Koirasta ei välitetä...

Äläpölö

Moikka! Haluaisin tuoda nyt asian esille: serkullani ja hänen vaimollaan on saksanpaimenkoira narttu. Heille syntyi vauva n. 1 vuosi sitten. Koira joutuu olemaan päivät pitkät kylpyhuoneessa, koiraa ei lenkitetä ollenkaan, koira on kamalan laiha, koiraa ei edes rapsuteta, koiralle vain huudetaan oli se missä tahansa... Koira haluaa selvästikin pois kylpyhuoneesta, koska siellä se vinkuu ja uikuttaa sekä raapii ovea. Koira haluaa leikkiä ihan selvästi kun se ei ole kylppärissä, mutta eihän minun serkkuni siihen vaivaudu, huutaa vain: "mene nyt siitä pois jaloista!" Ja koirasta lähtee tolkuttoman paljon karvaa. Saksanpaimenkoirahan on on aktiivinen rotu, joka tarvitsee sitä aktivointia ja aivotyöskentelyä! Ymmärrän kyllä sen, että tämän tapauksen koira on ylisuojeleva vauvaa kohtaan (saattaa näykkiä ja raapia myös vauvaa) Mutta minusta koiraa ei silti saisi kohdella näin! He ovat yrittäneet antaa koiran ilmaiseksi pois, mutta kukaan ei halua sitä, kun koiraa ei ole koulutettu kunnolla.

Mitä tekisin? Käy koiraa niin säliksi....

6

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakemannia

      Voisit kysyä heiltä jos heidän puolestaan etsisit koiralle uuden kodin? Ei ehkä ilmatteeksi mutta joku nimellinen hinta edes. Lemmikkipalstat, facebookin koiraryhmät ym. ostetaan myydään palstat voisi olla hyvä paikka. Rehellinen ilmoitus jossa kerrot koiran luonteesta ja kouluttamattomuudesta. Joku jo sakun omistaja ja ongelmakoiria kokenut henkilö voisi mielellään ottaa koiran. Tai toki on myös eläinsuojeluilmoitus paikallaan tuollaisessa tilanteessa.

    • ipopipo

      laittakaa omistajan kanssa yhdessä ilmoitus facen saksanpaimenkoiraryhmään. siellä on todella paljon aktiivisia harrastajia ja omistajia sieltä jos mistä löydätte uuden ja osaavan kodin koiralle! tsemppiä sinulle, ilmoita miten käy!

    • ruyelt

      Totta kai se näykkii vauvaa, eihän se tuolla totu muuhun kun että vauva on vihollinen: vei kaikki resurssit, tilan, kodin ja lauman. Joo, jos haluatte saada koiran vihaamaan lapsia niin tuo on kyllä aika tehokkaan kuuloista. He ovat kasvattamassa ongelmakoiraa, joka lopulta maksaa hengellään. Todennäköisesti tuolla tavoin kohdeltu koira tulee puremaan jotakuta - ja suurimmalla todennäköisyydellä lasta. Minusta hellien puheitten aika tuolle perheelle on ohi. Jos koiran ottaa niin kantaa siitä vastuun, tuli vauvaa tai ei. Se on turha uikuttaa että lapsi vie paljon aikaa, niin vie, kaikki vie ja silti se oli oma valita, suututa heidät vaan. Olisi korkea aika kasvaa aikuiseksi kun lapsiakin pystyy tekemään.

      Voisitko sinä ottaa koiran? Voisitko antaa sille sijaiskodin ja kouluttaa sen, etsiä siinä samalla hyvän kodin? Sussari on pk-rotu, oppii helposti ja kohtalaisen helppo kouluttaa. Tai voisitko puhua paikalliselle eläinsuojeluyhdistykselle, ehkä heillä olisi tilat pitää koiraa. Toisaalta, jos saat kovaa puhetta aikaan, voisitte myös pohtia saisitteko yhdessä etsittyä kodin: rotujärjestöt, kasvattaja, facebook.
      No, jos et, eikä he tee mitään, niin eläinsuojeluun ilmoitusta vaan. Herätys olisi tarpeen etkä tee siinä mitään väärää: koiralla ei ole edes minimihyvinvointia. Sillä on liian vähän tilaa, sille ei anneta aikaa eikä sitä ruokita riittävästi ja takuulla "riittävä määrä liikuntaa" ei täyty.
      Olisi ihan asiaa tehdä eläinsuojeluilmoitus.

    • ainarakkaatsakut

      Todella surullista luettavaa on ap:n juttu.Itselläni aikoinaan oli myös ensin Saksanpaimen,sitten tuli muksu,ja lisää muksuja,kuten myös toinen Saksanpaimen.Muksut kasvoivat huushollissa,jossa oli koko ajan saku,ja pentu kasvamassa vanhenevan koiran rinnalla.Nytten on lapset omillaan maailmalla,mutta saku on vieläkin kotona.

    • Turvaan

      Ilmoitus eläinsuojelutarkastajalle!!Ja pian!Sieltä ei kerrota kuka ilmoituksen on tehnyt.

    • eläinsuojeluilmoitus

      No mitäpä jos ihan ensimmäisenä tekisit vaikka eläinsuojeluilmoituksen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      93
      1851
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      113
      961
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe