Päätimme aamulla koko perhe lähteä pyöräretkelle ja toinen lapsistamme ehdotti pyöräilyä alueelle, jossa on paljon kt- ja rt-asutusta.
Olemme tarkoituksella hankkineet ok-talomme melko kaukaa kyseisistä asumismuodoista joten saisimme kunnon pyörälenkin.
Ja olihan siinä koko porukalla taas ihmettelemistä.
Pihat, talot ja koko ympäristö aivan järkyttävässä kunnossa, kaikesta huokuu kun mikään ei ole oikeasti omaa, mistään ei välitetä.
Roskat putoavat käsistä minne sattuu, koiranpaskoja ei tietenkään korjata pois, lasinsiruja ja epämääräistä roskaa joka puolella, pari sohvaakin oli vain heitetty parkkipaikalle.
Rivitalojen "pihat" aivan hirveässä kunnossa, kaikki tavarat oli kuin taivaasta pudotettu niille sijoilleen, pienet terassit täynnä roskapusseja ja kaljalaatikoita.
Ihmiset löntystivät likaisissa vaatteissa roikkuvat vatsat heiluen, farkkutakit ja rasvaiset hiukset olivat kuin alueen kansallispuku.
Meno oli kuin lähiöräkälässä, parvekkeilla ördättiin, pihoilla ördättiin, puistoissa ördättiin...
Onpa kiva tulla kotiin totesivat lapset kulttuurimatkan jälkeen, vaimo lupasi kunnon kyytiä illemmalla kun taas tajusi, mihin olisi voinut joutua valitessaan puolisokseen kassu-nahjuksen.
retki kolhoosi-alueelle
11
59
Vastaukset
- palstanhistoriaa_tunteva
http://kaupunginosat.net/kallio/forum/2-keskustelu/228-omituista-hairintaa-kalliossa
Ok-multikapteeni kertonut saman jo tuhansia kertoja, nimI vain vaihtuu välillä kapteeni, väillä loordi, kuningatar, tässä linkissä sama pervo jo vuosien takaa.- ja_tämä_on_vissi
Helppo se on historiaa tuntea, kun olet yksi isoimmista osista sitä.
A-lahtea puolustelit ennen palstalla kynsin hampaina, kunnes muutit sieltä pois. - ja_vist
ja_tämä_on_vissi kirjoitti:
Helppo se on historiaa tuntea, kun olet yksi isoimmista osista sitä.
A-lahtea puolustelit ennen palstalla kynsin hampaina, kunnes muutit sieltä pois.Moi Hilda-Rane onko paha olo? Kirjoituksesi ovat yhä sekavampia ja itsesi kanssa keskustele ja samojen juttujen toistaminen yhä pahempaa..
- ei_hyvältä_näytä
ja_vist kirjoitti:
Moi Hilda-Rane onko paha olo? Kirjoituksesi ovat yhä sekavampia ja itsesi kanssa keskustele ja samojen juttujen toistaminen yhä pahempaa..
Viina ja kesä ei sovi sinulle, kuvittelet harhoja.
- kuis_nyt_noin
Mikähän sen muijasi märäksi sai, tuskin ainakaan tuollainen tossumies.
- Köyhätkyykkyyn
Kuvottaa jo tuon aloittajan naamakin. Ei edes älyä muuttaa riittävän kauaksi tuollaisesta slummisikalasta. Ja tuollaiseen härdelliin vielä kakaroitakin kasvattaa. Ei ihme, että ovat vielä häiriintyneitäkin. Eivät siitä ainakaan paremmaksi tule. Viina ja huumeet vetävät puoleensa aina alkeellisissa oloissa kasvaneita. Jo on aikoihin eletty. Eikö millään ole enää väliä?
Minä sentään tein oman ratkaisuni ja laitoin kakarat eukon mukaan ja muutin itse Kaivariin meren äärelle. On ylimmän kerroksen upeat merinäköalat mitä tiirailla kiikareilla. Ei ole lumitöitä eikä ruohonleikkuuta niinkuin junttilassa asuvilla on kesättalvet aina riesana. Uusi emännäntekele kasvattelee kattoterassilla tomaatteja ja mitä lieyrttejä auringonoton lomassa.
Ei häiritse liikenteen melu eikä juoppojen naapureiden örinät niinkuin junttilassa.
Kämpän hintakin kasvaa 20 prossaa vuodessa ja joka vuosi. Tällä hetkellä arvo on 173 prossaa siitä mitä maksoin alle 5 vuotta sitten. Möin vähän it-osakkeita sopivaan aikaan. Kämpälle jonottaa ostajia, mutta en ole myymässä, koska parempaakaan en ole nähnyt enkä kaivannut. - Tervemoga
Moi Moga olet nyt siis köyhätkyykyyn, olet todellakin katellinen palstan porhoille kuten ok-kapteenille ja muille varakkaille
- Tervehilda
Terve hilda-rane eli ok-kapteeni ym ym , olet sekaisin päästäsi kuin seinäkello, mene loordi nyt nopeasti hoitoon, avaat ketjun keskustelet itsesi kanssa ja näet tätä Moga kaveriasi joka paikassa, selvitä pääsi idiootti!!
- kuva-olis-kiva
Satavarmasti yksi ja sama multinikkeilijä postaillut tämänkin aloituksen. Ei reppana tajua että jää noista kiinni. Vinkki ko. kirjoittajalle... Älä käytä ihan noin paljoa noita seuraavanamainittuja: Ördätä, aijaijai, aaltopellin päällä kärtsäys, Eino ja reino, suonikas, raketoida, farkkutakki, persenilesauna, sairaalatason suodattimet, autss...
Ja tuo avainsanalistahan jatkuisi ties miten pitkälle...- väittely-ois-kiva
Ettei vain olisi kuva-olis-kiva sama palstan vakio multipersoona - väittelee itsensä kanssa, muka paljastaessaan multipersoonan... :D
- Kassu-keisari
Ja meikäläinen vetelee kassulla ok-isännän muijaa aina kun rouva on sillä tuulella. Ok-porho vaan maksaa eukkonsa laskut. Älä ok-isäntä sure, sun aikas meni jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse554198SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2874098Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1423579Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923525Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä703033Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit302427Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361865Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575671769Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.101720- 371670