le? Haluaisin kysellä kaikkea, mutta en näin julkisesti ettei kukaan tunnista. :)
Olemme siis mahdollisesti tuleva sukulaislapsen sijaisperhe ja kaikki kauhean auki vielä.
Onko Facebookissa esimerkiksi ryhmiä, joista ei näe edes siihen liittyneitä?
Onko missään suljettua keskustelua sijaisvanhemmil
18
201
Vastaukset
- luovuuspeliin
Anna tulla vaan kysymyksiä. Ei täällä Suomen laajuisessa keskusteluissa kukaan tunnista, jos et laita nimeäsi ja paikkakuntaasi. Voit myös hieman muokata tarinaa.
- pridettämään
Niin ja Pride -koulutukseen vaan, vaikkei se mitään takaa teidän sopivuudesta tehtävään. Mutta jos jo näin ennakolta tiedätte, niin ymmärtäisin, että tuo Pride on teillekin pakollinen.
- sossupaholainen
pridettämään kirjoitti:
Niin ja Pride -koulutukseen vaan, vaikkei se mitään takaa teidän sopivuudesta tehtävään. Mutta jos jo näin ennakolta tiedätte, niin ymmärtäisin, että tuo Pride on teillekin pakollinen.
Pride koulutuksen yksi tarkoitus on saada selville sopiiko/haluaako todella sijaisvanhemmaksi. Joskus koulutuksessa selviää kouluttajile, että tämä perhe ei sovellu, joskus taas perhe itse toteaa, ettei sijaisvanhemmuus ole heidän juttunsa.
- sossupaholaisääliö
sossupaholainen kirjoitti:
Pride koulutuksen yksi tarkoitus on saada selville sopiiko/haluaako todella sijaisvanhemmaksi. Joskus koulutuksessa selviää kouluttajile, että tämä perhe ei sovellu, joskus taas perhe itse toteaa, ettei sijaisvanhemmuus ole heidän juttunsa.
jauhaa taas paskaa asioista jotka ei sulle kuulu.. painu sinne "tanttojen" marttakerhoon ratkomaan Raision sosiaaliviranomaisten valehtelua ja perätöntä lausumaa tyuomioistuimessa lapsen olosuhteista, jota tutki-taan poliisihallituksessa:)..näin se vaan menee....
- Sossu_maksaa
sossupaholainen kirjoitti:
Pride koulutuksen yksi tarkoitus on saada selville sopiiko/haluaako todella sijaisvanhemmaksi. Joskus koulutuksessa selviää kouluttajile, että tämä perhe ei sovellu, joskus taas perhe itse toteaa, ettei sijaisvanhemmuus ole heidän juttunsa.
Jassoo... täällähän tuo propagandaviranomainen paljastaa todelliset karvansa. Hän on erittäin syvästi mukana tässä lapsikauppabisneksessä, jossa jokin taho määrittelee jälleen kuka soveltuu ja kuka ei. Voi miten kauniita sanoja. Ne soveltuvat jotka ylistävät tätä lapsikauppaa ja rikastuttavat sillä itseään. Näitä asioita tietävät vain harvat ja valitut, ja sen miten paljon rahaa tässä liikkuu.
Pride koulutuksen myötä tietyn ideologian omaavat perheet hyväksytään bisnekseen mukaan. Jokaisesta sijoitetusta lapsesta kilahtaa sievoinen summa tileille, ja lisää tulee aina kun vahhemmat haluavat lapsensa takaisin. Kurssin nimestäkin voidaan päätellä keitä sinne toivotaan tulevan. Ensisijaisesti homoja.
Harmi että näitä vajaaälyisiä on niin paljon jotka saadaan houkuteltua sossutantoiksi jotka sitten hemmottelevatitseään lasten kärsimysten kustannuksella. Kyseessä on tosian pieni piiri jolle on luvattu maita ja mantuja, virkoja ja valtaa (mielivaltaa)
Moraalisesti valveutuneet karsitaan!
- eievätä
Valitettavan vähän nämä kouluttajat epäävät kenenkään sijaisvanhemmuutta. Kaikki kelpaa heille. Mielestäni Pride -koulutuksen yhteyteen tulee luoda testijärjestelmä. Turhan paljon lapsia kaltoinkodellaan sijaishuollossa!
- lähisijainen
"Valitettavan vähän nämä kouluttajat epäävät kenenkään sijaisvanhemmuutta. Kaikki kelpaa heille." Onko sinulla tästä ihan fakta tietoa? jokunen vuosi sitten kun itse tämä käytiin niin yksi pariskunta lähti jo ekan päivän jälkeen - juu ei kiitos ei olekkaan meille- ja vain parille perheelle sijoitettiin lapsia muutaman kuukauden sisällä, ja kaksi perhettä varman tiedon pohjalla ei saanut 2 vuoden sisällä sijoituksia lainkaan. eli Kun 10 perhettä aloitti niin 3 ei sijaisperheeksi soveltunut, pari perhettä tiedän että eteni sijaisperheeksi ja muista en tiedä. joten % luku ei soveltuvista voi olla jopa isompikin kuin mitä faktana tiedossani on.
Ihanaa kesää.. - eilapsia
Mutta ilmoitettiinko kenellekään, että te ette sovellu. Kun tulee tiukka paikka, noille 2 vuotta jonossa olleille tökätään lapsia. Koordinointi on erittäin epämääräistä.
