Mikä olisikaan upeampaa kuin maailmanpisimmän tervaleppäkujanteen toteuttaminen Hirvensalmen keskustaan!Alkakaa puuhata,mökkiläiset mukaan talkoisiin,mahdollisuus omaan nimikkopuuhun jne PANKAA TÖPINÄKSI!
Tervaleppäkujanne
15
271
Vastaukset
- justJaJoo
Näkee, ettei tuota kehotetta ole ideoitu paikallistuntemuksen pohjalta. Olisi parempi tutustua asioihin ja vasta sitten "ideoida".
- Tervaleppäbulevardille
Hieno idea! Kujanne voisi alkaa Mikkeli - Joutsa -tien risteyksestä. Eihän tervaleppiä toki jokaisen rannan talon eteen tarvitse istuttaa, kun tilaa on muuallakin.
- huonoIdea
Et taida olla mikään hortonomi.
- Idearikas
Hienoa,että toit Ideasi " kehiin" mitenköhän saisi säpinää tämän asian ympärille jotta Tervaleppäkujanne "projekti" etenisi
- LonelyPlanet
Hieno tapa tuoda paikkakuntaa esiin ja kuntalaisia yhteen.
- Incogniiitto
Kannatan! Idea nimikkopuiden istuttamisesta olisi hieno lisä tervaleppäkujanteen arvoon. Miten olisi vaikka nimikkopuu taiteilija Katri Helenan 70-vuotis juhlan kunniaksi jne.
- turhatTrollitTaas
Lopeta nyt tämä turha ketjusi, jossa vastaat itse itsellesi.
- ulkopaikkakuntalainen
No esimerkiksi täystyöllisyys Hirvensalmelle olisi paljon upeampaa. Se olisi jo saavutus.
- Idearikas
Aivan ymmärrän työllisyys asiat hyvin.Tervaleppäkujanne tulisi toteutta niin,että kaikki kujanteen tervalepät ovat ilmaisia,lahjoitettuja.Hirvensalmentien vieressä on jo nyt valmiina paljon paikkoja mistä"puuttuu"puita.
- pali33
tervaleppä kuja on väärässä paikassa kun peittää hienon järvi näköalan siirtäkää se 2 kilometriä eteenpäin.
- Paikallinen
Tervaleppäkujannetta ei ole Hirvensalmella olemassakaan,vaan suojeltu tervaleppämetsä!
- Kikkomaa
Mikäköhän arvo oikein olisi tuolla (Tervaleppäkujalla ) olisikohan jotenkin kunnan imagoon vaikuttava ,,tai infraan talouteen ,Hoitamaton pöheikkö , suurin osa joutaisi teidän lämpölaitoksen kattilaan ,,,,
No jos katselee Hirvensalmea sivuavilta sivuilta, kuvista, tervaleppämetsikköä, niin voi vaikuttaa, ettei järveä näy.
Jos sillä perusteella tekee jotain esityksiä, kannattaisi hakeutua opastukseen kohti sivistystä.... ja kunnankin sivuilla, sekä historiikissa puhutaan "kujasta", joka siis on metsikön läpi kulkeva tie. Pelkästään trollaamaan pyrkivälle puhtaasti mediatekniset tietolähteet on rajallisia -joka toisaalta onkin ihan hyvä. Pellen esitykset pelkistyy.
- Funtsia
Ei hassumpi idea
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011031
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt57989Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144798- 65695
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel103581Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto90567- 78541
- 53537
- 39518