Hain opintotukea pelkän opintorahan verran (ilman lainaosuutta) sillä en tule todennäköisesti vielä hetkeen muuttamaan omaan kämppään (yksiöjonoissa aikamoiset jonotusnumerot). Pystynhän kuitenkin hakemaan lainaosuutta heti kun pääsen muuttamaan? Ja eihän tämä huononna mitenkään etujani esim. lainan takaisinmaksun suhteen? (eli tarviiko lainaa hakea HETI kun aloittaa opinnot?)
Toki opintolaina infoja on tulossa kun opinnot vaan alkavat, mutta tajusin tämän vasta jo kun olin hakemuksen lähettänyt..
Opintotuki
3
261
Vastaukset
- itämaantietäjä12345
Opintolainan valtiontakaus myönnetään korkeakouluopiskelijalle automaattisesti ilman hakemusta. Kun haluat nostaa opintolainaa, teet hakemuksen siihen omassa verkkopankissasi.
- hiukakorj
Opintolainan valtiontakaus siis myönnetään opintotuen myöntämisen yhteydessä. Se kuuluu osana opintotukeen kuten opintorahakin ja asumislisä, jos asumislisään on oikeus.
- ghujb
Lainaa ei tarvitse hakea heti eikä sen hakematta jättäminen vaikuta mitenkään myöhemmin haettavan ehtoihin. Kun saat lainantakauspäätöksen sen opintorahapäätöksen kanssa, voit sen jälkeen hakea lainaa koska tahansa itsellesi sopii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942523- 187889
- 53723
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119642- 48528
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?12481- 48467
- 54432
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11430