Nyt kerron tukiperheestä, joista kuulemma on huutava pula. Eräästä perheestä päättyi pitkäaikainen tukisuhde lapsiperheen kanssa. He ilmoittivat sosiaalitoimeen, että ottaisivat mieluusti uusia lapsia. Silloin, kun minä keskustelin ko. henkilön kanssa, oli mennyt jo puolivuotta eikä lapsia kuulunut. He aikoivat ottaa yhteyttä PeLaan. Että jotain mättää systeemissäkin. - lähisijainen
enpä voi tietää ilmoitettiinko kenellekkään heistä jotka ei soveltunut, sen tiedän että kahden vuoden väliin tiedot pitää päivittää.. ja voihan olla että sen ajan sisällä asiat muuttuvat ja soveltuvuus/mahdollisuudet voivat olla toiset.
Aivan kuin tilanne voi muuttua biologistenkin vanhempien luona. onneksi tällaistakin koettu :) - mummomyös
eilapsia kirjoitti:
Mutta ilmoitettiinko kenellekään, että te ette sovellu. Kun tulee tiukka paikka, noille 2 vuotta jonossa olleille tökätään lapsia. Koordinointi on erittäin epämääräistä.
Nyt kerron tukiperheestä, joista kuulemma on huutava pula. Eräästä perheestä päättyi pitkäaikainen tukisuhde lapsiperheen kanssa. He ilmoittivat sosiaalitoimeen, että ottaisivat mieluusti uusia lapsia. Silloin, kun minä keskustelin ko. henkilön kanssa, oli mennyt jo puolivuotta eikä lapsia kuulunut. He aikoivat ottaa yhteyttä PeLaan. Että jotain mättää systeemissäkin.Toi on totta,me ollaan odotettu reilu puolivuotta tukilapsia. Mutta taitaa olla syy meissä,kun haluaisimme sisarukset ja mielellään 3-8vuotiaita tai pienempiäkin,kun mummolaksi toivomme.
- clubiodottaa
Aloittajalle. Kun olet käynyt Priden ja päässyt piireihin, pääset varmasti Perhehoitoliiton salaiseen kirjoituspiiriin mukaan. Siihen saakka joudut kyselemään sossuilta tai näin julkisesti.
- kokemuksella1
Eipä täällä mitään piiriä ole näkynyt:) yhteistyötä tehdään vanhempien ja sosiaalityöntekijän kanssa siinä mellä ome piiri, siihen ei muita tarvita, mutta toki on kiva välillä vaihtaa kokemuksia samoja kokeneiden kanssa. Meillä sellaiseen mahdollisuus noin joka toinen vuosi kun "päästään" koulutuspäiville.
- erittäinhyv
Tällä samaisella palstalla on ollut jokunen vuosi sitten puhetta, että Perhehoitoliitto ylläpitää kirjoituspiiriä jäsenilleen. Sijaisvanhemmat eivät tykänneet, kun kaiken maailman sukulaiset ja vanhemmat kirjoitteli - he halusivat oman mestan.
- hoitoliitto
Ottakaa vaan yhteyttä Perhehoitoliittoon.
- fvgbhnjhjk
Sukulaissijoituksissa ei aina tarvita varsinaista Pridea kyllä... me emme käyneet sitä ollenkaan ja lapsi oli läheisen perheen lapsi, ei siis edes verta meille. Kaikki käytiin kyllä läpi tietenkin ja meitä valmennettiin muutamalla kotikäynnillä.
- keskustelupaikallaan
Ei tarvi sukulaisjutuissa. Itse unohdin mainita, että 15v sitten käyty. Kun eivät kyselleet, en muistanut. Käytiin enempi perheen asioita läpi, josta siis lapsi meille tuli, ja miten haluamme/olemme valmiit tukemaan.
- jaksaamme
v. 1994 ei tarvittu mitään ns. koulutuksia, vain Pelan tyttönen kävi kotona ja siitä se lähti! Alkuun oli tuki- ja lomalapsia ja sitten jo parin vuoden päästä sijaislapsia!
Sijaislapsia oli meillä kolme tyttöä ja muita loma- ja tukilapsia 30 yhteensä yli 10 vuoden aikana.
Nyt haluaisin löytää sellaisen ihmisen jolle voisin kertoa mitä he kokivat meillä ollessa ja miten me koimme heidän elämänsä ja lapsuudensa meillä ollessa kuin myös kotoa poissa ollessaan nämä lapset!
Elämä oli kyllä seikkailua kun olimme me töissä ja lapset meillä...niin sijaiset kuin lomalaiset....
otappa yhteyttä sinä joka osaat kirjoittaa ja annetaan tietoa miten ollaan hyvin/huonosti käyttäytyvien / näitten lasten kanssa!
Kuka jaksaa ja miten!
Me jaksoimme omasta mielestä aikas hyvin, nyt jälestäpäin olenkin miettinyt; että miten minä jaksoin silloin!- maksaamme
"haluaisin löytää sellaisen ihmisen jolle voisin kertoa mitä he kokivat meillä ollessa ja miten me koimme heidän elämänsä ja lapsuudensa meillä ollessa kuin myös kotoa poissa ollessaan nämä lapset!
Elämä oli kyllä seikkailua kun olimme me töissä ja lapset meillä...niin sijaiset kuin lomalaiset....
otappa yhteyttä sinä joka osaat kirjoittaa ja annetaan tietoa miten ollaan hyvin/huonosti käyttäytyvien / näitten lasten kanssa!
Kuka jaksaa ja miten!"
Voi hyvänen aika miten sekava kirjoitus! "Miten koimme heidän elämänsä ja lapsuudensa...jne"
Mut toivottavasti suhun ottaa joku yhteyttä kuka jaksaa ja osaa kirjoittaa ja miten
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262476- 1142106
- 1221769
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?861705Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91527Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161271086Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt88995Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959