hiirellä siirtelee ja muuttelee ( reunoista ja kulmista).

        Kun selain on oikeassa paikassa oikean kokoisena niin sulje se ja käynnistä uudelleen .
        Sitten se aukeaa samanlaisena.
        Jos ei aukea oikein poista Chrome ja lataa uudelleen tai vaihda toimivaan selaimeen.


      • uusavuttomat
        ellin-velli kirjoitti:

        Alapalkista aukeaa yhdellä klikillä.

        Hyvin siirtyilee ja koko muuttuu kun hiirellä siirtelee ja muuttelee ( reunoista ja kulmista).

        Kun selain on oikeassa paikassa oikean kokoisena niin sulje se ja käynnistä uudelleen .
        Sitten se aukeaa samanlaisena.
        Jos ei aukea oikein poista Chrome ja lataa uudelleen tai vaihda toimivaan selaimeen.

        Eipä tuota kannata pahemmin muokkailla. Yhdellä klikkauksella kun saa oikeaan kokoon..


      • ellin-velli
        uusavuttomat kirjoitti:

        Eipä tuota kannata pahemmin muokkailla. Yhdellä klikkauksella kun saa oikeaan kokoon..

        Vaan kun en tälläisellä matalalla-leveällä näytöllä halua/tarvitse kokoruutunäyttöä. Sinne sivulle voi pistää näkymään jotain tarvittavaa "kivaa".


    • Tokko_tietoa_on

      Kiitos vihjeistä.
      Nyt selain aukaisee (ainakin toistaiseksi) ikkunan kuten pitääkin koko näytön kokoiseksi, mutta muutos vaati Chromen uudelleen latauksen.

    • salakuuntelua

      Sano sille selaimelle että ok google ja kysy miksi chrome on väärässä paikassa ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      30
      2836
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      143
      2696
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      137
      2227
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2153
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1910
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      178
      1450
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      31
      1246
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      95
      1214
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1182
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1138
    Aihe