Uuden Lumian elinkaari?

aatsipoppeli

Jos ostan uuden Nokia Lumia 635 4G älypuhelimen, kauanko voin olettaa sitä voivani käyttää, siis että siihen saa päivityksiä, laturia tai muuta tarpeellista?

7

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 920

      Kun kerta kysyt tuommosia perinteisten kameroiden osastolla, voin sanoa että filmiä siihen ei enää saa, ei kannata.

      Kännykkäosastolla porukka tietäis varmemmin, mun 920 Lumia kuoli, niin käännin suunnan pois WP-puhelimista. Aikansa kutakin, nimimerkki vain jäi.

      • aatsipoppeli

        Ups, ajattelin samoihin aikoihin kameroita ja kännyä... Ei ollut tarkoitus, kiitos kuitenkin kommentista


    • kirjoittelija--

      Tuskinpa tuon käytöikä poikkeaa muista ja harva käyttää kännykkää 2-3 vuotta pitempään.
      tilanne toki saattaa nyt muuttua, kun kännykät ovat kypsyneet siihen pisteeseen, ettei suuria mullistavia uutuusominaisuuksia ole tulossa. joten vaihtotarvekin pienenee....

      • 16925

        Tilanne muuttui jo muutama vuosi sitten. Ostin ekan älypuhelimeni vuonna 2007. Siinä oli 2 Mpix kelvoton kamera, 320x240-näyttö jossa osoitinta siirrettiin nuolinäppäimillä, hyvin harvat nettisivut toimivat kunnolla, mutta edes sähköposti ja kalenteri toimivat tyydyttävästi Outlookiin synkronoituna. Seuraavan ostin 2-3 vuotta myöhemmin. Siinä oli sentään jo kosketusnäyttö, mutta huonosti toimiva. Erityinen syy uuden hankinnalle oli edelleen aika kömpelösti toimiva nettisurffaus. Pieni kosketusnäyttötikku oli lähes pakollinen lisävaruste. Reilu 3 vuotta sitten ostin ensimmäisten joukossa uuden Samsung Galaxy S3:n. Seuraavan ostan todennäköisesti vasta, kun tuo Samsung hajoaa. Kertaalleen takuuaikana se jo hajosi (ja muuten oli vähällä sytyttää tulipalon), joten tuskin menee montaa vuotta. Ekat kaksi olivat Nokian S60 Symbianeja. Molemmat olisivat edelleen ehjiä, mutta vanhat älypuhelimet eivät oikein käy edes vara- tai kakkoskännyköiksi lyhyen akkukeston takia. Nykystandardeilla niitä ei oikein voi edes verrata Androidiin, iPhoneen ja Windows Phoneen.

        Tuota Lumia 635 mallia myydään näköjään sen verran halvalla, että se saattaa olla ihan kannattava ostos. Itse en maksaisi ainakaan yli sataa euroa Windows Phone puhelimesta. Monet mobiilisoftat tulevat siihen Androidia ja iOS:a myöhemmin tai ei ollenkaan. Myös softien ominaisuudet voivat olla rajoitetummat. Käyttölogiikassa Windows Phonessa on omat hyvät puolensa. Se sopii mielestäni muita paremmin vanhuksille ja muille hitaille oppijoille. Android on muokattavuudeltaan paras.

        (Eihän tällä jutulla nyt perinteisten kameroiden kanssa mitään tekemistä ole, mutta sentään kameroista jotain juttua....) :)


    • 920

      Mun käsittääkseni kalliit Lumiat on aika OK, mutta halvemman pään yksilöihin en rahojani sijoittaisi.
      Oma 920 putoili lattioille sun muualle moneen kertaan, näyttö kesti kaikki kolaukset mutta loppujenlopuksi sivunappulat lakkasivat toimimasta ja korjaus olis ollut kallis.
      Ihan kivoja pikkuasioita siinä oli, mitä nykyisessä rimpulassa ei ole......ja toisinpäin.

    • nokiakestää

      LUMIA620 kestää. Ostin joku vuosi sitten Lumia620, puhelin on putoillut ainakin 20 kertaa ja väliin on kotelo auennut ja akun saanut hakea sängyn alta. Mutta sitkeästi on toiminut ja toimii vieläkin, mutta kun tuli hyvä tarjous, ostin lumia735 joka sekin on jatkanut 620 perinteitä eli on jo muutaman kerran tippunut mutta ei ole toimintaan vaikuttanut. Vanhat nokialaiset toimii edelleen , samoin Asha.

      Eli 5 nokialaista on ollut ja kaikki toimineet hyvin ja toimivat edelleen. Eli ainakin 620 kestoikä on ollu 3 vuotta tosi kovalla käytöllä

      • 920

        Niin. Kyllä munkin Lumia 920 aikansa kolhuja kesti, mutt oli sitten kerralla loppu.
        Somettajan puhelimeksi siitä ei olisi ollut, etukameran objektiivin sisälle meni pölyä, vaikka putsattiin niin oli kuukauden päästä taas tukossa. Mua s3 ei paljon haitannut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      4337
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4078
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      45
      3649
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2855
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      78
      2669
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1978
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1248
    9. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      404
      1202
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      61
      1201
    Aihe