Onhan se uskottava, että satama alue on todella viihtyisä. Kukka istutukset ja kauniit puukujat sekä viheralueet on Suomen kauneinta aluetta, olisiko peräti koko EU,n ykös JKL kansalaisten ylpeyden aihe. Varsinkin betonin väriset kivetykset aiheuttaa jopa tunnemyrskyn. Rallien aikaan tämä unohtumaton satama elämys varmaankin vie viestiä koko maailmalle ja turistit kansoittaa ihanan satamamme. Kiitos kaupungin ylimmälle johdolle.
JKL satama alue Suomen kaunein.
34
<50
Vastaukset
- Sihvonen69
On tainut lääkkeet jäädä ottamatta ?
- satamasatama
Satama on todellakin kaunis paikka, jonka silmä ei tätä ihanuutta näe hänellä on pillerit jäänyt ottamatta. Lenkkeilyreitti siltojen yli aivan mahtava, joka talvellakin pidetään kunnossa.
- fggjkk
Kaukana kauniista kun vertaa Tampereen puistoihin
- mykis
Kivetykset on kivalla eriväri sommitelmilla saatu aivan ihanan sokeerava, uskaltaisinko jopa verrata Picasson väri maailmaan. Aivan ihanan onnistunut.
- fgggyu
No työnnä koko satama perseeseen
- Lätäkönreunassa
Jos ei ole käynyt kuin Toivakan venelaiturilla niin saattaa ihastuttaa tuo veneranta. ( Satama on sellainen jossa on isoja laivoja, esim Helsingissä ja Turussa.)
Luultavasti juuri tuo venerantaan panostettu turha euromäärä vei vaajakoskelaisilta terveysaseman ja lääkärit. Toivottavasti vaajakoskelaiset muistavat sen. - satamasatama
No terveysasemat menee pois kuokkalasta, lutakosta ym. jonkin ajan kuluessa. Turha satamaan panostettua vaajakoskelaisten syyttää. Ei noille nykyisille terveysasemille voi hurraata huutaakaan, mutta Satamalle voi. Sieltä saa tarvittaessa vaikka mielenrauhaa rantaa ihaillessa.
- ytucxkz
Satamatouhu on tullut Jyväskylälle kalliiksi. Ensin satama ehtiin väärään paikkaan. Sen seurauksena Kuokkalan sillasta piti tehdä korkea, jotta laivat mahtuisivat sen alta. Satama ilman kunnon laivoja on tarpeeton. Eihän täältä pääse enää edes Lahteen kuin muutamina päivinä. Satamasta on tullut lähinnä rymyämispaikka.
- satamasatama
Montakohan kertaa viikos oisit Lahtee menos? Ei ehkä kannata, jos ei matkustajia tarpeeksi tyhjäl paatil Lahtee saeilata. Laivat ja veneet on hienoja satamassa.
- fghhjuk
Miks hitossa pitää päästä lahteen??yhtä paska kaupunki kun Jyväskylä
- MattiijaTeppoo
Sasse, junalla pääsee Turkuun jossa näkee oikean sataman.
- satamasatama
Kukapa estää teit muuttamasta vaikka Turkuun, jos se vaikka olisi ainoo paikka suomessa jota ei haukuttais. Varmasti viikos löyttäisitte sieltäkin paljon negatiivista. Eikä tos hienos SATAMAS ole pakko käydä, jos ei tykkää.
- Sekasontaa
satamasatama kirjoitti:
Kukapa estää teit muuttamasta vaikka Turkuun, jos se vaikka olisi ainoo paikka suomessa jota ei haukuttais. Varmasti viikos löyttäisitte sieltäkin paljon negatiivista. Eikä tos hienos SATAMAS ole pakko käydä, jos ei tykkää.
Ei kannata nolata itseään yrittämällä käyttää murretta jota ei hallitse!
- satamasatama
Miä käytän just sitä murretta mitä haluan ja puhun, en yritä matkia ketään. Itke mitä itket.
- Pakolainenko
satamasatama kirjoitti:
Miä käytän just sitä murretta mitä haluan ja puhun, en yritä matkia ketään. Itke mitä itket.
Etkä käytä, hönö!
- 1838484
Todellaki. Hitto että repesin tälle.
- satamasatama
Ai niinku mille?
- kirsikkapuukuja
Kirkonmäelle koko suunnitteluporukka ja luvan myöntäneet jalkapuuhun joka sunnuntai noin vuodeksi.
- ddffggh
Turku on yhtä kuin suomen persreikä mutta pakosta joutuu siellä poikkeemaan kun risteilylle menee
- Lutakonmerikarhu
Pakkoko on mennä köyhien miniristeilylle. Menisit Karibialle. Vai eikö Kela avusta sinne asti?
- Itsekinsielläsyntynyt
Aikanaan eräs kaupungissa vieraillut luennoitsija rahdattiin Kuokkalan kartanoon, joka nyt toki onkin ainoa kulttuurihirtoriallinen nähtävyys kaupungissa. Mies vietiin kahville siihen alakerran huoneeseen joka oli ollut aikanaan synnytyssalina tuhansille lapsille. Kun hänelle kerrottiin missä käytössä huone oli ollut, hän vakavoitui hetkeksi ja alkoi sitten voida pahoin ja poistui välittömästi ulos.
En viitsi mainita mistä maasta ja kulttuurista hän oli.- satamasatama
Mitäs toi nyt sitte liitty satamaan? Etkö ymmärrä lukemaasi tekstiä? Ei ollut Kuokkalsta kirjoitus, vaan SATAMASTA , joka on upea paikka jotka sen tajuavat. Sielt voi todella pysyä pois, jollei osa sitä arvostaa.
- Pilasivatlaiturinkin
satamasatama kirjoitti:
Mitäs toi nyt sitte liitty satamaan? Etkö ymmärrä lukemaasi tekstiä? Ei ollut Kuokkalsta kirjoitus, vaan SATAMASTA , joka on upea paikka jotka sen tajuavat. Sielt voi todella pysyä pois, jollei osa sitä arvostaa.
Ei ole satamaa näillä main. Venelaitureita pikku järven rannalla vain. Miksi ihmeessä pitäisi arvostaa jotakin venelaituria joka on veneiden kiinnitystä varten. Ympäristökin on pilattu typerillä aukioilla ja karmean näköisillä kerrostaloilla. Se silta on jopa kaunis pimeällä, mutta täynnä mamuja, aivan kuin jossakin Irakissa kulkisi.
- yrjöttää
siis satamalaituri. tekemällä tehty ruma, kuin....
- kookosmehua
Ei ne tekemättä ilmestykkään.
- satamasatama
Se on totta ettei tekemättä ilmesty, ja kiva et siinäkin joku saanut työpaikan. Minkähälaisen hienouden tää yrjöttäjä olisi tehnyt? Pysyköö työkalut edes käsissä? Satama on kaunis, tuskin siellä porukka viihtyisi, ellei näin olisi. Kaipa nää mollaajatkin siellä kumminkin viihtyvät, kunhan muuten vaan rutisevat, kitisevät ja natisevat.
- Likaisianaamoja
Sataman alue on jo Kuokkalakin huomioiden liian monikulttuurinen alue aidolle suomalaiselle veronmaksajalle. Alue tarvitsisi puhdistusta!
- satamasatama
Satama ei edelleenkään kuulu Kuokkalaan, sieltäpäin toki tullaan SATAMAA ihailemaan, nauttimaan laiva ja venenähtävyyksiä, istuskelemaan penkeille, juomaan kahvit, jäätelölle ym.
- Likaisianaamoja
satamasatama kirjoitti:
Satama ei edelleenkään kuulu Kuokkalaan, sieltäpäin toki tullaan SATAMAA ihailemaan, nauttimaan laiva ja venenähtävyyksiä, istuskelemaan penkeille, juomaan kahvit, jäätelölle ym.
Enhän väittänytkään Kuokkalan kuuluvan satamaan, hönö. Se vai osaltaan suoltaa monikulttuurista ilmapiiriä alueelle, ja se tarvitsisi puhdistusta.
- satamasatama
Ite kuule oot hönö! Tää Jyväskylä nyt sattuu olemaa monikulttuurikaupunki, jos et ole aiemmin tiennyt. Ainahan voi muutta paremmille paikoille, jossa ei asu ku suomalaisia. SATAMA ON HIENO
- Sisukastaväkeäsiellä
Luin tuossa juuri että Oulussa on perustettu yksityinen turvaryhmä joka partioi kaupungilla öisinkin. Olivat saaneet juuri kiinni afrikkalaisen alaikäisen ahdistelijan. Todella hienoa ja vastuullista toimintaa tuolta ryhmältä, toivottavasti toiminta leviää muuallekin. Poliisi kun on lähinnä Volkswagenin mannekiineina ajeleva instituutio.
- eikä_päättäjät_järkeä
On siinä ihailtavana ainakin iso parkkipaikka ja asfalttia riittää. Onneksi ns. satama pilataan kerrostalolla ja rakennusaikaisella liikenteellä. Varmaan jotain saadaan rikottuakin tai ainakin lopullisesti sotkettua. Kai järveä täytetään lisää? Ei kai "satama" tarvitse järveä?
- PääministeriEskoAho
Miks tää on niin junttien täyttämä paska kylä ?
Rasistisia möhömahoja valtaosa näistä Maalaisista! - Aidoistaaidoin
PääministeriEskoAho kirjoitti:
Miks tää on niin junttien täyttämä paska kylä ?
Rasistisia möhömahoja valtaosa näistä Maalaisista!Siksi kun sun mutsis ja oletettu faijas on roudannu ittensä tänne pönttövuoren tunnelin läpi jostakin Savon perukoilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837