Eka kertaa Norwegianilla

Roodokselle

Nyt ois edessä Norwegianin lento Roodokselle. Muutama kysymys ois kyseisestä lentoyhtiöstä.

Tällä nyt ei ole merkitystä, koska itse puhun Englantia, mutta mielenkiinnosta kuitenki kyselen, että onko koneessa suomenkielistä matkustamohenkilökuntaa?

Entäs löytyykö fleeceviltit? Onko ne pesun jälkeen yksittäispakattuja muoviin vai niitä, jokka on käyny jo ties kuinka monen matkustajan päällä aikasemmin? Tiedän, että otanko oman mukaan. Ollaan varattu exit paikat ja niissä kun tiedettävästi on aina kylmempää, ku muualla koneessa.

Onko kellään kokemusta nice&tasty ateriasta? Mitä se pitää sisällään.

Kone on ilmeisesti B737-800, onko näissä televisio ruudut penkkien yläpuolella? Entäs miten nämä on rivillä 1?

Voiko koneessa maksaa käteisellä, luin jostain että vain korttimaksut kelpaa?

Jos joku viitsii vastata, niin iso Kiitos asiallisista vastauksista.

12

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Norwegian

      Itse olen matkustanut norwegianilla usein. Vilteistä enkä aterioista en osaa sanoa, ruudut on penkkien yläpuolella mistä tulee yleensä jotain sketsejä sekä piirrettyjä. Uskoisin että käteinen kelpaa myös, mutta en ole aivan varma. Henkilökunta on pääosin ulkomaailasta mutta suomalaisia pitäisi olla myös ainakin yksi. Toivottavasti auttoi edes vähän.

    • Norvwegianin.asiakas

      Ei varmaan ole pesun jälkeen pakattu yksittäismuoviin. Pakkaisi olemaan pirun kiire esim Rootoksella pestä ja pakata yksittäismuoviin menomatkalla käytetyt fleese-viltit. Ota siis oma umpiopakattu fleecevilttisi mukaan. Tosin vaatetta voi ottaa riittävästi. Koneessa ei myöskään ole suihkuja moottoreita lukuunottamatta. Roodokselle jaksaa tuolla muonalla matkustaa. Televisioruudut on jos joku viitsii niskojeen sen vuoksi rasittaa hölmöjä filmejä tuijottaen. Käteinen mieluiten tasarahana - pieni vaihtokassa - tai kortilla

    • KotimaisiaOlivat

      Ei ole filttejä eikä tyynyjä.Penkkien yläpuolella kuvaruudut,koko matkan tuli ohjelmia ja netistä näki lisää. Maksettiin rahalla ja kortilla,molemmat kelpasivat.
      Lentoemännät-ja isännät olivat kaikki suomalaisia.

    • uskopoisvaan

      Finnairin charter-lennolla näytetään mm. turvaohjeet englanniksi, vaikka kone olisi täynnä suomalaisia tossunpyörittäjiä.
      Koneen kieli on englanti, ollaan niin kansainvälisiä että...
      Siis mitä eroa on lentää vaikkapa Norwegianilla tai Finnairilla? Taitaa olla vain hinta norskin eduksi, ja uudemmat koneet.

      • Vaatimuslista.halpikseen

        Halvalla pitää päästä ja sitten kysytään umpiopakattuja huopia ja neljän ruokalajin menyä


      • Johnu

        Noh, kyse ei nyt ole siitä, että halvalla pitäisi päästä. Lentoyhtiö nyt vaan sattui olemaan Norwegian, kun matkan matkatoimistosta varasin.

        Kiitos kaikille teille, jotka annoitte asiallisen vastauksen.


      • En.olenähnyt

        Onko jollakin yhtiöllä muoviin pakattuja fleecevilttejä? Siis charterlennolla turistiluokassa


      • Pakettimatkalla

        Kyllä kun matkatoimistosta varaa valmismatkat Roodokselle, pitää lentokoneessakin saada ilo irti. Käsittääkseni Norkku on vielä ns. halpalentoyhtiö, ei palvelu ja varustus vastaa ihan finskiä ;)


    • Norskissf8

      Hei !

      Itse olen lentänyt Norwegianilla Teneriffalle.
      Vilteistä en valitettavasti osaa sanoa, kun en tarvinut, mutta minulle jäi sellainen mielikuva ettei niitä olisi ollut lainkaan tarjolla.
      Menolennolla koko matkustamohenkilökunta oli suomalaista, mutta paluulennolla espanjalaista, eli palelu hoitui englanniksi. Henkilökunta vaihtelee varmasti reiteittäin.
      Tilasimm etukäteen matkanjärjestäjän kautta lentoateriat meno- ja paluulennoille, ja ruoka oli maittavinta mitä olen koskaan koneessa saanut.
      Koneessa on näyttöruudut penkkien yllä ja usein rivillä 1 näyttö sijaitsee suoraan edessä seinässä. Lennolla ei kuitenkaan myyty kuulokkeita, jotta ohjelmien äänet olisi kuullut.
      Korttimaksu oli suositeltavaa, mutta ottivat vastaan myös käteistä (mieluiten tasaraha).

      Itselle Norwegian- kokemus oli loistava ja käytän jatkossakin jos mahdollista.

      Mukavaa matkaa !

    • Matkallekoht

      "Koneessa on näyttöruudut penkkien yllä ja usein rivillä 1 näyttö sijaitsee suoraan edessä seinässä. Lennolla ei kuitenkaan myyty kuulokkeita, jotta ohjelmien äänet olisi kuullut."

      Itse myös kohta ekaa kertaa Norwegianin lennolle menossa,lasten kanssa. Mitenköhän noi luurit saa,vai täytyykö todella olla omat mukana??!!
      Vastatkaapas vielä tyhmälle ei tekniikka-ihmiselle; jos otan oman tabletin mukaan ja säädän sen lentotilaan(näin kai tulee koneessa tehdä) voiko tabletilta katsella silti ohjelmia netistä/areenasta( joka on koneelle jo ladattuna)??

      • juuripalannut

        Koneessa on wifi, joka toimii vaihtelevaasti. Lueskelin iltalehteä lennon aikana ja toimi ok. Kuulokkeita ei kukaan ainakaan kaupannut. Jotkut kaivoi niitä laukuistaan...viime viikolla viimeksi olin lennolla ja kaikki toimi oikein oikein hyvin. Aikataulussa. Palvelu ok, siistit uudehkot koneet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3336
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2930
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2401
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2215
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      26
      2153
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2096
    8. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1486
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1383
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      137
      1070
    Aihe