Koirasta ei välitetä...

Äläpölö

Moikka! Haluaisin tuoda nyt asian esille: serkullani ja hänen vaimollaan on saksanpaimenkoira narttu. Heille syntyi vauva n. 1 vuosi sitten. Koira joutuu olemaan päivät pitkät kylpyhuoneessa, koiraa ei lenkitetä ollenkaan, koira on kamalan laiha, koiraa ei edes rapsuteta, koiralle vain huudetaan oli se missä tahansa... Koira haluaa selvästikin pois kylpyhuoneesta, koska siellä se vinkuu ja uikuttaa sekä raapii ovea. Koira haluaa leikkiä ihan selvästi kun se ei ole kylppärissä, mutta eihän minun serkkuni siihen vaivaudu, huutaa vain: "mene nyt siitä pois jaloista!" Ja koirasta lähtee tolkuttoman paljon karvaa. Saksanpaimenkoirahan on on aktiivinen rotu, joka tarvitsee sitä aktivointia ja aivotyöskentelyä! Ymmärrän kyllä sen, että tämän tapauksen koira on ylisuojeleva vauvaa kohtaan (saattaa näykkiä ja raapia myös vauvaa) Mutta minusta koiraa ei silti saisi kohdella näin! He ovat yrittäneet antaa koiran ilmaiseksi pois, mutta kukaan ei halua sitä, kun koiraa ei ole koulutettu kunnolla.

Mitä tekisin? Käy koiraa niin säliksi....

6

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakemannia

      Voisit kysyä heiltä jos heidän puolestaan etsisit koiralle uuden kodin? Ei ehkä ilmatteeksi mutta joku nimellinen hinta edes. Lemmikkipalstat, facebookin koiraryhmät ym. ostetaan myydään palstat voisi olla hyvä paikka. Rehellinen ilmoitus jossa kerrot koiran luonteesta ja kouluttamattomuudesta. Joku jo sakun omistaja ja ongelmakoiria kokenut henkilö voisi mielellään ottaa koiran. Tai toki on myös eläinsuojeluilmoitus paikallaan tuollaisessa tilanteessa.

    • ipopipo

      laittakaa omistajan kanssa yhdessä ilmoitus facen saksanpaimenkoiraryhmään. siellä on todella paljon aktiivisia harrastajia ja omistajia sieltä jos mistä löydätte uuden ja osaavan kodin koiralle! tsemppiä sinulle, ilmoita miten käy!

    • ruyelt

      Totta kai se näykkii vauvaa, eihän se tuolla totu muuhun kun että vauva on vihollinen: vei kaikki resurssit, tilan, kodin ja lauman. Joo, jos haluatte saada koiran vihaamaan lapsia niin tuo on kyllä aika tehokkaan kuuloista. He ovat kasvattamassa ongelmakoiraa, joka lopulta maksaa hengellään. Todennäköisesti tuolla tavoin kohdeltu koira tulee puremaan jotakuta - ja suurimmalla todennäköisyydellä lasta. Minusta hellien puheitten aika tuolle perheelle on ohi. Jos koiran ottaa niin kantaa siitä vastuun, tuli vauvaa tai ei. Se on turha uikuttaa että lapsi vie paljon aikaa, niin vie, kaikki vie ja silti se oli oma valita, suututa heidät vaan. Olisi korkea aika kasvaa aikuiseksi kun lapsiakin pystyy tekemään.

      Voisitko sinä ottaa koiran? Voisitko antaa sille sijaiskodin ja kouluttaa sen, etsiä siinä samalla hyvän kodin? Sussari on pk-rotu, oppii helposti ja kohtalaisen helppo kouluttaa. Tai voisitko puhua paikalliselle eläinsuojeluyhdistykselle, ehkä heillä olisi tilat pitää koiraa. Toisaalta, jos saat kovaa puhetta aikaan, voisitte myös pohtia saisitteko yhdessä etsittyä kodin: rotujärjestöt, kasvattaja, facebook.
      No, jos et, eikä he tee mitään, niin eläinsuojeluun ilmoitusta vaan. Herätys olisi tarpeen etkä tee siinä mitään väärää: koiralla ei ole edes minimihyvinvointia. Sillä on liian vähän tilaa, sille ei anneta aikaa eikä sitä ruokita riittävästi ja takuulla "riittävä määrä liikuntaa" ei täyty.
      Olisi ihan asiaa tehdä eläinsuojeluilmoitus.

    • ainarakkaatsakut

      Todella surullista luettavaa on ap:n juttu.Itselläni aikoinaan oli myös ensin Saksanpaimen,sitten tuli muksu,ja lisää muksuja,kuten myös toinen Saksanpaimen.Muksut kasvoivat huushollissa,jossa oli koko ajan saku,ja pentu kasvamassa vanhenevan koiran rinnalla.Nytten on lapset omillaan maailmalla,mutta saku on vieläkin kotona.

    • Turvaan

      Ilmoitus eläinsuojelutarkastajalle!!Ja pian!Sieltä ei kerrota kuka ilmoituksen on tehnyt.

    • eläinsuojeluilmoitus

      No mitäpä jos ihan ensimmäisenä tekisit vaikka eläinsuojeluilmoituksen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3973
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      51
      2860
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2679
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      42
      2192
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1940
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1773
    7. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      237
      1741
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      89
      1618
    9. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1612
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      24
      1421
    Aihe