Nyt ois edessä Norwegianin lento Roodokselle. Muutama kysymys ois kyseisestä lentoyhtiöstä.
Tällä nyt ei ole merkitystä, koska itse puhun Englantia, mutta mielenkiinnosta kuitenki kyselen, että onko koneessa suomenkielistä matkustamohenkilökuntaa?
Entäs löytyykö fleeceviltit? Onko ne pesun jälkeen yksittäispakattuja muoviin vai niitä, jokka on käyny jo ties kuinka monen matkustajan päällä aikasemmin? Tiedän, että otanko oman mukaan. Ollaan varattu exit paikat ja niissä kun tiedettävästi on aina kylmempää, ku muualla koneessa.
Onko kellään kokemusta nice&tasty ateriasta? Mitä se pitää sisällään.
Kone on ilmeisesti B737-800, onko näissä televisio ruudut penkkien yläpuolella? Entäs miten nämä on rivillä 1?
Voiko koneessa maksaa käteisellä, luin jostain että vain korttimaksut kelpaa?
Jos joku viitsii vastata, niin iso Kiitos asiallisista vastauksista.
Eka kertaa Norwegianilla
12
144
Vastaukset
- Norwegian
Itse olen matkustanut norwegianilla usein. Vilteistä enkä aterioista en osaa sanoa, ruudut on penkkien yläpuolella mistä tulee yleensä jotain sketsejä sekä piirrettyjä. Uskoisin että käteinen kelpaa myös, mutta en ole aivan varma. Henkilökunta on pääosin ulkomaailasta mutta suomalaisia pitäisi olla myös ainakin yksi. Toivottavasti auttoi edes vähän.
- Norvwegianin.asiakas
Ei varmaan ole pesun jälkeen pakattu yksittäismuoviin. Pakkaisi olemaan pirun kiire esim Rootoksella pestä ja pakata yksittäismuoviin menomatkalla käytetyt fleese-viltit. Ota siis oma umpiopakattu fleecevilttisi mukaan. Tosin vaatetta voi ottaa riittävästi. Koneessa ei myöskään ole suihkuja moottoreita lukuunottamatta. Roodokselle jaksaa tuolla muonalla matkustaa. Televisioruudut on jos joku viitsii niskojeen sen vuoksi rasittaa hölmöjä filmejä tuijottaen. Käteinen mieluiten tasarahana - pieni vaihtokassa - tai kortilla
- KotimaisiaOlivat
Ei ole filttejä eikä tyynyjä.Penkkien yläpuolella kuvaruudut,koko matkan tuli ohjelmia ja netistä näki lisää. Maksettiin rahalla ja kortilla,molemmat kelpasivat.
Lentoemännät-ja isännät olivat kaikki suomalaisia. - uskopoisvaan
Finnairin charter-lennolla näytetään mm. turvaohjeet englanniksi, vaikka kone olisi täynnä suomalaisia tossunpyörittäjiä.
Koneen kieli on englanti, ollaan niin kansainvälisiä että...
Siis mitä eroa on lentää vaikkapa Norwegianilla tai Finnairilla? Taitaa olla vain hinta norskin eduksi, ja uudemmat koneet.- Vaatimuslista.halpikseen
Halvalla pitää päästä ja sitten kysytään umpiopakattuja huopia ja neljän ruokalajin menyä
- Johnu
Noh, kyse ei nyt ole siitä, että halvalla pitäisi päästä. Lentoyhtiö nyt vaan sattui olemaan Norwegian, kun matkan matkatoimistosta varasin.
Kiitos kaikille teille, jotka annoitte asiallisen vastauksen. - En.olenähnyt
Onko jollakin yhtiöllä muoviin pakattuja fleecevilttejä? Siis charterlennolla turistiluokassa
- Pakettimatkalla
Kyllä kun matkatoimistosta varaa valmismatkat Roodokselle, pitää lentokoneessakin saada ilo irti. Käsittääkseni Norkku on vielä ns. halpalentoyhtiö, ei palvelu ja varustus vastaa ihan finskiä ;)
- Norskissf8
Hei !
Itse olen lentänyt Norwegianilla Teneriffalle.
Vilteistä en valitettavasti osaa sanoa, kun en tarvinut, mutta minulle jäi sellainen mielikuva ettei niitä olisi ollut lainkaan tarjolla.
Menolennolla koko matkustamohenkilökunta oli suomalaista, mutta paluulennolla espanjalaista, eli palelu hoitui englanniksi. Henkilökunta vaihtelee varmasti reiteittäin.
Tilasimm etukäteen matkanjärjestäjän kautta lentoateriat meno- ja paluulennoille, ja ruoka oli maittavinta mitä olen koskaan koneessa saanut.
Koneessa on näyttöruudut penkkien yllä ja usein rivillä 1 näyttö sijaitsee suoraan edessä seinässä. Lennolla ei kuitenkaan myyty kuulokkeita, jotta ohjelmien äänet olisi kuullut.
Korttimaksu oli suositeltavaa, mutta ottivat vastaan myös käteistä (mieluiten tasaraha).
Itselle Norwegian- kokemus oli loistava ja käytän jatkossakin jos mahdollista.
Mukavaa matkaa ! - Matkallekoht
"Koneessa on näyttöruudut penkkien yllä ja usein rivillä 1 näyttö sijaitsee suoraan edessä seinässä. Lennolla ei kuitenkaan myyty kuulokkeita, jotta ohjelmien äänet olisi kuullut."
Itse myös kohta ekaa kertaa Norwegianin lennolle menossa,lasten kanssa. Mitenköhän noi luurit saa,vai täytyykö todella olla omat mukana??!!
Vastatkaapas vielä tyhmälle ei tekniikka-ihmiselle; jos otan oman tabletin mukaan ja säädän sen lentotilaan(näin kai tulee koneessa tehdä) voiko tabletilta katsella silti ohjelmia netistä/areenasta( joka on koneelle jo ladattuna)??- juuripalannut
Koneessa on wifi, joka toimii vaihtelevaasti. Lueskelin iltalehteä lennon aikana ja toimi ok. Kuulokkeita ei kukaan ainakaan kaupannut. Jotkut kaivoi niitä laukuistaan...viime viikolla viimeksi olin lennolla ja kaikki toimi oikein oikein hyvin. Aikataulussa. Palvelu ok, siistit uudehkot koneet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621117Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077- 471012
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373999Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153902Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717837- 88812
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182790Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105699Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka49697