Koirasta ei välitetä...

Äläpölö

Moikka! Haluaisin tuoda nyt asian esille: serkullani ja hänen vaimollaan on saksanpaimenkoira narttu. Heille syntyi vauva n. 1 vuosi sitten. Koira joutuu olemaan päivät pitkät kylpyhuoneessa, koiraa ei lenkitetä ollenkaan, koira on kamalan laiha, koiraa ei edes rapsuteta, koiralle vain huudetaan oli se missä tahansa... Koira haluaa selvästikin pois kylpyhuoneesta, koska siellä se vinkuu ja uikuttaa sekä raapii ovea. Koira haluaa leikkiä ihan selvästi kun se ei ole kylppärissä, mutta eihän minun serkkuni siihen vaivaudu, huutaa vain: "mene nyt siitä pois jaloista!" Ja koirasta lähtee tolkuttoman paljon karvaa. Saksanpaimenkoirahan on on aktiivinen rotu, joka tarvitsee sitä aktivointia ja aivotyöskentelyä! Ymmärrän kyllä sen, että tämän tapauksen koira on ylisuojeleva vauvaa kohtaan (saattaa näykkiä ja raapia myös vauvaa) Mutta minusta koiraa ei silti saisi kohdella näin! He ovat yrittäneet antaa koiran ilmaiseksi pois, mutta kukaan ei halua sitä, kun koiraa ei ole koulutettu kunnolla.

Mitä tekisin? Käy koiraa niin säliksi....

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakemannia

      Voisit kysyä heiltä jos heidän puolestaan etsisit koiralle uuden kodin? Ei ehkä ilmatteeksi mutta joku nimellinen hinta edes. Lemmikkipalstat, facebookin koiraryhmät ym. ostetaan myydään palstat voisi olla hyvä paikka. Rehellinen ilmoitus jossa kerrot koiran luonteesta ja kouluttamattomuudesta. Joku jo sakun omistaja ja ongelmakoiria kokenut henkilö voisi mielellään ottaa koiran. Tai toki on myös eläinsuojeluilmoitus paikallaan tuollaisessa tilanteessa.

    • ipopipo

      laittakaa omistajan kanssa yhdessä ilmoitus facen saksanpaimenkoiraryhmään. siellä on todella paljon aktiivisia harrastajia ja omistajia sieltä jos mistä löydätte uuden ja osaavan kodin koiralle! tsemppiä sinulle, ilmoita miten käy!

    • ruyelt

      Totta kai se näykkii vauvaa, eihän se tuolla totu muuhun kun että vauva on vihollinen: vei kaikki resurssit, tilan, kodin ja lauman. Joo, jos haluatte saada koiran vihaamaan lapsia niin tuo on kyllä aika tehokkaan kuuloista. He ovat kasvattamassa ongelmakoiraa, joka lopulta maksaa hengellään. Todennäköisesti tuolla tavoin kohdeltu koira tulee puremaan jotakuta - ja suurimmalla todennäköisyydellä lasta. Minusta hellien puheitten aika tuolle perheelle on ohi. Jos koiran ottaa niin kantaa siitä vastuun, tuli vauvaa tai ei. Se on turha uikuttaa että lapsi vie paljon aikaa, niin vie, kaikki vie ja silti se oli oma valita, suututa heidät vaan. Olisi korkea aika kasvaa aikuiseksi kun lapsiakin pystyy tekemään.

      Voisitko sinä ottaa koiran? Voisitko antaa sille sijaiskodin ja kouluttaa sen, etsiä siinä samalla hyvän kodin? Sussari on pk-rotu, oppii helposti ja kohtalaisen helppo kouluttaa. Tai voisitko puhua paikalliselle eläinsuojeluyhdistykselle, ehkä heillä olisi tilat pitää koiraa. Toisaalta, jos saat kovaa puhetta aikaan, voisitte myös pohtia saisitteko yhdessä etsittyä kodin: rotujärjestöt, kasvattaja, facebook.
      No, jos et, eikä he tee mitään, niin eläinsuojeluun ilmoitusta vaan. Herätys olisi tarpeen etkä tee siinä mitään väärää: koiralla ei ole edes minimihyvinvointia. Sillä on liian vähän tilaa, sille ei anneta aikaa eikä sitä ruokita riittävästi ja takuulla "riittävä määrä liikuntaa" ei täyty.
      Olisi ihan asiaa tehdä eläinsuojeluilmoitus.

    • ainarakkaatsakut

      Todella surullista luettavaa on ap:n juttu.Itselläni aikoinaan oli myös ensin Saksanpaimen,sitten tuli muksu,ja lisää muksuja,kuten myös toinen Saksanpaimen.Muksut kasvoivat huushollissa,jossa oli koko ajan saku,ja pentu kasvamassa vanhenevan koiran rinnalla.Nytten on lapset omillaan maailmalla,mutta saku on vieläkin kotona.

    • Turvaan

      Ilmoitus eläinsuojelutarkastajalle!!Ja pian!Sieltä ei kerrota kuka ilmoituksen on tehnyt.

    • eläinsuojeluilmoitus

      No mitäpä jos ihan ensimmäisenä tekisit vaikka eläinsuojeluilmoituksen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2305
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1813
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1616
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1319
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1315
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1118
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1063
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1022
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      752
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      45
      696
    Aihe