Siis, eikö opiskelupaikan hyväksymisen lisäksi pidä ilmottautua läsnäolevaksi lukukaudelle? Pääsin Ouluun ja niiden nettisivuilta löysin, että vanhat opiskelijat voivat ilmottautua WebOodissa. Opiskelijakeskuksessa voivat puolestaan ilmottautua kaikki, joko käymällä siellä tai postittamalla lomakkeen. Mutta mä ymmärsin että me uudetkin voidaan tehä toi homma ihan netin kautta? Ei huvittais mitään posteja alkaa väkertämään ja haluisin hoitaa homman alta pois ennen kuin sinne Ouluun muutan.
Miten ilmottaudun läsnäolevaksi?
8
432
Vastaukset
- JunttiJii
Hehheh vähän tarkemmin kun lukasi niin toisen alaotsikon alta löyty, että OILI-palvelussa. Missään ei kuitenkaan oo linkkiä tähän enkä jostain syystä googlellakaan löytänyt oikeaa mestaa (tai sitten koko palvelu kusee mun koneella)... Opintopolustakaan en mitään inffoa tähän löytänyt.
- Oiliski
Metropoliaan pääsin ja mulla ainakin aukesi Opintopolusta muistaakseni just tuo Oili automaattisesti kun vastaanotin paikkani. Tosin ilmoittautuminen piti tehdä 17.7. mennessä joten en tiedä enää. Soita koululle ja kysy, varmaan voi kirjallisestikin ilmoittautua.
- hömöppä
Opiskelupaikan vastaanottominen piti tehdä 17.7. mennessä, mutta ilmoittautua voi vielä elokuulle asti (ainakin Turun yliopistossa tais olla 20.8. mennessä). Oili tosiaan aukesi minullakin opintopolussa. Ota AP yhteyttä Oulun yliopiston hakijapalveluihin, lähetä vaikka ensin ihan vaan mailia ja soittele sitten perään, jos vastausta ei kuulu.
- ihmehommaa
"Ei huvittais mitään posteja alkaa väkertämään"
Mutta täällä huvittaa kysellä ja netissä väkertää vaikka kuinka!?!? Postitettavan lomakkeen olisit täyttänyt alta aikayksikön ja ohimennen heittänyt postilaatikkoon. - Singed
Opintopolussa pystyy ton tekemään. Kirjaudu sisään vaa eka.
- Banskusaari
Valitettavasti aikaraja meni jo umpeen 17.7, joten et voi enää ilmoittautua läsnäolevaksi syksyn 2015 ja kevään 2016. Seuraavan kerran voit ilmoittautua vasta ensi kesänä, kun pääsykoetulokset on julkaistu. Nää opiskeluhommat kannattaa ensi kerralla tsempata kunnolla ja ottaa asioista selvää etukäteen ja olemalla itse aktiivinen, kyse on kuitenkin omasta tulevaisuudestasi. Olisit voinut muutamassa minuutissa hoitanut tuon ilmoittautumisen ja asia olisi ollut silloin kunnossa uusien opintojen kannalta. Mutta virheistä oppii aina, ensi kerralla asia tuskin jää hoitamatta. Suosittelen sillä väliin tekemään duunia omia tuloja varten, tai kenties pyrkimään toiseen pailkaan kevään 2016 yhteishaussa?
- Kaaris
HÖPÖHÖPÖ. Läsnäolevaksi ilmottautuminen ja opiskelupaikan vastaanottaminen ovat kaksi aivan eri asiaa. Hyvä vitsi. :) Ei siinä..
Itse olin yhteydessä yliopistoon, mihin olen menossa ja läsnäoloilmottautumisen voi tehdä 31.8 asti. Itse asiassa sitä ei edes voi tehdä opintopolun kautta ennen 12.8, kun ehdollisesti vastaanotetut paikat muuttuvat automaattisesti sitoviksi.
- kissakavelee
tääkin oli niin epäselvästi ilmoitettu asia kouluilta et ei ehdollisena vastaanottaneet tiedä enää mitä tehdä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.613736Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873128Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin692336Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141540Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651319- 871179
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291049Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55975- 47962