Koirasta ei välitetä...

Äläpölö

Moikka! Haluaisin tuoda nyt asian esille: serkullani ja hänen vaimollaan on saksanpaimenkoira narttu. Heille syntyi vauva n. 1 vuosi sitten. Koira joutuu olemaan päivät pitkät kylpyhuoneessa, koiraa ei lenkitetä ollenkaan, koira on kamalan laiha, koiraa ei edes rapsuteta, koiralle vain huudetaan oli se missä tahansa... Koira haluaa selvästikin pois kylpyhuoneesta, koska siellä se vinkuu ja uikuttaa sekä raapii ovea. Koira haluaa leikkiä ihan selvästi kun se ei ole kylppärissä, mutta eihän minun serkkuni siihen vaivaudu, huutaa vain: "mene nyt siitä pois jaloista!" Ja koirasta lähtee tolkuttoman paljon karvaa. Saksanpaimenkoirahan on on aktiivinen rotu, joka tarvitsee sitä aktivointia ja aivotyöskentelyä! Ymmärrän kyllä sen, että tämän tapauksen koira on ylisuojeleva vauvaa kohtaan (saattaa näykkiä ja raapia myös vauvaa) Mutta minusta koiraa ei silti saisi kohdella näin! He ovat yrittäneet antaa koiran ilmaiseksi pois, mutta kukaan ei halua sitä, kun koiraa ei ole koulutettu kunnolla.

Mitä tekisin? Käy koiraa niin säliksi....

6

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakemannia

      Voisit kysyä heiltä jos heidän puolestaan etsisit koiralle uuden kodin? Ei ehkä ilmatteeksi mutta joku nimellinen hinta edes. Lemmikkipalstat, facebookin koiraryhmät ym. ostetaan myydään palstat voisi olla hyvä paikka. Rehellinen ilmoitus jossa kerrot koiran luonteesta ja kouluttamattomuudesta. Joku jo sakun omistaja ja ongelmakoiria kokenut henkilö voisi mielellään ottaa koiran. Tai toki on myös eläinsuojeluilmoitus paikallaan tuollaisessa tilanteessa.

    • ipopipo

      laittakaa omistajan kanssa yhdessä ilmoitus facen saksanpaimenkoiraryhmään. siellä on todella paljon aktiivisia harrastajia ja omistajia sieltä jos mistä löydätte uuden ja osaavan kodin koiralle! tsemppiä sinulle, ilmoita miten käy!

    • ruyelt

      Totta kai se näykkii vauvaa, eihän se tuolla totu muuhun kun että vauva on vihollinen: vei kaikki resurssit, tilan, kodin ja lauman. Joo, jos haluatte saada koiran vihaamaan lapsia niin tuo on kyllä aika tehokkaan kuuloista. He ovat kasvattamassa ongelmakoiraa, joka lopulta maksaa hengellään. Todennäköisesti tuolla tavoin kohdeltu koira tulee puremaan jotakuta - ja suurimmalla todennäköisyydellä lasta. Minusta hellien puheitten aika tuolle perheelle on ohi. Jos koiran ottaa niin kantaa siitä vastuun, tuli vauvaa tai ei. Se on turha uikuttaa että lapsi vie paljon aikaa, niin vie, kaikki vie ja silti se oli oma valita, suututa heidät vaan. Olisi korkea aika kasvaa aikuiseksi kun lapsiakin pystyy tekemään.

      Voisitko sinä ottaa koiran? Voisitko antaa sille sijaiskodin ja kouluttaa sen, etsiä siinä samalla hyvän kodin? Sussari on pk-rotu, oppii helposti ja kohtalaisen helppo kouluttaa. Tai voisitko puhua paikalliselle eläinsuojeluyhdistykselle, ehkä heillä olisi tilat pitää koiraa. Toisaalta, jos saat kovaa puhetta aikaan, voisitte myös pohtia saisitteko yhdessä etsittyä kodin: rotujärjestöt, kasvattaja, facebook.
      No, jos et, eikä he tee mitään, niin eläinsuojeluun ilmoitusta vaan. Herätys olisi tarpeen etkä tee siinä mitään väärää: koiralla ei ole edes minimihyvinvointia. Sillä on liian vähän tilaa, sille ei anneta aikaa eikä sitä ruokita riittävästi ja takuulla "riittävä määrä liikuntaa" ei täyty.
      Olisi ihan asiaa tehdä eläinsuojeluilmoitus.

    • ainarakkaatsakut

      Todella surullista luettavaa on ap:n juttu.Itselläni aikoinaan oli myös ensin Saksanpaimen,sitten tuli muksu,ja lisää muksuja,kuten myös toinen Saksanpaimen.Muksut kasvoivat huushollissa,jossa oli koko ajan saku,ja pentu kasvamassa vanhenevan koiran rinnalla.Nytten on lapset omillaan maailmalla,mutta saku on vieläkin kotona.

    • Turvaan

      Ilmoitus eläinsuojelutarkastajalle!!Ja pian!Sieltä ei kerrota kuka ilmoituksen on tehnyt.

    • eläinsuojeluilmoitus

      No mitäpä jos ihan ensimmäisenä tekisit vaikka eläinsuojeluilmoituksen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe