Sokea pentuko?

wuffemude88

Hei!
Meillä on sekarotuinen noin 2 kuukauden ikäinen pentukoira. Hän on ollut erittäin leikkisä ja energinen ensimmäiset 2 viikkoa meillä, mutta yhtäkkiä menetti energiansa täysin. Huomasimme, että hänellä oli useita punkkeja kropassa ja poistimme kaikki mitä pystyimme. Edelleen punkit kiinnityvät pikkuiseemme oikein mielellään. Veimme koiramme lääkäriin ja hän sai rokotteen punkkeja vastaan. Rokotteen jälkeen koira on ollut erittäin outo. Kävelee päin ruokakuppia ja seiniä. Katsoo vastakkaiseen suuntaan, kun sitä kutsuu, ei havaitse sille annettuja ruokapaloja, pelästyy kosketusta, ei enää leiki. Silmät näyttävät oudoilta ja katsovat nykyään hieman harittavasti sivuille. Tuntuu että koiramme ei havaitse mitään liikkuvia esineitä joita sille yritän näyttää. Onko kellään kokemusta kyseisestä tilanteesta? Voiko punkki olla aiheuttanut jotain? Onko mahdollista että vain rokote vaikuttaa koiraan hetkellisesti? Rokotteen ottamisesta on nyt 3 päivää. Muutoin tässä lähetään taas lääkäriin! Kiitos kaikille avusta!

3

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HALOO.NYT

      Miten niin muutoin lähdetään taas lääkäriin? Se on nimenomaan ensisijainen osoite sen sijaan, että täällä tilannetta ihmettelet!!! Eikö tullut mieleen, että tilanne saattaa jopa pahentua sitä mukaa, mitä pidempään vetkuttelette?! Puhelin kouraan ja ell puhelua niinkuin olisi jo!

    • järkikäteen

      Voi luoja... Kukaan ei täällä voi pentua näkemättä sanoa mitään sellaista, josta olisi sulle oikeasti jotain hyötyäkin ja mihin voisit luottaa. Järki käteen ja lekurille soittamaan.

    • Herring

      Kirjoituksessasi on paljon outoa. Pentusihan on vasta juuri luovutusikäinen, miten sitä keritään pusikoissa pyörittelemään jo punkkeja täyteen? Yleensä punkintorjunta-aineet ovat senverran myrkyllisiä, että niitä ei pikkupennuille suositella. Isommatkin koirat saattavat niistä saada hermostollisia oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6894
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4421
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3786
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3478
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      187
      3419
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2939
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2644
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1844
    Aihe