Siwa lähtee

Mökkiasukas

Saaristotien alussa oleva Valintatalo lähtee kuun lopussa. Kauppojahan on kyllä ja parempiakin, mutta Valintatalon vesipistettä jään kaipaamaan kun kaivoveteni ei puhdistuksenkaan jälkeen kelpaa juotavaksi.

Onko Loviisassa joku muu paikka mistä voisi silloin tällöin saada kanisterillisen juomavettä ihan luvan kanssa?

17

906

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mökkiasukas

      Niin sorry, otsikossa oli Siwa mutta valtsuhan sebtaitaa olla...

    • posivesti

      Laivasillalla on muistaakseni vesiposti. Talvella tosin ei taida olla käytössä, varma en ole.

      • Exvaltsunasiakas

        Se laivasilta tuli minullekin mieleen , mutta kai se on tarkoitettu vierasveneille ja paikallisille veneilijöille? Kannattaisivat sieltä toki jakaa vettä koska moni mökkiläinen ottaisi samalla lounaan tai kahvin kun hakee vettä. Eiköhän Valintatalonkin vaihdosta osa tullut vettätankkaavien mökkiläisten kautta. Jos siltänsuunnalta on useampikin mökkiläinen kanisterivesien varassa (ja miksei olisi, kun kaivovedessä on fluoria) niin luulen että paloasemalla on vesipostia. Sieltä ainakin Valkolaisille jaettiin joskus kanisterivettä ja nyt sitten varmaan Saaristotien mökkiläisille. En ole kyllä katsonut, että olisko siellä joku hana?


    • Jääkääsinne

      Tuokaa hesalaismäntit omat vetenne ja viekää myös roskanne mukananne. Tai parempi kun ette tule ollenkaan. Siellä kehäkolmosen sisällä on kuulemma juokseva vesi, ja se on kunnollista koska se tulee kehäkolmosen ulkopuolelta.

      • Anonyymi

        haista paska köyhä


    • mustiolainen

      Palokunnalla taisi tosiaan olla joku vedenjakosysteemi, lieneekö pysyvä vai tilapäinen, muistaako joku Valkolainen?

    • einäineihän

      No tulihan se sieltä. ;) pahoittelut hänen puolesta, hän on niitä, jotka pitää kaupunkiamme pystyssä ostamalta kaiken muualta ja haluaa pitää ulkopuoliset pois. Kokeilisin myös sitä Vierasvenesatamaa. Oletko kysynyt muista kaupoista josko heiltä löytyisi vesipiste, olisivat varmaan tyytyväisiä jokaisesta asiakkaasta.

    • exkunta

      Kiertäkää kaukaa koko paikka. Vihainen ja kärttyinen paikka.

    • tarpeenvanhoille

      Määrlahteen ja Tesjoelle pitäisi saada lähikauppa.

    • hundanafast

      Kåirapuisto ?

    • Mikätilalle

      Mitähän siihen Valintatalon paikalle on tulossa? Näyttäisi että sisällä rempataan, eikä rakennusta olla repimässä alas? Elintarvikekauppa tuski , sillä Liiteri ja uusi S-market veivät jo ylimääräiset asiakkaat. Luultavasti siihen tulee joku tyyliin autokauppa tmd.

      • se.oli.siinä

        Ei siellä mitään rempata. Vuokralainen purkaa myymäläkalusteita ja siistii jälkiään. Monumentiksi jää.


    • Tiedänpähänvaan

      Siihen tulee uimahalli

      • hevosmiestietää

        Ei tule uimahallia vaan iso kirpputori...


    • Varmatieto

      Kirpputori on vahva lama-ajan veikkaus. Jotkut ostaa pörssiosakkeita mutta jotkut sitten taas toisten kuluneita rättejä. Mutta veikkaus on väärä. Siihen suunnitellaan Mäflax Högstadiumia

    • Kuulinpahanvaan

      Valtsu lähti koska vuokrasopimus loppui, joten joku siien tunkee tilalle. Torikahvilassa pari kaupungin virkamiestä jutteli että siihen tulee iso vastaanottokeskus. Täällä on niin vähän muita kuin kalpeanaamoja.

      • Varmaankuulitjoo

        Miltä tuntuu valehdella internetissä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1090
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      512
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      430
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe