Alaa vaihtamaan

Olen lähihoitaja ja minua kiinnostaisi vaihtaa kokonaan alaa koska haluaisin pois vuorotyöstä. En kuitenkaan tiedä mihin vaihtaisin, onko aikuiselle hyötyä vielä ammatinvalintatesteistä, kokemuksia? Pitkä koulutuskaan ei kovin houkuttele koska en voi olla vuosia enää opiskelijana.

10

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paluntinkata

      Olisko tuosta ohjauksesta erityistä haittaakaan.
      Oletko 3-vuorotyössä? Pystyisikö etsimään 2-vuorotyötä tai päivätyötä, vaihtamaan alan sisällä. Kovin pienellä paikkakunnalla tarjonta voi tieteskin olla kapeampaa, jos sellaisessa asuu.

    • iujbn

      Haluat pois vuorotyöstä. Helpoiten se onnistuu vaihtamalla päivätyöhön, lähihoitajalle sitäkin varmasti löytyy. Ei tarvitse vaihtaa ammattia.

      Päivän perehdytyksellä pääset puhelinmyyjäksi. Sopisiko? Myös kaupan kassaksi pääsee ilman alan tutkintoja. Tosin näissäkin on aamu- ja iltavuoroja, mutta ei yövuoroja.

    • Minäopiskelin

      Kun vaihdat alaaa, jossa työllistymisesi on satavarma. Niin sinun on mahdollisuus opiskella ansioonsidotulla päivärahalla se 500pv.

      • neiton

        Mutta onko sitten myös mentävä töihin?


      • Hakemuksia178
        neiton kirjoitti:

        Mutta onko sitten myös mentävä töihin?

        Ei ole. Käy koulusi, töihin menoon tämä sidonnaisuus ei vaikuta eikä pakota.
        Se uusi ammatti PITÄÄ OLLA sellainen, joka mahdollistaisi sinulle työpaikan.


      • eikais

        Aloittajalla ilmeisesti on työ, mutta se on vuorotyö, ja siksi hän haluasi pois siitä työstä. Ansiosidonnaisella opiskelu ei tällöin voine tulla kysymykseen.


      • lilimarleena
        eikais kirjoitti:

        Aloittajalla ilmeisesti on työ, mutta se on vuorotyö, ja siksi hän haluasi pois siitä työstä. Ansiosidonnaisella opiskelu ei tällöin voine tulla kysymykseen.

        Jos on tarpeeksi työkokemusta ja saa opintovapaata, voi saada ansiosidonnaisen suuruista aikuiskoulutustukea (ennen kuin perskeko eli nykyhallitus ehtii muuttaa tuen ehtoja). www.koulutusrahasto.fi


    • can.happen

      Lähihoitajat voi tehdä myös päivävuoroa esim osastonsihteerinä teen itse vain 7-15 vuoroa.

    • HierojanaTienaaHyvin

      Sinulla on kaksi vaihtoehtoa:
      1. Vaihda päivätöihin, jos haluat vaihtaa päivätöihin. Lähihoitajalle on päivätöitäkin.
      2. Vaihda alaa, jos haluat vaihtaa alaa. Ammatinvalinnan testeistä ja ohjauksesta on hyötyä aikuisellekin.

    • Sinä osastonsihteerin töitä tekevä? valitsitko alunperin sen suuntautumisen vai päädyitkö siihen myöhemmin? voikohan osastonsohteeriksi kouluttautua miten? Minkälaista työ on?
      En ole itse törmännyt muihin lhn päivätyömahdollisuuksiin kuin hammashoitaja tai päiväkotityö eikä kumpikaan kiinnosta minua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3371
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2066
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1367
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe