mikä pieni rotu kerrostaloon?

doggi

olen aina ollut isojen rotujen ystävä, mutta olen alkanut kallistumaan jopa pikkukoiraan nykyään, kun yksiössä asun. ei veisi niin paljoa tilaa sekä ruokkimisessa säästäisi pari euroa jotka on opiskelijalle tärkeitä. kokemusta koirista on yhden oman koiran verran (kun muutin, koira jäi äidille omakotitaloon asumaan) sekä kavereiden ja sukulaisten koirista joita on tullu hoidettua, koulutettua ja lenkitettyä vuosien varrella. kaikki olleet isoja koiria, joten siitä tuli vähän päähän pinttymä, että koiralla pitää olla kokoa, ja kun ei ole kokemusta pikkukoirista.

mutta mitä toivoisin rodulta; koko olla korkeintaan 40cm, terve rakenteinen, ei lyttykuonoa, muutenkin mahd. terve sairauksien osalta. miellyttämishaluinen (tarkoitus harrastaa tokoa ja temppuja) , iloinen, leikkisä, seuralinen ja ystävällinen vieraille koirille ja ihmisille, (asianmukaisesti sosiaalistettuna) ei metsästysviettiä koska tarkoitus olisi juoksuttaa myös metsässä irti. ( kun on koulutettu ensin tulemaan luokse) pitäisi jaksaa liikkua paljon (pyöräily, rullaluistelu) mutta "tyytyisi" vähempäänkin esim. kiirepäivinä jos ei ehdi kun heittää pikkulenkit niin ei sekoaisi. tottakai saisi aivojumppaa myös.

turkki saisi olla sellanen että tarkenee, ettei tarvitse heti pikkupakkasella pukea, muttei myöskään yltiö työläs, jota pitää pestä, föönätä ja puunata viikottain. ehkä sellainen pitempi karvaisempi jonka kumminkin voisi pitää "lemmikki trimmissä" jos pitkä turkki on liian työläs ?

sitten sisäsiisteys ja haukkuherkkyys! hirmuisesti olen lukenut että pikkukoirilla on sisäsiisteys ongelmia, hyvästä koulutuksesta riippumatta. että urokset varsinkin merkkailee paljon, onko totta ? onko roduissa eroja sisäsiisteydessä? tämä asia on ollut ehkä eniten se asia pikkukoirissa mikä mietityttää.. ja se räksytys, kuinka hyvin saa koulutettua että muulle kun ovikellolle ei tarvi haukkua? onko jotkut rodut herkempiä hälyttämään kuin toiset? pelottaa että yksinollessa sitten räksyttäisi ja tulisi ongelmia :/

niin ja eniten olen koiria katsonut tuolta seura ja kääpiökoira luokasta. mutta kiitos jos viitsitte vastata, siitä olisi paljon apua :)

7

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elukkatrelt4

      hei tuosta tekstistäsi päätellä minä olisin sopiva
      olen lyhyt ja vähäruokainen
      olen myöstkin täysin sisäsiisti ja pystyn olla tarpee tullen myös pidempiä aikoja yksin
      tulen aina pyydettyä luokse

    • Lukiolaislikka

      Yllättävän hauska koira on kiinan hajakoira. Jaksaa juosta, ei hauku, on siisti ja älykäs.
      Tosin jos ottaa karvaisen sitä pitää pestä ja trimmata. Talvella tarvii pukea.

    • Tirrieriter

      Jackrussell,kettuterrieri tai brasialianterrieri vaikuttaa enemmän mitä haet. Terriereissä on se hieno puoli etteivät sekoa vapaista,säänkestäviä ja melko rautamahaisiakin. Itse harrastan chihuja vaan säänkestävyys ei ole aina se päivänsana vaikka muutoin täyttävät toiveet täydellisesti.

      • doggi

        terrierejä olen katsellu, mutta olen ainakin lukenut että aika monilla olis metsästys viettiä? eikös niitä ole käytetty metsästykseen joskus ja onhan niitä aika useasti luolakokeissa ym. mietin vaan kuinka vahva vietti on, että häviikö korvat kokonaan kun saa jäljen? (itselläni joskus ollut metsästysviettinen lenkillä, ei ollu hirveen haukaa karjua kurkku suorana ja juosta koiran perässä, vaikka arjessa olikin tottelevainen koira.. :D)
        muuten terrierit kuulostaa aikas sopivilta pakkauksilta :)


      • Russnaka
        doggi kirjoitti:

        terrierejä olen katsellu, mutta olen ainakin lukenut että aika monilla olis metsästys viettiä? eikös niitä ole käytetty metsästykseen joskus ja onhan niitä aika useasti luolakokeissa ym. mietin vaan kuinka vahva vietti on, että häviikö korvat kokonaan kun saa jäljen? (itselläni joskus ollut metsästysviettinen lenkillä, ei ollu hirveen haukaa karjua kurkku suorana ja juosta koiran perässä, vaikka arjessa olikin tottelevainen koira.. :D)
        muuten terrierit kuulostaa aikas sopivilta pakkauksilta :)

        Russelit pysyy tallilla ainakin kivasti irti ja maastossa. Kettareissa vaihtelua irtiolon suhteen. Ihmeessä tutustumaan! :)


    • Voin tarjota venäläisille lelu, jos kiinnostaa ota yhteyttä sähköpostitse [email protected]

    • Perhoskoiruli

      Suosittelen perhoskoiraa, ystäväni kanssa käydään monesti hoitamassa erästä perhoskoiraa, hyvin sisäsiisti ja kiltti. Räksyttää vain pyöräilijöille ja summerille. (Ei sille ohjelmalle vaan sille mikä on kerrostaloissa) Ja perhoskoirilla muutenkin riittää energiaa vanhaksi asti, erittäin seuranhaluinen ja rakastaa rapsutuksia. Se koira vaan inhoaa harjausta, joten siinä meillä tulee vähän ongelmia :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      457
      6532
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      180
      3882
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      109
      2521
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2030
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      133
      1405
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1305
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1144
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1059
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe