Onkohan hiusten kuivuminen vaihdevuosioire vai yleensä vaan ikääntymisestä johtuvaa? Mulla on hiukset nykyään hyvin kuivat eikä mikään hoitoaine tunnu auttavan. Myös harmaantumista on ja pörröisyyttä. Tahtoisin sileämmät ja hyväkuntoisemmat hiukseni takaisin. Muilla samaa ongelmaa? Millä pesu- ja hoitoaineilla hoidatte?
Hiusten kuivuminen
10
1232
Vastaukset
- EnJaksaKeksiäNimimerkkiä
Varmaan sekä että.
- 15ynnä8
Minulla alkoi yllättävästi keväällä hiukset kihartumaan. Päänahka tuntuu kuivemmalta ja hiukset on jotenkin "vauvamaisemmat", ts. pehmeämmät. Ohimoilta on hiusta lähtenyt myös aika lailla. Mutta onko se vaihdevuosien merkki?
- atoopikko
Hiuksien kuno riippuu useista tekijöistä.Mutta vaihdevuosi-ikäisillä alkaa hormonitoiminnan muutokset aiheuttamaan useitakin muutoksia.Mutta kilpirauahsen häiriöt viittaavaat usein myös housten kuntoon,lääkitykset ym eri asiat.Päänahka saattaa ärsyyntyä liioista pesukerroista,samoista pesutuotteista ym.Ihotautilääkrin puheille suosittelen.Tai tk lääkärille otattamaan kilppariarvot ja hormonipitoisuudet,josko testosteroinia on liikaa suhteessa vähenevään estrogeeniin ja siihen on apua tarjolla.
- kalaöljy
Itse syön omega3 kun alkaa tuntua, että hiukset ovat liian kuivat. Ja tietysti muutenkin tulee syötyä sitä.
- khghgfgdfgds
Hiuksia koskien on geeneihin kätketty moniakin ohjeita. Yleensähän jokaisella on erilaiset hiukset vauvana, teini-ikäisenä, aikuisena ja vanhuksena. Eli osa on ikään liittyvää normaalia muutosta (värin ja tuuheuden muutokset, rasvoittuminen), osa voi olla merkki sairaudesta (diabetes, kilpirauhasongelmat jne).
Itse olen aina ollut hiuskasvultani heikko (vauvahiukseni olivat punaiset, ja yleensä punahiuksisilla on vähiten hiuksia muutenkin). Hiukseni rasvoittuivat nuorena voimakkaasti, nyt 40 iässä riittää pesu 5 pv välein. Tosin hyvin liukkaat yhä ovat, eli eivät nk. kuivat. Myös ohimonseutu on ohentunut ja maksimipituus jää lyhemmäksi kuin ennen.
Voisitko saada apua etnisistä liikkeistä? Esim. afrohiuslaatu on hyvin kuiva. Ehkä jokin afrohoitoaine auttaisi? Hiukseesi olisi saatava jollain sitoutumaan kosteutta. Aloituksestasi on jo aikaa, mutta labrassa olisi hyvä käydä varmuuden vuoksi peruskokeissa. - hfgfgfh
Minkä tahansa kehon osan kuivuminen on selvä vaihdevuosioire ja siihen auttaa ennenkaikkea hormonikorvaushoito, se tehoaa myös hiuksiin. Ruokavalio voi auttaa myös osaltaan, mutta ei yksistään.
- PörröistäOn
Jos on todella kuivat ja pörröiset hiukset, niin silloin kannattaa kokeilla manteliöljyä. Itse laitan sitä aina pesun jälkeen. Minulla on todella kuivat, karheat ja kiharat hiukset, ja manteliöljy on parasta mitä tiedän. Ei jätä ainakaan minun hiuksiani rasvaisen näköiseksi.
Ostan sitä Punnitse ja Säästä kaupasta. Eikä ole hinnalla pilattu.
Olen kokeillut myös kampaamoiden kalliita tuotteita, mutta ne kyllä kalpenevat manteliöljyä rinnalla. - Ruokavaliosta
Kuivat hiukset ja ryppyisen naaman saa kun noudattaa THL:n ruokaohjeita. Niillä kevyt-kevyillä ja "vain 1_prosenttia rasvaa" sotkuilla ei todellakaan kaunistu.
Itselläni tukka eiole kuivanut, ei iho myöskään, mutta syönkin voita, täysmaitoa, kasviksia ja kalaakin. - Ikipörrö
Joillakinhan on kuivat hiukset ihan luonnostaan lapsesta saakka, kuten itselläni. Muistan lapsuudesta, miten äitini hiuksiani letittäessä laittoi niihin aina Vitapointe nimistä hiusrasvaa. Ja voi miten ihana tuoksu siinä oli!
Nykyään ei saa kunnollista hiusrasvaa mistään ostettua. Ehkä jostain afro- kampaamosta saattaisi saadakin, mutta sellaisia ei ole täällä pohjoisessa. Ja aina etelässä käydessäni mokoma unohtuu.
Onko jollakin tietoa hiusrasvoista, mieluiten haluttomasti, laittakaapa tietoa tähän. - Ikipörrö
Siis hajuttomista oli tarkoitus kirjoittaa, mutta painovirhepaholainen iski väliin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813192Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen843648Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952914Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511319Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141194- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205979