Mitä kaikkea voi harrastaa kotona?

toiveikasT

Mitä kaikkea voi harrastaa kotonankoiran kanssa? Olisko mitään nettisivuja koiran kouluttamiseen kotona, joitain nettikurssin tapaisia?

11

261

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8715

      Harrastaa voi melkein kaikkea mitä seuroissakin. Nettisivujen hakemisessa google on kätevä apu. Voi olla että löytyy myös ihan nettikurssejakin. Mutta toisaalta, koiran koulutus ei ole aivan avaruustiedettä vaan ihan maalaisjärjellä pystyy koiran koulaamaan tavoille.

    • Nikkiu

      Vaikka mitä! Dobo,toko,koiran kanssa juoksu tai pyöräily,tanssi,flyball ja frisbee. Jäljenveto nameilla myös.

    • kgljl

      Suosittelen Koiruuksien klubi-sivustoa. Löytyy nettikursseja ja -luentoja. Ihan loistava!

    • päivä.rattoisasti

      Pistä piski komeroon ja käy viinakaupassa, sitten on sinulla tekemistä.

    • äopoöiliy

      bylsi sen kanssa.

    • Rallitokoa
      Tokoa
      Koiratanssia
      Jälkeä
      Verijälkeä
      Muuten vaan temppuilua

      Nettisivuja en ihan yhtäkkiä osaa heittää, mutta jos englannin kieli luonnistuu, löytyy netistä temppuoppaita, esim. nimimerkillä Kikopup. Suomeksikin taitaa olla jo jotain.

      • Mutta jos kisoihin haluaa, kannattaa ehkä välillä käydä kursseilla tai koulutuksissa, ettei jumahda vääriin toimintamalleihin. Tokossa ohjaaja antaa helposti huomaamattaan kaksoiskäskyjä tai tekee muuta pöljää, jos ei ole tajunnut katsoa itseään tarpeeksi tarkkaan videolta tai saanut ulkopuolista kommentointia. Rallitokossa taas on niin pirkuleesti pilkkusääntöjä, ettei aloittelija välttämättä saa niistä kaikista selvää pelkästään lajin sääntökirjaa lukemalla.


      • ee4q

        Verijälki on hyvä. Ensins se puree sua perseeseen, minkä jälkeen raahaudut ympäri taloa ja susta jää hassunkurinen verivana, jota se voi seurata.


    • aikkus

      Harrastaahan voi mitä vain! Itse olen käynyt hakemassa harrastusvinkkejä erilaisista koiratapahutmista sekä keskustelemalla muiden koiraihmisten kanssa. Mm. tänäkin pian tänäkin vuonna järjestettävästä Friskies Doggy Runista sain paljon vinkkejä myös oman koiran kouluttamiseen ja sen kanssa liikkumiseen.. Taitaapi tapahtuma olla 26.9. Helsingin keskuspuistossa, itse ainakin ajattelin koirani kanssa mennä :)

    • 200915

      Hei,
      Pelkästään arkitottelevaisuuteen löytyy hyviä koulutustapoja kirjoista. Ja näitä kirjoja saa lainata ilmaiseksi sellaisesta paikasta kuin kirjasto. Miettikää! Ei tarvi maksaa kalliita koirakursseja ja saa treenata niin paljon, kuin itse vain jaksaa. Ja jos joku asia meni ohi, sen kohdan voi lukea uudestaan kirjasta.
      Ennen kuin itse hankin koiraa, mietin ensimmäiseksi lajin mitä haluan ruveta harrastaa. Laji piti olla sellainen että jos siinä tulee hyväksi siitä on hyötyä niin itselle, kuin muille ihmisille. Joten päädyin henkilönetsintään, hakuun ja jälkeen. Lainasin kirjastosta kirjoja jotka käsittelivät perustottelevaisuutta, henkilönetsintää ja jälkeä. Luin nämä kirjat läpitte ja kun sain sen oman pennun. Niin osasin uudelleen lainata sen kirjan jossa oli parhaimmat treeni vinkit ja taas luin ja treenasin kirjan neuvojen mukaan.

      Nykyään koirani on 3 vuotias, harrastetaan paikallisessa palveluskoirayhdistyksessä. Koirani ei ole hälytyskoira vielä, mutta se on jo auttanut minua, mm. metsäreisulla pudonneen kännykän etsintään. Lenkillä pudonneen hanskan löytämiseen. Sitten se on auttanut pikkupoikien kadonneen pallon löytämiseen pusikosta. Sekä jäljittänyt kadonneen vasikan metsästä, joka oli karannut aitauksesta.

      Koiran kouluttamiseen ei tarvita kalliita kursseja vaan voi käyttää oma-aloitteisuuttaa ja hakea sitä tietoa niin netistä, kuin kirjastosta. Omasta kokemuksesta voin sanoa, että sitä oikeaa tietoa löytyy helpoiten kirjastosta.

    • rqwrqw

      Seksiä esimerkiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3085
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1342
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1206
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      120
      992
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe