Siis, eikö opiskelupaikan hyväksymisen lisäksi pidä ilmottautua läsnäolevaksi lukukaudelle? Pääsin Ouluun ja niiden nettisivuilta löysin, että vanhat opiskelijat voivat ilmottautua WebOodissa. Opiskelijakeskuksessa voivat puolestaan ilmottautua kaikki, joko käymällä siellä tai postittamalla lomakkeen. Mutta mä ymmärsin että me uudetkin voidaan tehä toi homma ihan netin kautta? Ei huvittais mitään posteja alkaa väkertämään ja haluisin hoitaa homman alta pois ennen kuin sinne Ouluun muutan.
Miten ilmottaudun läsnäolevaksi?
8
460
Vastaukset
- JunttiJii
Hehheh vähän tarkemmin kun lukasi niin toisen alaotsikon alta löyty, että OILI-palvelussa. Missään ei kuitenkaan oo linkkiä tähän enkä jostain syystä googlellakaan löytänyt oikeaa mestaa (tai sitten koko palvelu kusee mun koneella)... Opintopolustakaan en mitään inffoa tähän löytänyt.
- Oiliski
Metropoliaan pääsin ja mulla ainakin aukesi Opintopolusta muistaakseni just tuo Oili automaattisesti kun vastaanotin paikkani. Tosin ilmoittautuminen piti tehdä 17.7. mennessä joten en tiedä enää. Soita koululle ja kysy, varmaan voi kirjallisestikin ilmoittautua.
- hömöppä
Opiskelupaikan vastaanottominen piti tehdä 17.7. mennessä, mutta ilmoittautua voi vielä elokuulle asti (ainakin Turun yliopistossa tais olla 20.8. mennessä). Oili tosiaan aukesi minullakin opintopolussa. Ota AP yhteyttä Oulun yliopiston hakijapalveluihin, lähetä vaikka ensin ihan vaan mailia ja soittele sitten perään, jos vastausta ei kuulu.
- ihmehommaa
"Ei huvittais mitään posteja alkaa väkertämään"
Mutta täällä huvittaa kysellä ja netissä väkertää vaikka kuinka!?!? Postitettavan lomakkeen olisit täyttänyt alta aikayksikön ja ohimennen heittänyt postilaatikkoon. - Singed
Opintopolussa pystyy ton tekemään. Kirjaudu sisään vaa eka.
- Banskusaari
Valitettavasti aikaraja meni jo umpeen 17.7, joten et voi enää ilmoittautua läsnäolevaksi syksyn 2015 ja kevään 2016. Seuraavan kerran voit ilmoittautua vasta ensi kesänä, kun pääsykoetulokset on julkaistu. Nää opiskeluhommat kannattaa ensi kerralla tsempata kunnolla ja ottaa asioista selvää etukäteen ja olemalla itse aktiivinen, kyse on kuitenkin omasta tulevaisuudestasi. Olisit voinut muutamassa minuutissa hoitanut tuon ilmoittautumisen ja asia olisi ollut silloin kunnossa uusien opintojen kannalta. Mutta virheistä oppii aina, ensi kerralla asia tuskin jää hoitamatta. Suosittelen sillä väliin tekemään duunia omia tuloja varten, tai kenties pyrkimään toiseen pailkaan kevään 2016 yhteishaussa?
- Kaaris
HÖPÖHÖPÖ. Läsnäolevaksi ilmottautuminen ja opiskelupaikan vastaanottaminen ovat kaksi aivan eri asiaa. Hyvä vitsi. :) Ei siinä..
Itse olin yhteydessä yliopistoon, mihin olen menossa ja läsnäoloilmottautumisen voi tehdä 31.8 asti. Itse asiassa sitä ei edes voi tehdä opintopolun kautta ennen 12.8, kun ehdollisesti vastaanotetut paikat muuttuvat automaattisesti sitoviksi.
- kissakavelee
tääkin oli niin epäselvästi ilmoitettu asia kouluilta et ei ehdollisena vastaanottaneet tiedä enää mitä tehdä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887