Paljonko ehti tulla km mittariin Primeralla, kunnes ensi kerran joutui vaihtamaan kytkinlevyt?
Kytkinlevyjen kestosta
6
68
Vastaukset
- 1.4_vm-89
Primerasta en tiedä, mutta Pösö 205:n kytkinlevy uusittu ensimmäisen kerran noin 470 000 km ajettuna.
Tuohon kestoon vaikuttaa eniten ajotapa jos mikään. - Omavika_lähinnä
Hyvin kirjoitettu. Jotkut lähtevät yksistä valoista 2 - 5 kertaa ennen valojen syttymistä. Toisaalta jotkut ajavat Lapissa ilman ainuttakaan liikennevaloa. Peräkärryn vetäminen, kiihdytysten voimakkuus jne. vaikuttavat kestämiseen. Asiallisesti ajaen kytkintä ei tarvitse vaihtaa koskaan, jos ne kestävät lähes poikkeuksetta japanilaisissa autoissa. Saksalaisia autoja nämä ongelmat eivät todennäköisesti koske mitenkään. Kannattaa katsoa peiliin kytkimen hajotessa. Tosin mikään ei ole ikuista ja poikkeukset kuuluvat asiaan.
- kestäviäovat
Kohta 300 000, eikä huomaa yhtään kuluneen, vaikka pidän usein risteyksessä ylämäessä paikoillaan luistattamalla.
Ainakaan Kadeteissa ei kytkinlevyt kestäneet, itsellä 1.6i:ssä täristi älyttömästi, vaihdoin koko romun, samanlaisia rimpuloita taitaa olla muutkin pikkuautot.
Joskus aikoinaan Mazdassa kytkin luisti, vuoti öljyä.
- kylläkestää
Koko auton iän kestää jos osaa ja haluaa käyttää oikein. Uudesta asti oli vm.91 sunny perheessä aikanaan ja kesti 487tkm kytkin. Startin hiilet meni n.320tkm, laturi n.415tkm. Katysaattori ruostui puhki ulkoa n.400tkm ja etujarrulevyt kului loppuun. Vielä jatkoi siitä uudelle omistajalle.
- kaupunki_vaimatka_ajoa
Kytkimen kesto riippuu paljon siitä, minkälaista ajoa autolla ajetaan. Kaupunkiajossa (paljon liikennevalopysähdyksiä, jonoja jne..) kytkin kuluu nopeemmin, mutta jos ajellaan pitkää matka-ajoa, saattaa kytkin kestää helposti 500 tkm.
- JuliusK
250tkm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762195Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381779Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121535Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371283Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621270Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas171091Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621027- 60990
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja104700