Suunnittelen puhelinmyynti firman perustamista (toimisin yksityisyrittäjänä) mutta en tiedä mitä kannattaisi myydä perinteisten lehtien sijaan jotka eivät miellytä suurinta osaa joille soitetaan.
Joten kysymys kuuluu että mitä te haluaisitte että teille kaupattaisiin puhelimen kautta?
Tai mitä luulette että mikä menisi kaupaksi/olisi mieluisa tuote?
Joten kysymys kuuluu että mitä te haluaisitte että teille kaupattaisiin puhelimen kautta?
Tai mitä luulette että mikä menisi kaupaksi/olisi mieluisa tuote?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ensimmäinen vinkki: Puhelinmyyntifirma kirjoitetaan yhteen.
Kiitos hyvästä neuvosta
olet tyhmä puhelinmyyjä. noilla tiedoilla/taloustaidolla mene nukkumaan
Sen sijaan kuin että alat haukkua voisit neuvoa.
Ehkä taloustiedot eivät ole kunnossa mutta myyntii sujuu (Olen 16v ja kesti 3vk nykyisellä työpaikallani että aloin myydä kaikista eniten 15-20 työntekijästä).
anaalin kauppaaminen on kuulemma parasta
soitankin sitten sulle ensimmäisenä
anusta kauppaamaan
Olet seuraava asiakas
No vastataan nyt sitten asiallisesti: Helpoin tuote yksin myytäväksi on lehdet. Toimijoita ei kiinnosta yksi hyvä myyjä (jos edes kustantajiakaan) nykypäivänä. He haluavat tuhansia kauppoja kuukaudessa eikä niitä yksi myyjä pysty toimittamaan, vaikka olisi kuinka hyvä. Jotkin lehtifirmat kai ottavat vielä kotimyyjiä?
Palkkiot huitelee kotimyyjille noin 30-50% välissä. Tätä summaa et saa kerralla käyttöösi vaan raha tulee sinulle samoin kuin näille (tälläkin palstalla mainituille) "kusetusfirmoille", eli asiakkaiden maksujen mukaan. Jokainen peruutus lähtee pois eikä niistä makseta vaikka kuinka hakkaisit tasajalkaa. -Vieläkö kiinnostaa?
Noin pienellä myyntimäärällä tuskin saat soittoaineistoa. Eli joudut joko ostamaan sen itse tai rullaamaan puhelinluetteloa. -Vieläkö kiinnostaa?
Kaikki kulut tulee sinulle hoidettavaksi: Yrittäjän eläkevakuutus, puhelinlaskut, toimitila... Niin ja kirjanpito! Kirjanpito onkin siitä jännä, että jos alat itse sitä hoitaa ja siellä on virhe, voit joutua vankilaan. -Vieläkö kiinnostaa?
Hienoa, että sulla on halua olla yrittäjänä ja koittaa omia siipiäsi. Kannattaa kuitenkin valita joku toinen ala. Täällä huutelee elämäntapaluuserit jotka eivät missään pärjää ja antaa helpon kuvan firman pyörityksestä. Todellisuus on ihan muuta.
Minä nostan jokaisen puhelinmyyntifirman toimitusjohtajalle nöyrästi hattua. Helpomminkin rahanne tekisitte.
Noniin kiitos tästä vastauksesta oli paljon hyötyä!
Ajattelinkin että yksityisyrittäjänä olisi vaikeaa saada kaupattavia tuotteita.
Sähkösopimuksista saat rahat kerralla 100% toteutuneista. Se hyvä puoli on lehtiin verrattuna ettei komissiot tule monessa osassa. Se mitä itse haluaisin että minulle kaupattaisiin on tietysti kilpailutusta nykyisiin palveluihin(vakuutukset, pankkipalvelut, puhelin-ja laajakaista, sähkö, vesi..jne)
Miksi et tee omaa tuotetta? Esimerkiksi tuotteista oma myyntiosaamisesi ja myy sitä? Esimerkiksi buukkipalvelut ovat rahallisesti hyviä ja helpohkoja tehdä. Voit myös määrittää maksatuksen niin että puolet ensin ja puolet sitten kun prokkis on tehty tms.
Joka tapauksessa minkä tahansa tuotteen / palvelun valitsetkin, tee exceliin budjetti tuleville kausille kunnolla (menot ja tulot) jotta näet paljonko pitää myydä ettei yllätyksiä tule. Onnea matkaan!
Kiitos!