Kauan kestää pahoinpitely jutun eteneminen?

Speedy13

Tossa huhtikuun loppupuolella eräässä saunaillassa työkaveri pahoinpiteli mut. Olin ite niin kännissä etten pysynyt ees jaloillani ennen tapahtumaa. Heräsin vaan sairaalasta. Silmät oli turvonnu ja mustana ja nenä huomattavasti isompi. 2 hammasta lohkes ja toinen täytyy ilmeisesti repiä kokonaan pois koska juurihoidon ja paikkaamisen jälkeen edelleen vihloo koskiessa. Ei pysty pureen kunnolla. Tosta tapahtumasta vaan on 3 kuukautta ku kävin tekeen rikosilmoituksen eikä vielä ole kuulunu mitään. Mites on korvauksien laita että paljo tommosesta kannattaa pyytää. Ollaan samassa työpaikassa ja toinen ei ole sanonu sanaakaan siitä lähtien. Ei edes katunut. Töissäkin on vuoronvaihdossa aika kireä ja ahdistunut ilmapiiri itelläni kun siinä väkisin näkee. Sanoin kyllä poliiseille että sovittelukin käy.

2

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11-7

      Tapahtumakuvauksestasi päätellen kyse on törkeästä pahoinpitelystä. Sinänsä mitään kiirettä ei ole, sillä kyseisen rikoksen vanhenemisaika on 10 vuotta.
      Poliisi aloittaa tutkinnan siten, että ensin se kuulustelee uhrin, eli asianomistajan, Kysyy mm. vaatimukset, sekä sen, että suostutko siihen, että poliisi tilaa sairaalasta sinua koskevan lääkärinlausunnon saamistasi vammoista. Ilmeisesti kesälomat, tai poliisin jutturuuhka on viivyttänyt kuulemistasi. Sinun jälkeen kuulustellaan seuraavana joko tekijä, tai jutun todistajat. Kukaan heistä ei tietenkään seiso jonossa poliisiaseman edessä, vaan jokaisella on omat menonsa, lomansa, matkansa, joten kuulusteluajankohdan sopiminen saattaa viedä aikansa.
      Asian valmistuttua poliisilta se siirretään syyttäjälle. Syyttäjällä ja kyseisellä käräjäoikeudella on omat viiveensä, jutturuuhkista ja lomista johtuen, mutta yleensä tällainen tulee esiin oikeudessa 1-2 vuden kuluessa tapahtumasta.

      Korvausten suuruus riippu vammojen haitta-asteesta, eli siitä mitä lääkäri kirjoittaa lääkärinlausuntoonsa. Ehkä sinun kannattaa vaatia korvauksena 2000 - 5000 euroa.
      Sovittelusta viimekädessä päättää syyttäjä, mutta harvoin sitä tehdään, jos hän päättää nostaa syytteen törkeästä pahoinpitelystä. Osapuolet saavat myös sopia asian kekenään, mutta sovinto ei sido syyttäjää.

      • Speedy13

        Ok. Kiitos vastauksesta. Se selvensi tilannetta hyvin.:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      181
      11307
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5392
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2311
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1179
    Aihe