Ulkonäkö paineita/ huono itsetunto Samanlaisia?

itsetuntovaikeus

Eli siis mulla tosi huono itsetunto tai mun mielestä huono. Onhan niitä pahimpiakin nähty. Mutta niin En uskalla vaihtaa hius tyyliä pidän melkein aina ponnarilla, nyt kun menossa seiskalle niin olen vähän oppinut jo vaihtelemaan hius tyyliä. Hiuksia en uskalla leikata tai kasvattaa sivuotsatukkaa pois. Pelkään muitten mielipidettä. :( Kysyn aina melkein kaikilta kavereiltani että sopiiko mulle tää ja tää. Haluaisin hyvän itsetunnon ja päättä itse omasta ulkonäöstä! Muut samassa tilanteessa? Vinkkejä?

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heippa
      Olen jo keski-ikäinen nainen, mutta ymmärrän hyvin, tosi hyvin, tuntosi. Mitään hokkuspokkuskonstia itsetunnon parantumiseen ei taida olla. Aika tekee siinä tehtäväänsä, eli olen aika varma, että muutaman vuoden päästä näet itsesi ihan eri valossa kuin nyt.
      Voisitko alkaa katsella itseäsi armollisemmin ja hyväksyvämmin silmin? Sanoa joka päivä peilin edessä: minä olen arvokas ja ihana ihminen. :-). On ihan luonnollista, ettei nuorena itsetunto ole aina huipussaan. Se saattaa vaihdella päivittäinkin. Ei aina aikuisenkaan itsetunnossa ole kehumista..
      Otit esimerkiksi hiustyylin. Mitäs jos menisit kampaajalle (tietysti pitää olla rahaa siihen) ja kysyisit asiantuntijan neuvoa uudeksi hiusmalliksesi. Heillä on varmasti näkemystä ja hyviä vinkkejä. Sitten marssisit kavereittesi eteen uudessa hiuksimallissa ylpeenä ;-)

      Lämmöllä,
      pappi Elisabet

    • Itsekriittinenminä

      Juu u yks itsekriittinen ilmottautuu. Itselle oli vähän aikaa sitten pukeutuminen vaikeaa, ok nykyäänkin on koska näen peilissä vain että olen läski. Itkettää aina kun huomaan että olen lihonnut tai tuossa on liikaa rasvaa. Olen joku 165cm pitkä ja painan 50kiloa, minun mielestäni liikaa. Sitten inhoan hampaitani, eivät ole kauniin valkoiset vaan ulkonevat ja rumat. Nenästä ja ihostani puhumattakaan, hyi. Nenä on liian iso ja sieraimet kuin tunnelit. Iho taas huonossa kunnossa ja finnejä siellä täällä. Yksinkertaisesti sanottuna inhoan kaikkea itsessäni, joka tuottaa paineita koulussa ja muuallakin.

    • gg123

      Minullakin heikko itsetunto. Olen kuitenkin käyttäytynyt omana itsenäni, neuvonut muita ja opiskellut kunnolla. Kun laitoin kouluun meikkiä ja nahkatakin yms. monet ihastuivat niihin. Täytyy vain uskaltaa kokeilla. Vanhempana tulisit katumaan sitä, ettet joskus uskaltanut. Luota minuun. Ystäväni pitävät minua rohkeana jne., mutta tietävät kuitenkin minulla olevan heikko itsetunto. Mulla on myös masennusta ja mm. viiltelin tuossa aiemmin. Uskaltauduin lopulta kouluun arpieni kanssa, eikä kukaan huomautellut minulle niistä. Tiedätkös, he saattaavat pitää sinua hieman tylsänä jos et koskaan tee muutoksia ;) Ole oma itsesi. Älä kehittele mitään syömishäiriöitä vaan syö kunnolla. Ps. En itse osaa tehdä hädin tuskin edes lettiä.
      -12 v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      194
      13332
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6696
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      156
      6326
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      86
      4649
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4131
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3630
    Aihe