Lyhytaikainen kortti ja sakot

Petteriiiii95

Tuli saatua toissapäivänä satasen nopeusrajoitus alueella sakot. Ajoin siviilipoliisin tutkaan ohitustilanteessa 131km/h. Sakkoa tuli 182e. Kysymys kuuluu: voiko tämä vaikuttaa pitkäaikaisen ajokorttini saamiseen? Minulla on kaikki vaiheet autokoulussa käytynä ja aika poliisille varattuna elokuun alkupuolelle. En ole aikaisemmin sakkoja saanut sakkoja, joten tuo toissapäiväinen on ainoa.

4

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amg63m5

      Ei vaikuta, ellet saa toista sakkoa vuoden sisään lyhytaikaisen kortin ollessa vielä voimassa. Jos toinen sakko tulee, vaikka se olisi vain rikesakko pienestä ylinopeudesta, tai kännykän käyttämisestä ajon aikana, seuraa ajokielto. Ajokiellosta taas seuraa lyhytaikaisen kortin uusiminen uuden kuljettajantutkinnon kautta ja seuraava ajokortti myös lyhytaikainen. Eli ole tarkkana tästä eteenpäin liikenteessä.

      Jos ehdit saamaan pitkäaikaisen ajokortin ennen seuraavaa sakkoa, edellinen sakko on edelleen rekisterissä ja vaikuttaa yhteensä kahden vuoden ajan mahdollisiin tuleviin ajokieltoihin siten, että vuoden aikana kolmesta tai kahden vuoden aikana neljästä sakosta tulee ajokieltoa, mutta pitkäaikaisen ajokortin haltijan ei tarvitse suorittaa kuljettajantutkintoa uudestaan.

      Vielä viimeiseksi; kaikki sakot vaikuttavat mahdolliseen ajokieltoon yhteensä kolmen vuoden ajan sakon määräytymisestä. Poliisilla on taulukko minkä mukaan ajokiellon pituus määrätään.

      Ajele varovasti, niin ei tule enempää seurauksia.

      • 17-1

        Noin se menee, eikä kirjoitukseen ole huomauttamista. Ylinopeus on siitä paha, että jo yhdestä reilusta ylinopeudesta voi tulla vankeutta ja kortti lähtee heti. Vakava piittaamattomuus toteutuu jo 40-50 km/h:n ylinopeudella, paikasta ja ajankohdasta riippuen ja taas kortti lähtee sakkojen lisäksi.


      • Anonyymi
        17-1 kirjoitti:

        Noin se menee, eikä kirjoitukseen ole huomauttamista. Ylinopeus on siitä paha, että jo yhdestä reilusta ylinopeudesta voi tulla vankeutta ja kortti lähtee heti. Vakava piittaamattomuus toteutuu jo 40-50 km/h:n ylinopeudella, paikasta ja ajankohdasta riippuen ja taas kortti lähtee sakkojen lisäksi.

        Kerran tuli istuttua itellä viikonloppu vankilas ja sitte töihin ku ajoin yli 250km/h moottoritiel jossa oli rajoitus 100km/h. Huimat sakot siitä vaa tulla tupsahti meinaa yli 8tonttua🤣 liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja suoraan poliisin tutkaan ja edellä ajava bemmi pääs karkuu. Bemmi sai mennä omia menojaan, Mese jäi sivarin eteen tien varteen. Sakot maksettu jo heti oikeastaan. Kyllähän se ihan pikkusen lompakossa tuntu mutta ei paljon.


      • Anonyymi

        Joo, noin se meni vanhan lain aikana, mutta v. 2013 tulivat voimaan liikennevirhemaksut, jolloin systeemit jonkin verran muuttuivat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      77
      3000
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      62
      2297
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2043
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      385
      1490
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      68
      1414
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      44
      1358
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      86
      1200
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1154
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1139
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      1020
    Aihe