Kassajonojen säheltäjät

On unohdettu punnita hedelmät, pankkikortti ei toimi, on osattu ottaa tuote josta kassa joutuu soittelemaan jne.
Eiköhän näillä ole mielessä käynyt, että voisi sitä kaupassa asioida sujuvamminkin ?
659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minusta taas sinun kannattaisi keskittää kaupassakäyntisi aikoihin, jolloin kaupassa on vain asiakkaita, jotka selviävät 25 eri tuotteen ostoksistaan noin minuuttiin.

Äänestä

Ja kun siitä kassavälikön sähellyksestä on selvitty, onkin kiva mennä odottelemaan hissiä ja parkkeerata ostoskärryt siihen oven eteen. Kun se hissin ovi sitten aukeaa, sinne voisi yrittää hyökätä, ettei vaan juna jätä, mutta voi pirhana, sieltä olisikin tulossa muita pois? No mitä teen? Tökötän siinä oven edessä ja hissistä pois haluava siirtykööt vaikka telesiirtimellä pois sieltä hissistä, mutta MINÄ EN VÄISTÄ.

Äänestä

Noille saatanan jatostelijoille voisi olla oma aikansa käydä kaupassa.
Länkyti länkyti juoruakat tukkii käytävät, kassalla arvotaan hartaasti lottoja ja muita pelejä minuuttitolkulla.
Korttia tai rahaa ei oteta esille valmiiksi vaan aletaan kassan sitä pyytäessä kaivaa jostain kassinpohjalta.
Tuo hissihommakin ihan totta, sitten kun vähän pukki edessä olevan kärryä niin kattelee ja luimistelee kuin olisi nähnyt mädän kärpänraadon ja kuvittelee olevansa parempi ihminen.
Tavaroiden pakkaaminen kassiin sitten onkin vaikeaa, ensin ei ole mitään järjestystä miten tavarat linjalle laitetaan siitä tuleekin ongelma kun ei saakaan tavaroita järjestykseen kassiin joka on liian pieni tai kasseja on liian vähän.
Tästä seuraa ultimaattinen ahtaamisoperaatio joka kestää ja kestää...
Minua ei haittaisi muutama tunti missä kaikki hinnat olisi vaikka 10% nostettuja että saisi käydä rauhassa kaupassa.

Äänestä

Ohjeita ripeään kaupassakäyntiin
1) Muista punnita kaikki tuotteesi
2) Valitse kassa, jossa ei jonota vanhuksia, vaatteidenostajia taikka muuten toistaitoisia. Tunnista matalaotsaiset jo kaukaa!
3) Kun kasööri hoitaa tavaroitasi, ota pankkikortti tai raha valmiiksi esiin. Laita kortti valmiiksi kortinlukijan aukkoon. Älä ala lonihtemaan kolikoita, pelaa ne yksikätiseen!
4) Yhdistä etukorttisi pankkikorttiisi Muista tunnuslukusi ja syötä se viipymättä kortinlukijaan.
5) Älä jää pakkaamaan lompsaasi kasöörin kohdalle vaan väisty viipymättä tiskin päähän. Älä jää porisemaan kasöörin kanssa, häntä evvk!
6) Pakkaa tavarat ripeästi ja häivy paikalta viivyttelemättä
7) Älä palauta /tarkistuta veikkauksiasi kassajonossa, hoida ne infopisteessä
Yt. Suomalainen markettiasiakasyhdistys -SuMa ry.

Äänestä
  • 8) Valitse kassa, jota hoitaa hieman kokeneempi henkilö. Hänellä ei mene sormi suuhun ihan ensimmäisessä pulmatilanteessa.

    Äänestä

Aiheellinen hälytys kassalla. Panetelkaamme rosvoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


j-pennanen kirjoitti:

On unohdettu punnita hedelmät, pankkikortti ei toimi, on osattu ottaa tuote josta kassa joutuu soittelemaan jne.
Eiköhän näillä ole mielessä käynyt, että voisi sitä kaupassa asioida sujuvamminkin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu