Lauttaa Norjasta Englantiin ??

Tietääkö joku sanoa varmasti liikennöikö nykyään enää yhtään lauttaa tms alusta Norjan ja Englannin väliä ? käy tietenkin Scotlantikin ))

Moottoripyörän kanssa jos matkustaisi..
1129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vähän myöhässä tämä vastaus kenties, koska en kuulu forumin vakituisiin lukijoihin.
Aikaisemmin oli reitti mm. Stavangerista Newcastleen, mutta linja on kannattamattomana lopetettu aika kauan sitten.
Harva kuitenkin tietää, että ns. rahtilauttoja voi harvakseltaan mennä - kerran viikossa ehkä, Oslon läheltä - en muista nyt paikan nimeä, mutta Göteborgistakin.
Hyttejä aluksissa on vain 6 x 2hh, ja palvelut aaluksilla vaatimattomia sanoin lähtö- ja tuloajat voivat monesti olla ns. keskellä yötä!
Ongelmana on lisäksi se, että hytit usein ensisijaisesti on varattu rekkakuskeille.
Siksi varustamolla on tapana - joskus vain muutama päivä ennen lähtöä - tarjota korvaavaa yhteyttä, mutta usein tämä ei sovi sellaiselle, joka on varannut majoitukset etukäteen, joten ehdotus ei siis sovi kaikille.
Yhteydenotot:DFDS-TOR-LINE.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rei5ka kirjoitti:

Tietääkö joku sanoa varmasti liikennöikö nykyään enää yhtään lauttaa tms alusta Norjan ja Englannin väliä ? käy tietenkin Scotlantikin ))

Moottoripyörän kanssa jos matkustaisi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu