Hämeenlinnan keskustan parkkihallit olivat Kaivoparkin osalta pahasti vajaakäytössä. Hämeenlinnaan saapui kyseisenä päivänä/iltana yli 50000 konserttivierasta. Seurasin Kaivoparkin asuntoni parvekkeelta. Noin klo 16.00 alkaen, jolloin P-kannella oli ajoneuvoja ehkä 15% kapasiteetista. Pitkin iltaa oli tosi rauhallista, klo 22. Aikoihin kapasiteetista oli käytössä n. Alle 20%. Vilkaisin puolenyön aikoihin ja totesin käyttökapasiteetin olevan n. 50%. Yhteenvetona totean, onko Hämtonissa pysäköimisongelmia, ei lähellekkään sitä. Harvemmin tänne pöllähtää kerralla puolensataa tuhatta vierailijaa, eri asia on sitten konserttipaikalla ja ne pysäköintijärjestelyt. Sinne on panostettava P-alueiden kehittämiseen!
Kaivoparkki 22.7.....16.00..........
Kantolaa..Kehittämään
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
uraa
Haloo.. Tönttölä ja Rautio, nyt viimeistään jalat maahan ja uskokaa kaupunkilaisia!
Mikä tarve aloittajalla on valehdella? Kaivoparkki oli oikeasti täynnä (kerrankin). Tai no, voi olla että se kadun varressa oleva punainen "täynnä" valo oli vain rikki mutta yläkannelle ei ainakaan autoa mahtunut.
Saattaa myös olla että tämä "kaivokadulla" asuva oli niin kännissä Jukolan Jussissa ettei voinut tietää parkin olevan täynnä.
Kyllähän Kaivoparkin kansi oli kyllä koko illan vajaakäytössä, käyttöaste ehkä 45-55% . Ei ainakaan enempää.
Kävin Lahdessa ja katsoin samalla torin,mitä sillä kulmalla näyttää. Torin alle rakennettiin parkkihalli ja kaupunkimme päättäjät ovat kehuneet kovasti onnistuneeksi. Hyvin hiljaista oli,väkeä vähän ja noin kolmasosa torin alasta oli käytössä. Ennen toriremonttia oli kohtuullisen vilkas tori. Porukka nykyään majailee satamassa,jossa parkkitilat täynnä,toisin kuin linja-autoaseman takana jossa kiekkopaikkoja jopa kymmenelle tunnille,osa rajoittamattomikin. Ja aika oli keskiviikko puolen päivän aikoihin.
Niin mitä?
Sellaisia kokdem-päättäjät on.